Zajímavosti

Související články:

Polární záře nad Brněnskou přehradou. Autorem snímku je Vojtěch Otruba

Takhle impozantně vypadá polární záře nad Brněnskou přehradou

Přesně před dvaceti lety 20. listopadu 2003 ozářila oblohu České republiky polární záře. A 5. listopadu 2023 zachytil fotograf Vojtěch Otruba tento nádherný jev nad Brněnskou přehradou. Samozřejmě, od té doby jsme byli svědky i jiných polárních září, například 25. září tohoto roku. Nicméně, to klíčové spočívá právě ve dvacetiletém odstupu, informoval Astronomický ústav AV ČR.
Ilustrační foto

Meteorický roj Geminidy bude dnes nejviditelnější. Kdy jej sledovat?

V Česku dnes bude viditelný meteorický roj Geminidy. Počasí podle astronomů slibuje velmi příznivé podmínky pro pozorování úkazu, který vyvrcholí dnes v noci ze 14. na 15. prosince, kdy Měsíc nebude svým svitem rušit pozorování. Nejvhodnější čas pro sledování je zejména v pátek 15. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. 
mediální skupina INCORP a.s. a INCORP Development

Výzva: mediální skupina INCORP přijme redaktory

Redakce zpravodajských titulů mediální skupiny INCORP a.s. přijme do svých řad právě vás, šikovné kreativní jednotlivce, kteří ovládáte rodnou češtinu tak dobře, abyste v kombinaci s vašimi zkušenostmi či základy nebo studiem žurnalistiky byli schopni tvořit kvalitní a ověřené zpravodajství.
Václavské náměstí v den vzniku samostatného československého státu.

Před 105 lety vzniklo Československo. Už 16. října 1918 bylo na záchranu habsburského mocnářství pozdě

Když císař Karel I. vydal 16. října 1918 manifest pro federalizaci rakousko-uherské monarchie, bylo již pozdě na záchranu Habsburské říše. O necelé dva týdny později, 28. října 1918, byl vyhlášen samostatný Československý stát, který, s krátkou přestávkou v důsledku druhé světové války, trval až do roku 1992. Tehdy došlo k rozpadu na Českou a Slovenskou republiku.
vesmir

Nastane modrý superúplněk. Proč ale bude právě modry?

Vřeskající hvězdná divadla nad námi nás vždy dokážou překvapit, a právě jedno takové kouzelné představení nás čeká ve středu 30. srpna 2023. V té době se na nebeském jevišti odehraje úplněk, jehož krása bude umocněna vzácným jevem. Hvězdárna a planetárium Brno o této události informovala naši redakci.
Perseidy (srovnání)

Meteorický roj Perseid vrcholí o víkendu. Podmínky budou ideální

Mezi 17. červencem a 24. srpnem se otevírá okno pro pozorování každoročního meteorického roje Perseid. Tohoto roku dosáhne svého vrcholu v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Meteory již můžeme vidět od nynějška, jejich počet postupně narůstá a během noci vrcholu, na temné obloze daleko od měst mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, se můžeme těšit na až 80 meteorů za hodinu, informoval redakci serveru EuroZprávy.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.
Lanovka na Sněžku

Lanovka na Sněžku stojí, zastavil ji silný vítr

Silný vítr způsobil zastavení horního úseku kabinové lanovky na Sněžku. Nicméně, dolní úsek z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu zůstává v provozu. Podle informací vlekařů na webových stránkách lanovky je lanovka schopna jet i při rychlosti větru až 60 kilometrů v hodině. 
Arnaud Fouriau, Pok Lux Factory z dnešního vyhlášení Ignis Brunensis Winner of Winners na brněnské Nové radnici (22. června 2023, Brno).

Vítězem Ignis Brunensis 2023 jsou Francouzi s Ohnivým polibkem vodě

Vítězové třech předchozích ročníků se střetli v letošním mezinárodním ohňostrojovém klání Ignis Brunensis ve snaze získat titul Vítěze vítězů. Porota udělovala celkem tři ocenění: za nejlepší výběr hudby, nejlepší scénografii a hlavní cenu 26. ročníku soutěže.
Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.
makakové ze Zoo Děčín

V Děčíně chytili posledního uprchlého makaka. Měl chuť na meloun

V Děčíně se podařilo chytit posledního ze tří uprchlých makaků, kteří zmizeli z místní zoo. Úspěšně ho nalákali do tamního bistra, kde ho obsluha nalákala na meloun a zahnala do skladu. Zaměstnanci zoologické zahrady již čekali s připravenou přepravkou, kam se ho nakonec podařilo nahnat.
Na slavnostech vína děti sledovali vystoupení polonahé burlesky

VIDEO: Polonahá Burleska v Třebíči tančila před dětmi. Pobouřila veřejnost. Rodiče se bouří, řeší to policie

V souvislosti se sobotními Slavnostmi růžového vína v Třebíči vznikla kritika kvůli kontroverznímu vystoupení burleskní tanečnice. Během této akce se žena spoře oděna předváděla přímo před zámkem a před pohledem několika desítek dětí tančila polonahá, a to za bílého dne. Město se od tohoto incidentu distancovalo a pořadatelé přiznávají, že se jednalo o chybu.
Ilustrační fotografie

Den otců: Kde se svátek vzal a proč se slaví dnes?

Česko dnes, podobně jako mnoho dalších zemí, slaví Den otců, svátek věnovaný oslavě a uznání otců a otcovských figur ve světě. Jde o příležitost vyjádřit svou lásku, vděčnost a ocenění k mužům, kteří jsou pro děti otcovskou oporou.
Další články

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

Rekordní prodeje dálničních známek. Ve čtvrtek se jich prodalo přes 200 tisíc

Prodej dálničních známek dosáhl za jeden den historického rekordu. Před úpravou cen bylo ve čtvrtek 29. února 2024 uhrazeno celkem 219 tisíc e-známek v hodnotě 316 milionů korun. Nejvíce úhrad dálničního poplatku proběhlo v dopoledních hodinách, informovalo ministerstvo dopravy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy