„Nebeské divadlo" roje Perseid. Češi zažijí další kosmickou podívanou a malé překvapení

V letních měsících je nebe plné meteorických rojů. Nejznámější z nich, Perseidy, vrcholí v polovině srpna, kdy lze na noční obloze spatřit desítky meteorů za hodinu pouhým okem.

Letos bude meteorický roj Perseid nejlépe pozorovatelný v noci z pondělí 12. srpna na úterý 13. srpna, zejména v brzkých ranních hodinách. Při jasné obloze mohou pozorovatelé očekávat viditelnost meteorů každé dvě minuty.

Perseidy lze pozorovat od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum letos připadá na pondělí 12. srpna odpoledne. Nejlepší podmínky pro pozorování meteorů budou v noci z neděle na pondělí (11./12. srpna) a z pondělí na úterý (12./13. srpna). Letos bude Měsíc ve fázi první čtvrti a zapadne v první polovině noci, což zlepší viditelnost meteorů. Nejvhodnější doba pro pozorování je mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy souhvězdí Persea stoupá k nadhlavníku a na obloze se objeví 60-80 meteorů za hodinu, z nichž 5 až 15 může být velmi jasných. Uvedl to Honza Suchan ze serveru Astro.

Perseidy, pojmenované podle souhvězdí Persea, jsou nejvýznamnějším meteorickým rojem léta. Letos dorůstající Měsíc zapadá před půlnocí a minimálně ruší pozorování. 

Pro pozorování roje Perseid si vyberte místo daleko od velkých měst, kde je minimální světelné znečištění. Nejlépe si vezměte spacák nebo lehátko a pozorujte oblohu vleže. Dalekohled není potřeba, protože meteory létají náhodně po celé obloze a jsou viditelné pouhýma očima. V době maxima mohou zazářit velmi jasné meteory, vznikající při zániku fragmentů komety Swift-Tuttle. Občas se objeví i bolidy, jasnější než planeta Venuše, které po sobě zanechávají zářící stopy viditelné několik minut.

Jak Perseidy fotografovat?

Pro fotografování meteorů je nezbytné mít stativ, fotoaparát s možností dlouhé expozice a širokoúhlý objektiv. Nejprve upevněte fotoaparát na stativ a ujistěte se, že je stabilní a netřese se například kvůli větru. Nastavte vyšší citlivost ISO, zaostřete objektiv na nekonečno a zvolte nejdelší možnou expozici. Namiřte fotoaparát do libovolné části oblohy. Pro snímání použijte samospoušť nebo dálkové ovládání, aby nedošlo k roztřesení fotoaparátu. Opakujte tento proces (nebo využijte sekvenční snímání), dokud se vám nepodaří zachytit meteor v záběru.

A jedno překvapení na ranní obloze navíc

Letošní pozorování Perseid bude obohaceno o vzácnou konstelaci na ranní obloze, kdy se jasné planety Jupiter a Mars úhlově velmi těsně přiblíží. Informuje také server Astro. Tento úkaz nastane ve fotogenické oblasti souhvězdí Býka, poblíž hvězdokup Plejády a Hyády, a vrcholí dva dny po maximu Perseid, v noci z 14. na 15. srpna. Planety se na obloze přiblíží na pouhých 21 úhlových minut, což je méně než úhlový průměr Měsíce v úplňku. Tento jev bude viditelný od půlnoci do rozbřesku a bude sledovatelný i pouhým okem, zejména ve městech. Při pohledu dalekohledem budou vidět obě planety společně se čtyřmi Galileovskými měsíci Jupitera. Příští podobně příznivé podmínky pro pozorování Perseid nastanou až 12. srpna 2026, kdy kromě maxima roje dojde také k pozorovatelnému zatmění Slunce v Evropě.

Související

Perseidy u radiantu v Perseu

Už dnes v noci vyvrcholí Perseidy. Ve městech si jich lidé moc neužijí

Už dnes v noci bude možné na obloze zahlédnout jeden z nejzajímavějších přírodních jev. Meteorický roj Perseidy vyvrcholí mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a každou hodinu bude možné sledovat přibližně 80 meteorů. Je ale doporučeno vyrazit si kvůli éto podívané za město do neosvětlených lokací.

Více souvisejících

perseidy meteorický roj meteority

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy