„Nebeské divadlo" roje Perseid. Češi zažijí další kosmickou podívanou a malé překvapení

V letních měsících je nebe plné meteorických rojů. Nejznámější z nich, Perseidy, vrcholí v polovině srpna, kdy lze na noční obloze spatřit desítky meteorů za hodinu pouhým okem.

Letos bude meteorický roj Perseid nejlépe pozorovatelný v noci z pondělí 12. srpna na úterý 13. srpna, zejména v brzkých ranních hodinách. Při jasné obloze mohou pozorovatelé očekávat viditelnost meteorů každé dvě minuty.

Perseidy lze pozorovat od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum letos připadá na pondělí 12. srpna odpoledne. Nejlepší podmínky pro pozorování meteorů budou v noci z neděle na pondělí (11./12. srpna) a z pondělí na úterý (12./13. srpna). Letos bude Měsíc ve fázi první čtvrti a zapadne v první polovině noci, což zlepší viditelnost meteorů. Nejvhodnější doba pro pozorování je mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní, kdy souhvězdí Persea stoupá k nadhlavníku a na obloze se objeví 60-80 meteorů za hodinu, z nichž 5 až 15 může být velmi jasných. Uvedl to Honza Suchan ze serveru Astro.

Perseidy, pojmenované podle souhvězdí Persea, jsou nejvýznamnějším meteorickým rojem léta. Letos dorůstající Měsíc zapadá před půlnocí a minimálně ruší pozorování. 

Pro pozorování roje Perseid si vyberte místo daleko od velkých měst, kde je minimální světelné znečištění. Nejlépe si vezměte spacák nebo lehátko a pozorujte oblohu vleže. Dalekohled není potřeba, protože meteory létají náhodně po celé obloze a jsou viditelné pouhýma očima. V době maxima mohou zazářit velmi jasné meteory, vznikající při zániku fragmentů komety Swift-Tuttle. Občas se objeví i bolidy, jasnější než planeta Venuše, které po sobě zanechávají zářící stopy viditelné několik minut.

Jak Perseidy fotografovat?

Pro fotografování meteorů je nezbytné mít stativ, fotoaparát s možností dlouhé expozice a širokoúhlý objektiv. Nejprve upevněte fotoaparát na stativ a ujistěte se, že je stabilní a netřese se například kvůli větru. Nastavte vyšší citlivost ISO, zaostřete objektiv na nekonečno a zvolte nejdelší možnou expozici. Namiřte fotoaparát do libovolné části oblohy. Pro snímání použijte samospoušť nebo dálkové ovládání, aby nedošlo k roztřesení fotoaparátu. Opakujte tento proces (nebo využijte sekvenční snímání), dokud se vám nepodaří zachytit meteor v záběru.

A jedno překvapení na ranní obloze navíc

Letošní pozorování Perseid bude obohaceno o vzácnou konstelaci na ranní obloze, kdy se jasné planety Jupiter a Mars úhlově velmi těsně přiblíží. Informuje také server Astro. Tento úkaz nastane ve fotogenické oblasti souhvězdí Býka, poblíž hvězdokup Plejády a Hyády, a vrcholí dva dny po maximu Perseid, v noci z 14. na 15. srpna. Planety se na obloze přiblíží na pouhých 21 úhlových minut, což je méně než úhlový průměr Měsíce v úplňku. Tento jev bude viditelný od půlnoci do rozbřesku a bude sledovatelný i pouhým okem, zejména ve městech. Při pohledu dalekohledem budou vidět obě planety společně se čtyřmi Galileovskými měsíci Jupitera. Příští podobně příznivé podmínky pro pozorování Perseid nastanou až 12. srpna 2026, kdy kromě maxima roje dojde také k pozorovatelnému zatmění Slunce v Evropě.

Související

Perseidy u radiantu v Perseu

Už dnes v noci vyvrcholí Perseidy. Ve městech si jich lidé moc neužijí

Už dnes v noci bude možné na obloze zahlédnout jeden z nejzajímavějších přírodních jev. Meteorický roj Perseidy vyvrcholí mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a každou hodinu bude možné sledovat přibližně 80 meteorů. Je ale doporučeno vyrazit si kvůli éto podívané za město do neosvětlených lokací.

Více souvisejících

perseidy meteorický roj meteority

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová byla ve čtvrtek při tiskové konferenci přistižena, jak přijímá telefonát, během kterého jí mužský hlas nařídil, aby se zdržela komentářů k údajnému raketovému útoku na Ukrajinu. Uvedl to server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy