Už dnes v noci vyvrcholí Perseidy. Ve městech si jich lidé moc neužijí

Už dnes v noci bude možné na obloze zahlédnout jeden z nejzajímavějších přírodních jev. Meteorický roj Perseidy vyvrcholí mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní a každou hodinu bude možné sledovat přibližně 80 meteorů. Je ale doporučeno vyrazit si kvůli éto podívané za město do neosvětlených lokací.

Roj Perseid je jedním z nejznámějších a nejaktivnějších meteorických rojů, který je každoročně pozorovatelný na obloze. Tento meteorický roj je spojený s průchodem Země skrz prachovou stopu, kterou zanechala kometa jménem Swift-Tuttle.

Hlavní vrchol aktivnosti roje Perseidy nastává obvykle kolem 11. až 13. srpna, kdy Země prochází hustými částicemi prachu. Během tohoto období může být na obloze vidět mnoho jasných a rychlých meteorů, které září jako "padající hvězdy".

Perseidy jsou pojmenovány po souhvězdí Persea (Perseus), protože se zdá, že meteory vycházejí z této části oblohy. Meteorický roj je populární u pozorovatelů kvůli své vysoké aktivitě a zářivým meteorům, které mohou vytvářet krásné a dramatické obrazy na noční obloze.

Pro pozorování Perseidů je nejlepší se vydat na tmavé místo mimo městské osvětlení, ideálně v noci bez měsíce, aby bylo co nejvíce vidět padajících meteorů. Stačí se pohodlně usadit, pohlédnout na oblohu směrem k souhvězdí Persea a trpělivě sledovat. Perseidy jsou každý rok oblíbeným cílem mnoha amatérských astronomů a nadšenců do astronomie.
 

Související

Perseidy (srovnání)

Meteorický roj Perseid vrcholí o víkendu. Podmínky budou ideální

Mezi 17. červencem a 24. srpnem se otevírá okno pro pozorování každoročního meteorického roje Perseid. Tohoto roku dosáhne svého vrcholu v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Meteory již můžeme vidět od nynějška, jejich počet postupně narůstá a během noci vrcholu, na temné obloze daleko od měst mezi půlnocí a 4. hodinou ranní, se můžeme těšit na až 80 meteorů za hodinu, informoval redakci serveru EuroZprávy.cz Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR.

Více souvisejících

perseidy

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ISW předpověděl ruskou reakci na schválení pomoci. Ukrajinu čekají složité týdny

Rusko může při vojenských operacích na Ukrajině zohlednit schválené poskytnutí další pomoci z USA, naznačil americký Institut pro studium války (ISW). Podle expertů by Moskva mohla vystupňovat pozemní útoky i vzdušné údery, než budou mít ukrajinští vojáci k dispozici nový materiál. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy