Zásadní ohrožení svobody tisku? Americká žaloba vůči Assangeovi vyvolává obavy

Není těžké pohrdat Julianem Assangem, přiznává editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník připomíná, že Assange se sedm let snažil vyhýbat obvinění ze znásilnění a sexuálního násilí, kterému čelí ve Švédku, a proto se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, přičemž obvinění odmítal coby "radikálně feministické spiknutí" a o poškozené tvrdil, že jedná jménem CIA.

Otázky zůstávají

Assangeův argument, že se nemůže dostavit k soudu ve Švédsku, protože by mu hrozilo vydání do USA, je nesmyslný, deklaruje editorial. Poukazuje, že zakladateli serveru WikiLeaks nehrozilo vydání o nic méně v Británii, o čemž se může brzy přesvědčit.  

Otázky zůstávají i ohledně webu WikiLeak, zdůrazňuje The Observer. Připouští, že web dělá neocenitelnou službu, když umožňuje whistleblowerům bezpečně zveřejňovat dokumenty, které by úřady raději držely v tajnosti - od materiálů společnosti Trafigura skladující chemický odpad v Pobřeží slonoviny po videa z amerických vojenských vrtulníků pálících na irácké civilisty.

Zpočátku skutečně šlo o důležitý nástroj, který mohl omezit moc těch, kteří ji zneužívali, uvádí renomovaný server. Zároveň podotýká, že WikiLeaks jedná nemorálně a nezodpovědně a zveřejnila tisíce diplomatických depeší v plném znění, čímž potenciálně vystavila smrtelnému nebezpeční mnoho osob, jejichž jména dokumenty obsahují, což kritizoval například i Edward Snowden, bývalý pracovník americké Národní bezpečnostní agentury, který sám v roce 2013 zveřejnil tisíce utajovaných materiálů a nyní se skrývá v Moskvě.

"Pak je zde Assangeovo rozviřování konspiračních teorií, jeho ochota spojit se s nejodpornějšími postavami, například popíračem holocaustu Israelem Shamirem, jeho pokusy očerňovat kritikům a vyhrožovat jim," pokračuje britský týdeník. Varuje však, že cokoliv si myslíme o Assangeově osobnosti a přístupu, nelze pochybovat o nebezpečí, které pro všechny novináře představují obvinění, kterým Assange čelí v USA.

Poté, co byl Assange zatčen v Londýně, se ukázalo, že ve Spojených státech je obviněn ze spiknutí s cílem spáchat kybernetický útok, kterého se měl dopustit spoluprací s bývalou americkou vojačkou Chelsea Manningovou postavenou v roce 2013 před vojenský soud kvůli špionáži, vysvětluje The Observer. Dodává, že zpravodajská analytička Manningová (která v té době byla mužem, pozn. redaktora) měla prolomit heslo do tajného amerického vládního počítače a následně získat možnost přihlásit se do dalších vládních počítačů pod falešným jménem, aby ztížila vyšetřovatelům zjistit zdroj úniku informací.

Běžná novinářská praxe

Dá se namítat, že Assange se ve skutečnosti nedopustil hackerského útoku, ale spíše pomáhal krýt identitu svého zdroje, což je běžná novinářská praxe, uvádí prestižní server. Poukazuje, že podle obvinění měl Assange Manningovou podněcovat k předávání vládních informací a záznamů, ale snaha vytěžit maximálně zdroj je rovněž standardní součástí novinářské práce.

Mnozí se zpochybňují, že je Assange skutečným novinářem, a že by měl tudíž mít nárok na příslušnou právní ochranu, připouští editorial. Otázku označuje za irelevantní, protože nehledě na Assangeův statut jsou americká obvinění vůči jeho osobě hrozbou pro všechny novináře a potenciálně i pro svobodu tisku.

"Jedním z rysů této ságy je tendence dívat se jen na polovinu obrazu," kritizuje The Observer. Připomíná, že Assangeovi stoupenci ignorují či zlehčují obvinění ze znásilnění - což platí i o předních britských labouristech, například poslankyni Diane Abbottové -, zatímco Assangeovi odpůrci oprávněně poukazují na závažnost švédských obvinění, ale ignorují nebezpeční, které představuje americká žaloba.

Pokud švédské státní zastupitelství znovuotevře Assangeův případ, britská vláda bude muset učinit precedentní rozhodnutí o jeho vydání, zdůrazňuje renomovaný týdeník. Za nejlepší možnost označuje, aby byl Assange skutečně souzen ve Švédsku a soudy určily, zda je jeho vydání do USA právně přípustné.

Pokud by soudy vydání Assange skutečně posvětily, mohlo by to mít hrozivé následky pro svobodu tisku, i kdyby vydávací procedura byla v souladu se zákonem, varuje The Observer.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Velká Británie USA (Spojené státy americké) Wikileaks Svoboda médií

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 1 hodinou

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 3 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 6 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 19 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy