Britský politik se neudržel a napadl aktivistku, Greenpeace je v šoku +VIDEO

Britský konzervativní poslanec Mark Field byl dnes dočasně zbaven funkce státního tajemníka pro Asii a Tichomoří na ministerstvu zahraničí. Kamery ho totiž zachytily, jak strčil a chytil za krk aktivistku ekologické organizace Greenpeace. Incident se stal na slavnostní večeři v londýnské City, kterou aktivisté narušili protestem, informoval server BBC. Potyčka je zachycena na videu. Hnutí Greenpeace Fielda obvinilo z napadení.

Na zveřejněných záběrech poslanec do aktivistky nejdřív strčí, pak ji popadne zezadu za krk a pochoduje s ní ven ze sálu. Field, který je státním tajemníkem pro Asii a Tichomoří na ministerstvu zahraničí, se za jednání omluvil. Obával se, že by aktivistka mohla být ozbrojená, a jednal instinktivně v zájmu bezpečnosti všech přítomných.

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové uvedla, že Field byl po dobu vyšetřování zbaven funkce státního tajemníka. "Premiérka záběry zhlédla a přišly jí znepokojivé," sdělila mluvčí.

Několik aktivistů oblečených v červené narušilo ve čtvrtek večer slavnostní večer a zabránilo ministrovi financí Philipovi Hammondovi dokončit projev. Aktivisté vykřikovali hesla a odmítali odejít. Organizace Greenpeace v prohlášení označila protest za poklidný, Fieldova reakce ji "šokovala". Podle hnutí chtěla protestující s poslancem prodiskutovat změnu klimatu a ekonomické reformy.

Field se přihlásil na úřad vlády, aby se mohlo vyšetřit, zda nebyly porušeny ministerské zásady. S vyšetřovateli hodlá spolupracovat.

Konzervativní politik za svůj čin sklízí od části lidí kritiku, podle jiných byla jeho reakce oprávněná. Fieldův spolustraník a poslanec Peter Bottomley ho za čin pochválil. "Udělal bych to samé," uvedl Bottomley, podle kterého nebylo jasné, zda není žena nebezpečná.

Naproti tomu labouristická stínová ministryně pro ženy a rovnoprávnost Dawn Butlerová na twitteru Fieldovo chování odsoudila, poslanec by podle ní měl být okamžitě zbaven funkce.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace Mark Field (britský politik) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 2 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí: Předpověď na pracovní dny. Nejtepleji bude hned na úvod

Pondělí má být nejteplejším dnem pracovního týdne, který právě začíná, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V úterý mohou v Česku opět udeřit bouřky, naznačili meteorologové.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy