Rozdrceni jako hmyz, naprosté zoufalství. Pilot komentuje hazardní pokusy migrantů

„Během 34 let, kdy jsem létal s komerčními letadly, jsem čelil mnoha překvapením a náročným situacím,“ vzpomíná Les Abend v komentáři pro server CNN. Vysloužilý kapitán Boeingu 777 a letecký publicista dodává, že ho ovšem nikdy nepřestanou překvapovat lidé, kteří si myslí, že je možné schovat se v přistávacím podvozku dopravního letadla a let přežít.

Neslučitelné s přežitím

Další takový pokus proběhl uplynulou neděli, kdy zhruba v 15:50 místního času muž, který cestoval v podvozku letounu směřujícího na letiště Heathrow, dopadl na zahradu v Londýně, připomíná Abend. Doplňuje, že černý pasažér pochopitelně nepřežil.

Úřady se domnívají, že zatím neidentifikovaný muž vypadl z letu společnosti Kenya Airlines, který odstartoval z Nairobi, a policie soudí, že cestoval právě v šachtě přistávacího podvozku, nastiňuje pilot. Deklaruje, že každý, kdo se o něco takového pokusí, je blázen neuvědomující si nebezpečnost situace, který musí být naprosto zoufalý.

„Předně, přistávací podvozek velkého letadla má jen malý prostor na cokoliv jiného než masivní konstrukci a kola,“ pokračuje Abend. Vysvětluje, že bez znalosti, kam se přesně umístit, se člověk ocitne v cestě tohoto zařízení, které je zatahováno a spouštěno pod hydraulickým tlakem 3.000 PSI a bude zřejmě rozmáčknut jako hmyz.

Zadruhé, nedostatek kyslíku ve velké výšce během téměř 9 hodin trvajícího letu, který absolvovalo letadlo Kenya Airlines, se příliš neslučuje s lidským přežitím, deklaruje bývalý kapitán. Dodává, že teplota okolo -50 °C zase neumožňuje správný tok krve v lidském těle.

Zatřetí, pokud někdo tyto podmínky přežije, spouštějící se přistávací podvozek během přiblížení k letišti vytáhne pasažéra ze šachty a potenciálně jej pošle vstříc jeho osudu, deklaruje publicista. Přiznává, že v dubnu 2014 takovou cestu ze San Jose do Maui zázrakem přežil šestnáctiletý mladík, ale dodává, že je těžké tomu uvěřit.

Skrýt se není obtížné

„Jak je tedy možné, že někdo vypadne?“ pokládá otázku Abend. Poukazuje, že když je letadlo na zemi, podvozek je vysunutý, přičemž jde o změť součástek, drátů a hydraulických okruhů, takže vyšplhat po něm do šachty a skrýt se tam není obtížné, především pokud je tma.

Piloti během předletové prohlídky letadel používají baterky, ale nedohlédnou do každé škvíry, uvádí zkušený kapitán. Dodává, že černý pasažér se může do podvozkové šachty schovat až potom, co pilot dokončí kontrolu, a tak zůstane neodhalen.

Okolo podvozku se pohybuje mnoho pozemního personálu, který nakládá zavazadla a obsluhuje letadlo, připouští Abend. Zdůrazňuje, že tito pracovníci se soustředí na své úkoly a nemají v popisu práce chytat lidi, kteří v okolí letadla nemají co pohledávat.

Pokud se černému pasažérovi podaří skrýt, může počkat, až bude letadlo naloženo a připraveno pro let, naznačuje publicista. Podotýká, že příležitost ukrýt se v podvozku či zavazadlovém prostoru se otevírá především na méně rušných letištích, kde letadla stojí na přímo ploše.  

Na cestě k samotnému čekajícímu letadlu pak černému pasažérovi stačí pouze přelézt plot letiště na méně střeženém místě, uvádí pilot. Domnívá se, že na letištích s nižšími bezpečnostními standardy se k letadlu lze dostat přímo z terminálu.

„Nakonec, v současné době vysoké bezpečnosti je velmi nepravděpodobné vplížit se na palubu dopravního letadla, neřkuli let přežít,“ píše Abend. Zdůrazňuje, že poslední případ je tragédií, která potkala někoho, kdo byl zoufalý natolik, že se o takový hazard pokusil.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Velká Británie letectví migrace

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy