Svět si připomíná 75 let od vyvražďování Romů. Do Osvětimi zavítal i černošský pastor

Známý americký černošský baptistický pastor a bojovník za lidská práva Jesse Jackson dnes navštívil památník v Osvětimi na jihu Polska. V areálu někdejšího nacistického vyhlazovacího tábora si spolu s přeživšími připomíná vyvražďování Sintů a Romů. Informovala o tom dnes agentura AP.

Připomínky 75. výročí zavraždění tří tisícovek Romů v plynových komorách tábora Osvětim-Březinka v noci z 2. na 3. srpna 1944 se účastní například i náměstek německého ministra zahraničí Michael Roth.

Na území bývalého koncentračního a vyhlazovacího tábora se dnes koná pietní akce. Polsko si výročí často opomíjené genocidy připomíná jako Den vzpomínky na vyhlazení Sintů a Romů. Nacisté zavraždili v táborech jako je ten osvětimský kromě přibližně šesti milionů Židů a dalších příslušníků menšin také na 250.000 až 500.000 Romů a Sintů.

2/3 August 1944 | The Germans liquidated the so-called Gypsy camp (Zigeunerlager - sector BIIe) of Auschwitz II-Birkenau. Around 4,300 children, women and men - the last Roma prisoners of the sector - were murdered in gas chambers. #2August https://t.co/AWLoXv7J4y

— Auschwitz Memorial (@AuschwitzMuseum) August 2, 2019

Roth před dnešní návštěvou Osvětimi poukázal na nedostatek obecného povědomí o systematickém vyvražďování romských komunit během 2. světové války. "Příliš dlouho jsme vytěsňovali genocidu více než 500.000 Sintů a Romů z historické paměti a dovolili jsme, aby byla největší etnická menšina v Evropě vytlačena na okraj naší společnosti," citovala Rotha AP. "Máme odpovědnost postarat se o to, aby příběhy utrpení obětí nebyly zapomenuty a aby protiromské předsudky zmizely z myslí lidí," dodal Roth.

Západoněmecký kancléř Helmut Schmidt až v roce 1982 veřejně prohlásil, že Sintové a Romové "byli pronásledováni z důvodu rasy" a že tyto zločiny byly genocidou.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes vyzval "všechny vlády, aby podnikly kroky v boji proti netoleranci vůči Romům a umožnily jim plnou účast na občanském a ekonomickém životě".

Organizátoři dnešních vzpomínkových akcí v Osvětimi uvedli, že se jich účastní asi dvacítka přeživších, většinou Romů a Sintů.

Sintové jsou lidé, kteří před mnoha staletími přišli z Indie a usadili se v západní a střední Evropě. Romové žijí převážně ve východní části Evropy. Obě skupiny se obvykle označují za Romy a někdy považují za urážlivé slovo cikán, vysvětluje AP. Pietní akce k výročí se dnes konají také v Česku.

Související

Více souvisejících

Osvětim holocaust Jesse Jackson (pastor) Romové Mike Pompeo

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy