Aktivisté Greenpeace opět blokují loď v Gdaňsku, vyšplhali na dva jeřáby

Aktivisté mezinárodní ekologické organizace Greenpeace zablokovali dnes v gdaňském přístavu vykládku uhlí z lodi, která připlula z Mosambiku. Podle agentury AFP o tom informovala mluvčí organizace. Před dvěma dny se o totéž Greenpeace pokusila s lodí Rainbow Warrior, což však zmařila zásahem jednotka polské pohraniční stráže.

Mluvčí polské odbočky Greenpeace Katarzyna Guzeková uvedla, že dnes za úsvitu se 29 aktivistů organizace vyšplhalo na dva jeřáby uhelného terminálu přístavu. "Nejprve jsme této lodi zablokovali přístup do přístavu a nyní bráníme jejímu vyložení," připomněla mluvčí pondělní incident.

BREAKING! Activists in Poland stage second protest at coal port to stop the unloading of climate destroying coal. ✊✊✊We must #EndCoal! Join the movement: https://t.co/Mab8ZPVY1M pic.twitter.com/UsZbrOhdRK

— Greenpeace (@Greenpeace) September 11, 2019

Policie dnešní akci ekologů v Gdaňsku potvrdila. Policisté podle AFP sice jsou na místě, ale zatím nezasahují. Vyčkávají na výsledek konzultace se správou přístavu.

Aktivisté na jeřábech roztáhli dva dvacetimetrové transparenty s nápisem "Polsko bez uhlí 2030". Žádají, aby polská vláda chránila klima a schválila plán ústupu země od uhlí do roku 2030.

V pondělí loď Rainbow Warrior zabránila mosambické lodi s nákladem uhlí, aby vplula do gdaňského přístavu. V noci na úterý pak pohraniční stráž násilím vnikla na palubu a zadržela všech 18 přítomných lidí. Všechny kromě dvou - kapitána a rakouského aktivisty - po prověření totožnosti propustila a vrátila na loď. Plavidlo pak odtáhl remorkér mimo přístav. O tom, co bude se dvěma zadrženými, rozhodne zřejmě ještě dnes státní zastupitelství.

Polská vláda už rozhodla o postupném snižování závislosti ekonomiky na uhlí, jehož má země značné zásoby, ale které také dováží. Nicméně Varšava, ale také Budapešť letos odmítly podpořit záměr Evropské unie dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality s odůvodněním, že tento cíl je neslučitelný s hospodářským rozvojem zemí.

Související

Ilustrační foto

Aktivisté na řadu hodin obsadili rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z České republiky, Polska a Německa dnes ráno obsadil rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku a opustili ho až odpoledne. Svým protestem vyjádřili vzdor plánům Severočeských dolů, které spadají pod skupinu ČEZ, na prodloužení těžby až do roku 2035, schválených Obvodním báňským úřadem. Greenpeace to uvedl na svém webu.

Více souvisejících

Greenpeace Polsko Gdaňsk (Polsko) uhlí lodní doprava Ekologie

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy