Autoritářská symbióza? Prestižní deník kritizuje polskou církev a vládu

NÁZOR – Během pěti let, kdy je v Polsku u moci strana Právo a spravedlnost (PiS), se linie mezi politikou a náboženstvím, mírně řečeno, rozostřily, deklaruje editorial serveru The Guardian. Renomovaný britský deník připomíná, že například minulý týden krakovský arcibiskup Marek Jędraszewski v kázání nabídl podporu episkopátu vládě v jejím odmítání schválení fondu EU na ekonomické zotavení z koronavirové pandemie.

Teokracie v srdci EU

Podle Jedraszewského se Brusel spojováním kontroverzní podmínky dodržování právního státu snaží vnutit Polsku „neomarxistickou vizi nového řádu, který odmítá boží království“, cituje prestižní server. Poukazuje, že dle arcibiskupa je podmínka „trojským koněm“, který může prosadit liberální potratovou politiku, „genderovou ideologii“ ve školství a další liberální hereze.

Polští biskupové a preláti se také postavili za vládu PiS v její „kulturní válce“ proti muslimským uprchlíkům a právům sexuálních menšin, upozorňuje The Guardian. Dodává, že polští klerici a ministři operují v autoritářské symbióze a Polsko momentálně připomíná teokracii v srdci EU.

„Ultrakonzervativci jako arcibiskup Jedraszewski se těší ze své blízkosti k sekulární moci,“ pokračuje editorial. Poukazuje ale na náznaky, že nejvlivnější církev v Evropě možná přecenila své síly, jelikož stále větší počet Poláků je zjevně unaven ze „šikany“ biskupů.

Průzkum z letošního roku ukázal, že jen 35 % obyvatel země vnímá církev pozitivně, vyzdvihuje britský server. Upozorňuje, že mezi mladými je to pouze 9 %, navíc počet kněží, kteří opouštějí své povolání, je jeden z nejvyšších v Evropě.

Kontroverzní říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu o interrupcích, které – bude-li ratifikováno – přinese jejich téměř totální zákaz, vyvolalo obrovskou protireakci, připomíná The Guardian. Doplňuje, že polská biskupská konference varovala katolíky před účastí na masových protestech, které rozhodnutí soudu vyvolalo.

Jelikož některé demonstrace cílily na kostely, lídr PiS Jarosław Kaczyński vyzval Poláky, aby „bránili církev za každou cenu“, uvádí renomovaný deník. Má však dojem, že stará tabu ztrácí své pozice, protože protesty se konaly i v malých komunitách, kde bývá autorita církve zřídka zpochybňována - v jednom městečku u Varšavy byla dokonce potřísněna socha někdejšího papeže Jana Pavla II. červenou barvou.

Ztráta důvěry

„Skandály sexuálního zneužívání vyzdvihované polskými médii také výrazně podryly důvěru,“ pokračuje prestižní server. Konstatuje, že postoj Jana Pavla II. k problému ostatně kritizovala zpráva Vatikánu o aktivitách vyobcovaného kardinála Theodora McCarricka, ve které se objevuje tvrzení, že podobné jednání polských kleriků zakrýval papežův tajemník, polský kardinál Stanisław Dziwisz.

Mnozí Poláci tak věří, že jasná podpora polské církve vládě PiS má zajistit vstřícný postup úřadů v obviněních ze sexuálního zneužívání, uvádí editorial. Dodává, že PiS pod Kaczyńského vedením činí z křesťanství zbraň sloužící neliberálnímu nacionalismu, který cílí na menšiny a bagatelizuje evropské normy.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně postupuje maďarský premiér Viktor Orbán a také lídr italské krajně pravicové strany Liga, Matteo Salvini, který je v těchto dnech zřídka viděn bez růžence, upozorňuje The Guardian. Naznačuje, že využívání Písma ke krátkodobým politickým ziskům může oportunistickým politikům dávat smysl, ale z pohledu církve jde o nebezpečnou hru.

Minulý měsíc se od PiS distancovala skupina polských prominentních kněží i laických katolíků, která vyzvala církev k „opuštění všeho, co v očích mnohých, katolíky nevyjímaje, zavání spojenectví trůnu a stolce“, připomíná editorial. Podotýká, že prohlášení skupiny odmítá pokusy „využívat církev k politickým zájmům vládnoucí strany“.

Pokud je polská církevní hierarchie moudrá, bude se tímto řídit, deklaruje The Guardian. Dodává, že podle letošního průzkumu se velká většina Poláků nadále označuje za věřící, ale rapidně ztrácí víru ve své biskupy.

Související

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

Více souvisejících

Polsko Církev Právo a spravedlnost (PiS)

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy