Cichanouská přijela na Slovensko. Od EU čeká solidaritu a jednotu v postoji k Bělorusku

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská očekává od EU a členských zemí tohoto evropského bloku solidaritu a jednotu ve vztahu k vývoji v Bělorusku. Prohlásila to v Bratislavě po dnešní schůzce se šéfem slovenské diplomacie Ivanem Korčokem, která se konala na okraj bezpečnostní konference Globsec.

Premiér Igor Matovič po jednání s Cichanouskou zase řekl, že Bratislava je nadále připravena stát při běloruském lidu v jeho boji za svobodu a demokracii. Cichanouskou odpoledne přijala i prezidentka Zuzana Čaputová.

"Solidarita je nyní nejdůležitější otázkou. Buďte jednotní ve svých rozhodnutích," řekla Cichanouská, která na konferenci také dostala spolu s bývalým českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem Českou a slovenskou transatlantickou cenu. Předávání ceny, kterou dostávají osobnosti například za přínos ke svobodě a demokracii, je společnou iniciativou organizace Globsec a českého sdružení Jagello 2000.

Glad to meet Sviatlana #Tikhanovskaya, impressive young leader of Belarusian citizens at @GLOBSEC in Bratislava. Slovak ?? support for people of #Belarus demanding new, free and fair presidential elections. Violence must stop; #Belarus needs inclusive national dialogue. pic.twitter.com/U3lsLpX7nU

— Ivan Korcok (@IvanKorcok) October 8, 2020

"Naši lidé bojují za svobodu. Každý obyvatel Běloruska je hrdinou, každý den chodí do ulic demonstrovat proti režimu, proti diktátorovi," řekla Cichanouská. Vyjádřila přesvědčení o úspěchu běloruského národa v jeho snaze o nastolení svobody.

Korčok podpořil snahy demonstrujících Bělorusů a ocenil i samotnou Cichanouskou. "Měl jsem možnost potkat odvážnou ženu, která se neváhala postavit a vyjádřit jasný postoj, který vidíme v ulicích Běloruska. Občané této země se rozhodli ukončit období, které trvalo velmi dlouho a během kterého nemohli vyjádřit svůj názor, nemohli projevit svou touhu po svobodě a demokracii," uvedl Korčok v reakci na demonstrace proti oznámenému vítězství Alexandra Lukašenka v srpnových prezidentských volbách. Opozice hlasování považuje za zfalšované a volby neuznává ani Evropská unie.

"Rozhodnutí o tom, kdo bude vládnout v Bělorusku, je pouze v rukou běloruských občanů. Chápeme, co znamená jejich touha být svobodnými občany," řekl Korčok, který Cichanouské věnoval také obraz s fotkou z mohutného protikomunistického mítinku v Bratislavě v roce 1989 během takzvané sametové revoluce.

Korčok později na sociální síti napsal, že povolal na konzultace do Bratislavy vedoucího slovenského velvyslanectví v Bělorusku. Zdůvodnil to projevem solidarity s Polskem a Litvou, které Bělorusko vyzvalo k dočasnému stažení jejich velvyslanců a k omezení diplomatické přítomnosti v zemi. Bratislava nyní nemá podle webu slovenského ministerstva zahraničí v Bělorusku velvyslance, ambasádu vede chargé d`affaires.

Ke gestu solidarity s Polskem a Litvou se přidalo také Česko. Česká diplomacie tento týden povolá na konzultace do Černínského paláce velvyslance v Bělorusku Tomáše Pernického. Z Minsku bude stažen asi na týden.

Cichanouskou dopoledne přijal i předseda slovenské vlády Matovič. "Slovensko je i do budoucna připraveno stát při běloruském lidu v boji za svobodu a demokracii. Věřím, že stejně, jak se to svého času podařilo nám na Slovensku nebo v Československu, se to nakonec podaří i vám," řekl Matovič na tiskové konferenci. Dodal, že cílem Slovenska není, aby se Bělorusko rozhodlo pro orientaci na Západ nebo na Rusko, ale aby obyvatelům Běloruska bylo umožněno žít ve svobodné zemi.

Související

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Globsec (bezpečnostní konference) Ivan Korčok Igor Matovič (OLaNO) Slovensko Bělorusko Zuzana Čaputová diplomacie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

Velké drama při GP Emilia Romagna! Verstappen se spasil na cílové čáře před „stíhačkou“ Norissem

Jestliže se do tří čtvrti zdálo, že první evropský závod bude svým způsobem zavedeným pořádkem, vše naprosto vystřídal strhující finiš, ve kterém Lando Norris sahal po druhém vítězství v řadě. Nakonec mu mohl být útěchou titul Pilot dne.

Zdroj: Robert Pavelka

Další zprávy