Estonský premiér Ratas rezignuje, jeho strana je namočená v korupční kauze

Estonský premiér Jüri Ratas dnes oznámil svou demisi. Podle estonského zpravodajského serveru ERR News se ministerský předseda rozhodl odstoupit v souvislosti s korupčním skandálem ohledně developerského projektu v centru metropole, ve kterém figuruje jeho strana. S Ratasem skončí i současná koaliční vláda, píše agentura AP. Prezidentka země uvedla, že vytvořením nového kabinetu pověřila šéfku největší opoziční strany.

"Premiér Jüri Ratas informoval prezidentku Kersti Kaljulaidovou o své rezignaci," uvedla estonská vláda v prohlášení. Ministerský předseda podle agentury Reuters ještě musí formálně oznámit odstoupení ve čtvrtek na zasedání kabinetu a informovat o něm parlament.

Kaljulaidová zanedlouho po setkání s Ratasem prohlásila, že vytvořením nové koaliční vlády pověřila Kaju Kallasovou, šéfku Reformní strany, která je největší opoziční stranou v zemi. Podotkla, že ačkoli na tento krok měla čtrnáct dní, kvůli koronavirové krizi se rozhodla jednat rychle.

Estonská prokuratura podle ERR News podezřívá pět lidí a Ratasovu Estonskou stranu středu (EKK) z korupce kvůli půjčce ve výši 39 milionů eur (přes jednu miliardu korun), kterou Estonsko poskytlo loni v létě společnosti Porto Franco pro developerský projekt v centru Tallinnu, přičemž peníze byly určeny pro podporu podnikání zasaženého pandemií covidu-19. Informace o tom, že prokuratura podezírá v tomto případě i EKK, byly zveřejněny v úterý.

Ratas dnes prohlásil, že nic špatného neudělal a o detailech ohledně vyšetřované půjčky neměl informace, nicméně po nočním jednání strany se rozhodl odstoupit. "Určitě existují i jiné cesty, jak se zachovat, ale pouze tato se jevila jako správná," nechal se slyšet. Podotkl, že podezření prokuratury neznamená, že je někdo dozajista vinen. Nicméně připustil, že vyšetřování "vrhá závažný stín na všechny zúčastněné".

Estonskou vládu vedl Ratas od roku 2016. V čele země se udržel i po volbách v roce 2019, v nichž zvítězila v současné době opoziční Reformní strana. Estonská strana středu však tehdy vytvořila koalici s krajně pravicovou Konzervativní lidovou stranou Estonska (EKRE) a konzervativní stranou Vlast. Příští řádné parlamentní volby jsou v Estonsku naplánované na březen 2023.

O rozpadu dosavadní vládní koalice svědčí, že estonský parlament odmítl návrh zákona o uspořádání referenda o manželství jako svazku výlučně muže a ženy. V prvním čtení sice předlohu podpořilo 51 ze 101 zákonodárců, ale dnes se podle serveru Delfi hlasování zdrželi Ratasovi centristé, přestože patřili k iniciátorům návrhu kontroverzního referenda. Pro návrh tak hlasovalo jen 26 poslanců z řad krajní pravice a částečně konzervativců, zatímco proti bylo 49 vesměs opozičních zákonodárců, podpořených ale i několika poslanci z dosavadní koalice.

Ratas prohlásil, že o potřebnosti plebiscitu na toto téma by měla rozhodnout příští vláda, poznamenala agentura TASS s tím, že opozice byla původně připravena blokovat naplánované hlasování o referendu předkládáním doplňujících a opravných návrhů, kterých si připravila 9400.

Související

Andrej Babiš (ANO)

Babiš je na návštěvě Estonska. Česko by mělo uspořádat další kyberkonferenci, řekl

Česko by mělo zorganizovat další konferenci o kybernetické bezpečnosti, řekl premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po dnešním jednání s estonským předsedou vlády Jürim Ratasem. Estonsko považuje Babiš za lídra v dané oblasti, od kterého by se Česko, podobně jako například od Izraele, mohlo inspirovat. Podle úřadu české vlády se v květnu uskuteční mezinárodní konference o bezpečnosti mobilních sítí páté generace (5G), která naváže na loňský ročník této akce.

Více souvisejících

Jüri Ratas estonsko Korupce

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Izrael zůstane proti Hamásu osamocený, když bude muset

Izrael zůstane ve válce proti palestinskému hnutí Hamás "osamocený", pokud bude muset. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu v reakci na varování prezidenta USA Joea Bidena v souvislosti s plánovanou operací izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Uvedla to agentura AP.

včera

Ilustrační foto

Všechny vodní elektrárny na Ukrajině jsou vážně poškozeny

Při středečních útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

včera

včera

včera

Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

včera

včera

včera

Valerij Zalužnyj

Změny ve vedení Ukrajiny: Zalužnyj míří do Británie, Kubrakov skončil

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dekretem oficiálně jmenoval bývalého vrchního velitele ozbrojených sil Valerije Zalužného mimořádným a zplnomocněným velvyslancem Ukrajiny v Británii. Ukrajinský parlament také dnes odvolal Olexandra Kubrakova z funkce místopředsedy vlády pro obnovu Ukrajiny.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy