Evropská komise chce smazat platové rozdíly mužů a žen, představila nová pravidla

Evropská komise letos přichystá závazná pravidla, která mají pomoci vyrovnávat stále existující mzdové rozdíly mezi muži a ženami. Unijní exekutiva také spustí kampaň proti násilí na ženách a přetrvávajícím genderovým stereotypům. Počítá s tím pětiletá strategie pro rovnost mužů a žen, kterou dnes představily místopředsedkyně EK Věra Jourová a komisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová.

Ženy v zemích EU podle statistik komise vydělávají v průměru o 16 procent méně než muži, což se výrazně projevuje i na jejich penzích, kde je rozdíl až 30 procent. Brusel se dosud snažil problém řešit například prostřednictvím doporučení pro jednotlivé země v rámci hospodářských cyklů. Letos chce ovšem přijít se "závaznými pravidly platové transparentnosti", která by měla pomoci podstatně zlepšit situaci.

"Naše společnost prochází významnými změnami, stává se zelenější a digitálnější, a my musíme zajistit, aby ženy a muži měli stejné příležitosti a aby změny nerovnost dál neprohlubovaly," prohlásila Jourová, která má v komisi na starosti evropské hodnoty a transparentnost. Ženy podle ní stále doplácejí na to, že se část života starají o děti či že se častěji věnují profesím, které jsou obecně méně placené. Kromě toho však narážejí i na to, že jim zaměstnavatelé za stejnou práci nabídnou horší podmínky než mužům.

The Gender Equality Strategy is our plan for Europe to reach its full potential. ?We want the same opportunities for all who share the same aspirations – whether it is at home, at work or in decision-making. Find out how in the thread ↓ #UnionOfEquality

— European Commission ?? (@EU_Commission) March 5, 2020

Těměř polovina unijních států nemá žádná pravidla, která by umožňovala porovnat výši platů mužů a žen, což by se na základě chystaného návrhu komise mělo změnit.

"Je to první krok. Je jasné, že nemůžete srovnávat platy, dokud nebudete znát jejich výši," vysvětlila snahu komise Dalliová. Kokrétní podobu návrhu podle ní komise přichystá po sérii diskusí se zástupci členských zemí, zaměstnavatelů či zaměstnaneckých organizací.

Vedle platové diskriminace jsou ženy v EU stále také oběťmi fyzického či sexuálního násilí, s nímž se podle komise setká třetina z nich. Brusel proto podle Jourové v rámci strategie připraví i některá opatření, jež by tento stav pomohla zlepšit.

Unijní země by podle EK měly začít bezvýhradně plnit úmluvu Rady Evropy o boji proti domácímu násilí a násilí na ženách. Komise se podle Dalliové pokusí přesvědčit státy, které dosud tento pakt označovaný jako Istanbulská úmluva dosud neratifikovaly. Mezi touto šesticí jsou výhradně postkomunistické země včetně Česka či Slovenska.

EK také chystá informační kampaň a bude jednat s internetovými sociálními sítěmi, které by podle komise měly odstraňovat nepřípustné příspěvky.

Související

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně

Dotace ze státního rozpočtu a Evropské unie, které v letech 2014 až 2021 směřovaly na snížení rozdílů mezi ženami a muži na trhu práce, svému účelu příliš neposloužily. Oznámil to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který prověřoval peníze vynaložené na takzvané genderové audity. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) podle něj nesledovalo skutečný přínos dotací. 
Ilustrační fotografie. Komentář

Kdyby ženy a muži brali stejně, pomohlo by to nejen české ekonomice

Překonání rozdílu ve mzdách mezi muži a ženami by zvýšilo globální hrubý domácí produkt (HDP) zhruba o sedm procent, konstatuje zpráva vydaná ČTK, která cituje závěry studie společnosti Moody's Analytics. Aby bylo jasno, o čem je řeč: Existoval-li by nulový rozdíl mezi příjmy žen a mužů na stejných pozicích v zaměstnání, pak by mohl být světový HDP prý až o sedm bilionů dolarů (v přepočtu na koruny zhruba 155 bilionů) vyšší. Moody's Analytics ale upozorňuje, že při aktuálním tempu vyrovnávání rozdílů mezi ženami a muži potrvá minimálně 132 let, než se čísla srovnají. A i když svět dobře ví, v čem je zakopaný pes, nedaří se tyhle příkopy stále zasypat. 

Více souvisejících

genderová rovnost evropská komise mzdy / platy EU (Evropská unie) Věra Jourová

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 27 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Jednání o příměří není ztraceno. Hamás se vrátí do Káhiry, dorazí i ředitel CIA

Delegace palestinského militantního hnutí Hamás odešla z jednání o dočasném příměří v Pásmu Gazy, která se koná v egyptském hlavním městě Káhiře, ale vrátí se na další rozhovory v úterý, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy