Juncker dostal vysvědčení: Europoslanci ocenili sociální politiku, kritizovali migraci

Evropští poslanci dnes chválili končící Evropskou komisi za budování sociálního pilíře Evropské unie, kritizovali ale například její postup při řešení migrační krize a někteří také nedostatečný boj za ochranu životního prostředí. Za některé nezdary ale podle europoslanců mohl nesouhlas členských států.

Předsedu EK, Lucemburčana Jeana-Claudea Junckera, který si na plenárním zasedání ve Štrasburku vyslechl jejich hodnocení, nicméně na závěr ocenili potleskem vestoje.

President @JunckerEU’s speech reviewing five years of the #TeamJunckerEU mandate ↓ https://t.co/zcNUAp0rAy

— European Commission ?? (@EU_Commission) October 22, 2019

Sám Juncker europoslancům řekl, že jeho mandát provázely nejen úspěchy, ale také zklamání. Nepodařilo se podle něj například vyřešit otázku znovusjednocení Kypru, uzavřít se Švýcarskem dohodu o vzájemných vztazích nebo ustavit bankovní unii. Komise naopak podle něj dokázala posílit sociální dimenzi společenství. "To byla nejdřív taková Popelka," prohlásil Jean-Claude Juncker. Připomněl například nová unijní pravidla vysílání pracovníků, která přinesla princip stejné odměny za stejnou práci na stejném místě.

Jeho komise, která se funkce ujala v roce 2014, se podle Junckera také neuzavřela před světem ve svém hlavním sídle v bruselské budově Berlaymont, nýbrž čile komunikovala s občany i národními parlamenty a také přišla s podstatně menším množstvím návrhů unijních předpisů než dřívější unijní exekutiva. Podle Junckera nelze opomenout ani to, že v Evropě panuje mír. "To není samozřejmost," řekl šéf EK.

Za úspěch lze podle Junckera označit také pomoc Řecku v době dluhové krize, ačkoli mnoho členských států bylo proti. Bylo to v zájmu EU, argumentoval dnes Juncker, který svůj proslov zakončil zvoláním "Ať žije Evropa!".

Junckera dnes ve Štrasburku kritizovali především představitelé protiunijní frakce Identita a demokracie (ID), která sdružuje různé nacionalistické strany, a skupina konzervativců a reformistů (ECR). "Předáváte Evropu v daleko horším stavu, než byla. Je to Evropa rozdělená, oslabená a nemocná, která není schopna reagovat na současné výzvy," řekl Junckerovi lídr ID Marco Zanni. EK podle něj nedokázala vyřešit migraci, vnitřní bezpečnost a rovněž pokud jde o hospodářský růst, ztrácí EU podle Zanniho půdu pod nohama.

Spolupředseda ECR Ryszard Legutko prohlásil, že EK se spousta věcí podařila, například posílení vnitřního trhu, zajištění lepších dodávek energie a podobně. Za zklamání ale Legutko označil odchod Británie z bloku, za který podle něj Juncker nese částečně odpovědnost. Komise podle poslance rovněž uplatňovala vůči členským zemím dvojí standardy. "Vaše komise byla první, která udělala více pro to, aby k sobě měli lidé v Evropě dále než blíže," uzavřel Legutko.

Junckerův tým vystřídá nová komise pod vedením Ursuly von der Leyenové. Kvůli potížím navržených komisařů ze tří členských zemí v nominačním řízení se tak ale stane nejdříve 1. prosince.

Související

Více souvisejících

Jean-Claude Juncker evropská komise evropský parlament EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy