Katalánská krize ožívá. Sesazení premiéra Torry je bezprecedentní, řekl ministr

Sesazení katalánského premiéra Quima Torry soudním rozhodnutím je bezprecedentní a jasné porušení základních práv, protože byl odsouzen za to, že hájil svobodu projevu. ČTK to před očekáváním dnes zveřejněného verdiktu španělského soudu řekl katalánský ministr zahraničí Bernat Solé.

Soud potvrdil prosincový rozsudek katalánského nejvyššího soudu, který Torrovi zakázal na rok a půl vykonávat veřejně volené funkce.

"Demokraticky zvolená hlava země, v tomto případě Katalánska, má zákaz vykonávat úřad kvůli tomu, že vyvěsil transparent na podporu katalánských politických vězňů, který posléze vyměnil za jiný na podporu svobody projevu," řekl Solé. Torra vyvěsil transparent na budovu katalánské vlády v Barceloně loni na jaře před španělskými parlamentními volbami, čímž podle soudu porušil neutralitu veřejných úřadů ve volební kampani.

There is a general cause against the pro-independence movement. Yet this political crisis will never be solved in courts. The only solution is amnesty and self-determination.

— Bernat Solé i Barril (@bernatsole) September 28, 2020

Podle Solého by se měl v demokracii 21. století každý smět vyjadřovat svobodně, pokud to nedělá hanlivým způsobem. Katalánský ministr uvedl, že i jemu hrozí 18měsíční zákaz výkonu veřejných funkcí, a to za podíl na organizování referenda o nezávislosti Katalánska z 1. října 2017. Solé pomáhal připravovat hlasování v rodné obci, tehdy ještě jako poslanec regionálního parlamentu. Takové hlasování ale španělská ústava neumožňuje.

Torra transparentem podpořil devět katalánských politiků, které loni v říjnu španělský nejvyšší soud potrestal za vzpouru k devíti až 13 letům vězení. "Je to politický problém a my musíme jednáním najít politické řešení, ne soudní," zopakoval Solé názor, v němž se separatisté shodují i s řadou odpůrců samostatného Katalánska.

"I mnozí evropští politici souhlasí, že soudy a tresty vězení nejsou řešením," uvedl Solé. Proti uvěznění katalánských politiků se od referenda vyslovili například někteří zahraniční europoslanci, organizace Amnesty International či komise Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, která kritizovala i dvouletou vazbu některých z nich bez možnosti kauce.

Podle průzkumu, který začátkem září zveřejnil deník La Vanguardia, si dvě třetiny Katalánců myslí, že jednání se španělskou vládou by mělo zahrnovat i řešení situace uvězněných katalánských politiků.

"Řešením konfliktu je amnestie a sebeurčení, ne milost," komentoval Solé v rozhovoru s ČTK oznámení španělské vlády, že tento týden zahájí proces možného udělení milostí uvězněným katalánským politikům. Hlavní rozdíl mezi milostí a amnestií je podle deníku El Nacional v tom, že milost eliminuje pouze trest, zatímco amnestie také vinu.

Rovněž bývalý katalánský vicepremiér Oriol Junqueras, který loni dostal 13 let za vzpouru a ve vězení je už skoro tři roky, možnou milost odmítá. "Naše odpověď je stále stejná - my jsme nevinní, proto chceme amnestii," řekl Junqueras minulý týden televizi La Sexta.

"Politická krize nezmizí, když o ní přestaneme mluvit, nebo když bude Španělsko dál věznit své politické oponenty," řekl Solé ČTK. Dodal, že katalánská vláda je vždy připravena zasednout k jednacímu stolu. "Ale zdá se, že (španělská) vláda Pedra Sáncheze tuto vůli nemá," míní katalánský ministr zahraničí. "Dali jsme Pedru Sánchezovi příležitost, aby ukázal, že současná španělská vláda je nejpokrokovější v historii, jak se sama nazývá," uvedl a dodal, že španělská vláda příležitosti nevyužila.

Podle průzkumu společnosti GAD3 z počátku září se počet odpůrců nezávislosti Katalánska od letošního února snížil o dva procentní body na 46,7 procenta, zatímco pro nezávislost se vyslovilo 45,2 procenta. To je o procentní bod více než v únoru. Zda k tomu přispěly i kroky španělské vlády kvůli pandemii covidu-19, není jasné.

"Nechci srovnávat, zda nezávislé Katalánsko by zvládlo pandemii lépe, či hůře. Ale určitě bychom dělali věci jinak," uvedl Solé. Připomněl také, že katalánská vláda v regionu vyhlásila některá karanténní opatření i uzávěru některých okrsků v březnu jako první ze španělských regionů, a také dříve, než španělská vláda vyhlásila nouzový stav.

Související

Quim Torra (Katalánsko)

Katalánsko po sesazení premiéra čekají nové volby

Španělský autonomní region Katalánsko se po soudním odvolání předsedy vlády Quima Torry chystá na nové volby. Konat by se mohly 14. února, informovala s odvoláním na dnešní prohlášení předsedy katalánského parlamentu Rogera Torrenta agentura AP.
Quim Torra (Katalánsko)

Katalánská krize: Sesazený premiér Torra se obrátil na ústavní soud, patrně neuspěje

Sesazený šéf katalánské vlády Quim Torra se kvůli pondělnímu verdiktu nejvyššího soudu, který potvrdil jeho jedenapůlletý zákaz výkonu veřejných funkcí, obrátil na ústavní soud. S odkazem na stanici RTVE o tom dnes informovala agentura DPA. Torrovi právníci argumentují, že nemožnost vykonávat po zvolení dál úřad může jejich klientovi způsobit vážnou a nenapravitelnou újmu.

Více souvisejících

Quim Torra (Katalánsko) Katalánsko Španělsko Oriol Junqueras Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy