Kotleba před soudem kvůli číslům 14 a 88. Šikana, ohradil se šéf krajní pravice

Na Slovensku dnes začalo líčení s předsedou krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marianem Kotlebou, který čelí obžalobě v souvislosti se šeky s extremistickou symbolikou. Proces byl ale krátce po zahájení odročen na žádost Kotleby poté, co soudkyně oznámila, že jeho delikt bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona.

Líčení tak bude pokračovat na začátku března, tedy krátce po parlamentních volbách. LSNS je nyní druhou nejpopulárnější stranou v zemi, Kotleba by v případě odsouzení přišel také o mandát poslance.

Kotleba označil obžalobu za šikanu. U soudu nyní odmítl množnost uzavřít s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která by mu výměnou za doznání zajistila nižší trest než v případě uznání viny v běžném procesu.

Prokuratura obžalovala Kotlebu za to, že v roce 2017 na střední škole v Banské Bystrici předal před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám finanční dar prostřednictvím symbolických šeků, každý v částce 1488 eur (37.500 korun).

Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extrémistické symbolice. Čtrnáctka znamená počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osm představuje osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je proto považováno za zkrácený a "zašifrovaný" tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Prokurátor ve zmíněném případu obžaloval Kotlebu z trestného činu projevu sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod, za co by mu v případě odsouzení hrozilo až tříleté vězení. Soudkyně Ružena Sabová ale podle médií oznámila, že delikt bude možná posuzovat podle jiného ustanovení trestného zákona, za které hrozí uložení přísnějšího trestu. V případě, že by Kotlebovi byla prokázána vina ze založení, podpory a propagaci hnutí směrujícího k potlačení základních práv a svobod, hrozilo by mu vězení až na osm let. "Pokud by byl odsouzen, tak v řádném řízení nebylo možné uložit ani podmínku," citoval list Denník N prokurátora Tomáše Honza, který Kotlebu obžaloval.

Prokurátor původně podal na Kotlebu obžalobu už v roce 2018. Soud mu ji tehdy ale vrátil, protože zjistil porušení práva obhajoby a možnost přísnější kvalifikace skutku.

Obžalobu proti Kotlebovi projednává Specializovaný trestní soud se sídlem v Pezinoku nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy a také extremistickými delikty. U areálu soudu se před zahájením líčení s Kotlebou shromáždila hrstka sympatizantů Kotleby.

Soudkyně Sabová je také předsedkyní senátu, který řeší případ předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Slovenský sociolog Martin Slosiarik dříve ČTK řekl, že existuje šance na vítězství LSNS v nadcházejících volbách. Zatímco popularita Kotlebovy strany v posledních letech roste a dosahuje dvouciferných hodnot, obliba dlouhodobě nejpopulárnější vládní strany Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica klesá.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová o uplynulém víkendu řekla, že by po volbách jmenovala vládu opírající se o podporu LSNS, která vystupuje proti EU, NATO i Romům, a která v probíhající kampani stavila i na hesla o nastolení pořádku či boji proti liberalismu.

Loni na podzim slovenský nejvyšší soud uznal vinným tehdejšího poslance LSNS Milana Mazureka z trestného činu za jeho protiromské výroky a uložil mu pokutu. Mazurek kvůli tomu přišel o mandát. V nadcházejících volbách se o přízeň voličů uchází z posledního místa kandidátní listiny LSNS.

Související

Více souvisejících

Marián Kotleba Slovensko Lidová strana Naše Slovensko Zuzana Čaputová extremismus volby na Slovensku

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy