Kotleba se neúspěšně domáhal vstupu na jednání sněmovny

Šéf krajně pravicové slovenské strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba, který na začátku dubna po odsouzení za extrémistický trestný čin přišel o poslanecký mandát, se dnes neúspěšně snažil dostat na začínající schůzi sněmovny. Před novináři tvrdil, že nedostal žádný dokument o zániku svého mandátu. Kotlebova snaha dostat se do budovy parlamentu se obešla bez incidentů.

Slovenský nejvyšší soud před třemi týdny uznal Kotlebu vinným v kauze šeků s extremistickou symbolikou, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku. Kotleba pak zpochybňoval, že na základě verdiktu soudu přišel o mandát, což ovšem potvrdili právníci i vedení parlamentu.

Podle slovenské ústavy mandát poslance automaticky zaniká například dnem nabytí právoplatnosti rozsudku, kterým byl poslanec odsouzen za úmyslný trestný čin nebo kterým byl zákonodárce odsouzen za trestný čin a soud nerozhodl o podmíněném odložení výkonu trestu odnětí svobody.

Kotleba už dříve tvrdil, že úmysl mu u soudu nebyl dokázán a že při podmínce nedochází ke ztrátě poslaneckého mandátu. Podle právníků byl Kotleba ale odsouzen za úmyslný trestný čin a poslanci odsouzení k podmínce nepřicházejí o mandát jen v případě nedbalostní trestného činu.

Zástupce parlamentu Kotlebovi u vstupu do Národní rady předal kopii oznámení vedení sněmovny o zániku mandátu poslance a řekl, že do budovy politik může vstoupit pouze jako návštěva. To ale Kotleba odmítl a z parlamentu odešel. "Boj o mandát je boj za svobodu a demokracii. Jde o princip. Bojujeme za lidi," prohlásil poté Kotleba. O dalším svém postupu se prý poradí s odborníky.

Poslanci později hlasováním vzali na vědomí zprávu mandátového a imunitního výboru sněmovny, že Kotleba o mandát přišel. Na Kotlebovo místo nastoupila náhradnice z volební kandidátky LSNS, která dnes složila poslanecký slib. Mezitím poslanecký klub LSNS ovšem zanikl, protože odsouzením Kotleby klesl počet jeho členů pod minimální hranici osmi členů.

Nejvyšší soud při posuzování Kotlebova odvolání zmírnil právní kvalifikaci žalovaného skutku a politika odsoudil za trestný čin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod. Vyměřil mu trest vězení na šest měsíců, který mu zároveň odložil na zkušební dobu půl druhého roku. Kotleba byl potrestán byl v souvislosti s akcí z roku 2017, kdy na střední škole třem rodinám veřejně předal finanční dar s využitím symbolických šeků. Každý byl na částku 1488 eur (36.300 Kč). Čísla 14 a 88 jsou podle vyšetřovatelů známá a používaná v extremistické symbolice.

Popularita LSNS se podle průzkumů veřejného mínění na Slovensku nyní pohybuje pod pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro vstup do sněmovny. Kotlebovu stranu loni opustilo několik poslanců sněmovny a také jeden europoslanec; přestoupili do hnutí Republika, jehož preference se pohybují kolem šesti procent. Mezi nimi byl i poslanec Milan Mazurek, který v roce 2019 přišel o poslanecký mandát poté, co byl pravomocně odsouzen za xenofobní výroky. Uloženou pokutu Mazurek zaplatil, ve volbách před dvěma lety se znovu ucházel o přízeň voličů a byl zvolen.

Související

Více souvisejících

Marián Kotleba

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 3 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 11 hodinami

Íránský prezident Ebráhím Raísí zemřel při pádu vrtulníku. Uhořel i ministr zahraničí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy