Německo se hemží nebezpečnými islamisty. Deportovalo jich desítky

Od teroristického útoku na účastníky vánočního trhu v Berlíně před třemi lety deportovalo Německo přes 90 islamistů, kteří by podle úřadů mohli být potenciálně nebezpeční. U dalších 225 takových lidí spolková republika možnost vyhoštění nebo jiných opatření prověřuje.

S odvoláním na odpověď vlády na dotaz parlamentní frakce svobodných demokratů (FDP) o tom informoval magazín Spiegel.

V přístupu k potenciálně nebezpečným islamistům existují mezi jednotlivými spolkovými zeměmi velké rozdíly. Zatímco nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko v uplynulých třech letech deportovala 29 islamistů, jihoněmecké Bádensko-Württembersko 16 a Berlín deset, Porýní-Falc a Sársko žádného.

Celkem na konci září německé úřady registrovaly kolem 690 islamistů, kteří by podle nich mohli spáchat závažný trestný čin nebo i teroristický útok. Ještě v červenci loňského roku jich bylo téměř 774. Ve spolkové republice se jich tehdy nacházelo 450, z nichž 170 si odpykávalo vězeňský trest.

Při útoku kamionem na účastníky berlínského vánočního trhu z 19. prosince 2016 zahynulo 12 lidí včetně jedné Češky. Čin, který spáchal radikální islamista, si také vyžádal desítky zraněných.

Související

Více souvisejících

Německo Terorismus deportace Muslimové islám teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy