Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky silných zemí G7 v britském Cornwallu ve slovní válku, napsala agentura Reuters.

Britský premiér Boris Johnson argumentoval, že současné ujednání brání hladkému pohybu zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie a dokládal to na příkladu párků. Na to francouzský prezident Emmanuel Macron reagoval, že je podle něj potřeba se soustředit na důležitější problémy, než je přeprava uzenin. Italský premiér Mario Draghi se pak připojil k sobotním výzvám Macrona i předsedkyně evropské komise Ursuly von der Leyenové a nabádal k dodržování pobrexitové dohody.

Neshody se týkají takzvaného severoirského protokolu, který je součástí brexitové dohody. Protokol počítá s tím, že se Severní Irsko bude řídit stejnými obchodními pravidly jako EU, aby se zabránilo vytvoření tvrdé hranice s Irskem. Londýn však k nelibosti unie jednostranně odložil slíbené kontroly zboží na trase mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, neboť to podle Johnsonovy vlády narušuje každodenní pohyb zboží. V sobotu v reakci na výtky lídrů EU Johnson pohrozil, že Británie uplatní článek 16 protokolu a jednostranně ho pozastaví. Podle Reuters panují obavy, že takovýto krok by vyvolal obchodní válku.

Johnson se dnes snažil francouzskému prezidentovi problém se severoirským protokolem vysvětlit na příkladu přepravy párků a zeptal se Macrona, co by řekl na to, kdyby nebylo možné vozit párky vyrobené v Toulouse do Paříže. Na to Macron odpověděl, že Toulouse a Paříž jsou součástí jednoho geografického území a že Severní Irsko je na ostrově. Podle listu The Sunday Telegraph Macronova odpověď vyzněla v tom smyslu, že Severní Irsko není součástí Británie.

Britský minstr zahraničí Dominic Raab Macronovy výroky označil za urážlivé a vyzval zástupce EU k respektu. "Mnozí představitelé EU tady v Carbis Bay, ale už měsíce a léta předtím se vyjadřovali o Severním Irsku jako o nějakým způsobem odděleném státu. A to je špatně," řekl Raab. Také Johnson si v sobotu v rozhovoru s televizí Sky News stěžoval, že někteří lidé zjevně nechápou, že Spojené království je jeden stát. Britský ministerský předseda také dnes znovu zopakoval včerejší výrok, že Británie udělá cokoli, aby ochránila svoji územní celistvost.

Podle francouzské prezidentské kanceláře ale Macron myslel svoji námitku proti Johnsonovu příměru jinak. "Prezident chtěl poukázat na to, že jde o jinou situaci a že takové přirovnání nesní správné," vysvětlil dnes Elysejský palác. "Připomenul (Macron) také premiérovi, že odchod z EU bylo britské rozhodnutí a že je třeba držet se daného slova," uvádí se ve stanovisku Elysejského paláce. Sám Macron pak řekl, že je podle něj čas ukončit spory o párcích a zaměřit se na zásadnější problémy.

"Doufáme, že spolu dokážeme uvést do praxe to, co jsme před několika měsíci podepsali," sdělil šéf Elysejského paláce reportérům na summitu. K němu se přidal také italský premiér Mario Draghi, který podtrhl, že "dohody se mají ctít".

Podle šéfa britské diplomacie Dominika Raaba je to ale naopak EU, kdo nedodržuje dohodu. Potřebujeme, aby se dodržel text i jeho duch," řekl Raab. Evropské představitele také obvinil z "nevyrovnaného přístupu". Edwin Poots, lídr Demokratické unionistické strany, největší politické síly v Severním Irsku, prohlásil, že podle něho by vláda měla přestat hovořit o úpravách severoirského protokolu a rovnou od něho odstoupit.

Diplomat přítomný jednání summitu G7 označil celou "brexitovou debatu" za odvádění pozornosti. "Macron mu (Johnsonovi) řekl: 'Netvrďte mi, že jste nevěděl, co podepisujete (v prosinci při podpisu dohody o brexitu)'," řekl francouzský diplomat.

Johnson řekl, že nehledě na roztržku o brexitu projednali účastníci summitu obrovské množství témat. "Na summitu bylo uděláno nesmírné množství práce, které nemá s brexitem nic do činění," dodal.

Související

Více souvisejících

Boris Johnson Brexit EU (Evropská unie) Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy