Slovensko může podle advokátky stíhat amnestované za únos exprezidentova syna

Soudní dvůr Evropské unie by měl slovenským úřadům schválit vydání evropského zatykače na muže, který byl již v minulosti stíhán za únos syna bývalého prezidenta Michala Kováče, ale jeho možnému odsouzení zabránila amnestie. Soudu to dnes navrhla jeho generální advokátka, podle níž není nové stíhání amnestovaného člověka v rozporu s unijním právem. Soud by měl dospět ke konečnému stanovisku v několika příštích měsících.

Slovenské úřady po téměř dvou desetiletích v roce 2017 znovu otevřely případ, v němž bylo z podílu na únosu exprezidentova syna do Rakouska obžalováno 13 lidí včetně tehdejšího šéfa tajné služby Ivana Lexy. Jejich odsouzení za čin z roku 1995 však zabránily o tři roky později amnestie vydané tehdejším premiérem Vladimírem Mečiarem, který dočasně vykonával i některé prezidentské funkce. Prezident Kováč vystupoval před únosem vůči Mečiarovi kriticky a podle řady názorů stála za únosem tajná služba ve snaze Kováče zastrašit.

Bratislavský okresní soud však předloni nové líčení přerušil a obrátil na na unijní justici s dotazy, zda je možné amnestované lidi znovu stíhat. Slovenská justice má obavy, aby neporušila princip známý v právnické latině jako "ne bis in idem", podle něhož nemůže být za stejný čin stíhán člověk dvakrát.

Advokátka soudu Juliane Kokottová nyní dospěla k závěru, že amnestiemi sice stíhání již jednou skončilo, obžalované lidi však nadobro nezprostilo viny. Tím, že slovenský parlament v roce 2017 amnestie zrušil, otevřel podle advokátky možnost ke stíhání novému. Zmíněný princip podle Kokottové "nevylučuje vydání evropského zatykače v případě, kdy bylo trestní stíhání nakonec přerušeno vydáním amnestie, aniž by byla prozkoumána trestní odpovědnost dotčených osob, ale kde rozhodnutí o přerušení přestalo platit, když byla amnestie zrušena".

Stanoviska generálních advokátů nejsou pro konečné rozhodnutí soudu právně závazná, soudci k nim však ve většině případů přihlížejí. Verdikt obvykle následuje do několika měsíců od vydání názoru soudního poradce.

Související

Zuzana Čaputová a Petr Pavel

Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince

Slováci budou nejpozději začátkem dubna vědět jméno svého šestého prezidenta. Od roku 1993 se v paláci vystřídalo o dvě hlavy státu více než v České republice. Důvod je jednoduchý: pouze jediný prezident na pozici vydržel dvě volební období. EuroZprávy.cz vám nyní přinášejí seznam všech, kteří nejbližšímu sousedovi Česka vládli. 

Více souvisejících

Michal Kováč Slovensko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

včera

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Ukrajinci zasáhli ruské území raketomety HIMARS, tvrdí ruské zdroje

Ukrajinci už zřejmě využili zbraně americké výroby proti ruskému území. Raketomety HIMARS měly v neděli mířit proti Belgorodské oblasti. Podle tamních úřadů bylo při útocích zraněno šest lidí. Ukrajinci smí tyto zbraně používat pouze pro obranu Charkovské oblasti, tedy proti vojenským zařízením, které ohrožují její bezpečnost.

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Volby do EP jsou referendem o domácí situaci. Členské státy EU trápí různé věci

Evropská unie je unikátním spojením 27 zemí a volby do Evropského parlamentu, které se odehrají během tohoto týdne, to dokazují. Svátek evropské demokracie může ukázat na její slabé i silné stránky. Každý členský stát přináší něco jiného k jednacímu stolu, zároveň ale každý z nich má své vlastní domácí problémy, které do evropské politiky promítá. 

včera

včera

Franz Kafka

Století bez Franze Kafky. Spisovatelova práce sklízela úspěch až po jeho smrti

Třetího červnového dne roku 1924, tedy před sto lety, zemřel jeden z nejvýznamnějších spisovatelů minulého století. Sám Franz Kafka byl prý se svou tvorbou často nespokojen a své rukopisy z toho důvodu mnohdy ničil. Ačkoliv mu byl vlastní zdravý životní styl, trpěl vážnými zdravotními problémy, které vyústily v jeho předčasnou smrt v pouhých čtyřiceti letech. Několik jeho literárních děl mu vyšlo až posmrtně, kdy také teprve sklízela velký úspěch.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

V určitém bodě nastane bod zlomu, varuje Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump uvedl, že by přijal domácí vězení nebo pobyt ve vězení. Prohlásil to poté, co jej soudní porota v New Yorku uznala vinným v kauze uplácení a falšování obchodních záznamů. Tvrdí však, že takový trest by veřejnost jen těžko přijala, informovala agentura Reuters.

včera

včera

včera

Teroristé Hamásu

Co bude po konci války v Gaze? Izrael má jasný plán

Izrael nesouhlasí s tím, aby hnutí Hamás nadále vládlo v Pásmu Gazy, a to ani během procesu ukončování tamní války. Toto stanovisko vyjádřil v neděli izraelský ministr obrany Joav Galant, který uvedl, že Izrael zkoumá alternativy vůči vládě této islamistické organizace, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Záchranné složky zasahují v Liberci po úderu blesku do stromu. (2.6.2024) Prohlédněte si galerii

Drama v Liberci: Nové informace o pacientech, které v Liberci zasáhl blesk

V nemocniční péče se po nedělním úderu blesku během bouřky v zámeckém parku v libereckých Vratislavicích nakonec ocitlo 22 lidí. Na místě včera zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Policie po ukončení zásahu uvedla, že zdravotníci pečují ve třech nemocnicích o 18 pacientů.

včera

včera

včera

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Udeřilo v oblasti, kde v lednu umírali lidé

Japonsko zasáhlo v pondělí ráno silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Místní úřady nevydaly varování před přívalovými vlnami tsunami. Informace o škodách či obětech nejsou. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy