Španělsko a Maroko se přou o zónu těžby u Kanárských ostrovů, ustoupit nechce nikdo

Španělsko-marocké vztahy tento týden narušilo rozhodnutí parlamentu africké země, který přijal zákon rozšiřující její výlučnou ekonomickou zónu v moři u Kanárských ostrovů. Expanzím by ale zasáhl do oblasti, o níž má kvůli těžbě kobaltu a telluru zájem i Madrid. O sporném zákonu by měla dnes hovořit španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzálezová s marockými představiteli při své návštěvě v Rabatu.

"Nedovolíme žádné zemi, aby se dotkla byť jen milimetru vod u Kanárských ostrovů," komentoval hlasování marockého parlamentu Ángel Víctor Torres, který je premiérem španělského autonomního regionu Kanárské ostrovy. I s ním by měla po návštěvě Maroka jednat španělská ministryně zahraničí, která se podle deníku El País bude snažit uklidnit situaci.

Španělská vláda se snaží vyhnout konfrontaci s Marokem mimo jiné proto, že africká země v posledním roce zlepšila spolupráci s Madridem v migrační politice. Díky tomu se loni více než o polovinu snížily počty migrantů z Afriky do Španělska. V roce 2018 bylo Španělsko hlavní vstupní branou běženců z Afriky do Evropy, než ho loni předběhlo Řecko. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky připlulo loni do Španělska 26.170 migrantů a asi 6350 dalších překonalo pozemní hranici z Maroka do španělských enkláv Ceutě a Melille.

Nový marocký zákon, který ještě musí schválit druhá komora tamního parlamentu a podepsat marocký král, rozšiřuje ekonomickou zónu jihozápadně od Kanárských ostrovů. Do stejné oblasti ale chce rozšířit těžbu i Madrid. V oblasti se nachází podpořská sopečná hora Tropic, která je bohatá na prvek tellur, používaný mimo jiné při výrobě solárních panelů.

Podle společného průzkumu Španělska a Británie z roku 2016 se tam zřejmě nachází největší dosud známé ložisko s tellurem. Mělo by tam být i velké ložisko kobaltu, který se používá například pro výrobu baterií do elekroautomobilů.

Související

Více souvisejících

Kanárské ostrovy Španělsko Maroko

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy