Španělsko a Portugalsko otevřely hranice, Řecko a Malta letiště. Erdogan spílá EU

Španělsko a Portugalsko dnes znovu otevřely společnou hranici, která byla kvůli šíření koronaviru uzavřená více než tři měsíce. Řecko obnovilo provoz regionálních letišť a z vybraných evropských destinací se ode dneška může opět létat i na Maltu. Rakousko v rozporu se seznamem bezpečných zemí přijatých Evropskou unií varovalo před cestami do Srbska a Černé Hory. Turecko kritizuje, že se na unijní seznam nedostalo.

Slavnostní ceremonie otevření společných hranic se na hraničním přechodu mezi městy Badajoz a Elvas zúčastnili španělský král Felipe VI., portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa i premiéři obou zemí Pedro Sánchez a António Costa. Všichni čtyři měli na obličeji roušku. "Pandemie nám poskytla vizi minulosti, kterou nechceme zpět: kontinentu se zavřenými hranicemi," uvedl na twitteru Costa.

A pandemia ofereceu-nos uma visão de um passado ao qual não queremos voltar: um continente de fronteiras encerradas. A liberdade de circulação consolidou-se no espírito dos cidadãos europeus como um dos princípios fundamentais da ideia de #Europa.

— António Costa (@antoniocostapm) July 1, 2020

Řecko dnes obnovilo provoz regionálních letišť, na která budou moci opět létat mezinárodní spoje. Od 15. června se mohlo ze zahraničí létat jen do Atén a Soluně. Podle agentury Reuters Řecko doufá, že se ještě podaří zachránit letošní turistickou sezónu. Cestovní ruch v zemi zaměstnává asi 700.000 lidí.

Provoz dnes obnovilo 18 regionálních letišť po celém Řecku. Na ostrově Rhodos agentura Reuters hovořila i s turistkou z Česka. "Rozhodli jsme se v této divné době přijet, protože máme pocit, že je to bezpečná země," citovala agentura Zuzanu Vosátkovou.

Cizinci z 25 zemí Evropské unie a 14 zemí mimo ni musí před příletem do Řecka vyplnit formulář a na letištích se budou muset podrobit namátkovým testům na koronavirus. Přímé lety z Británie, Švédska a Turecka povolí Atény až od 15. července.

Své mezinárodní letiště dnes otevřela také Malta. Přistávat na něm budou moci letadla třeba z Francie, Německa, Španělska či Itálie. Přímé lety z Británie zatím Malta neumožní. Britové přitom činí téměř třetinu všech turistů mířících na středomořský ostrov.

"Doufáme, že do konce roku dorazí 700.000 turistů," uvedla ministryně cestovního ruchu Julia Farrugiaová Portelliová. Loni Maltu navštívilo kolem 2,7 milionu turistů.

Evropská unie v úterý schválila seznam 14 zemí, jejichž občané mohou ode dneška cestovat do unijních států. Jsou mezi nimi například Austrálie, Kanada, Japonsko, Korea, Srbsko či Černá Hora. Podmínečně na seznamu jako patnáctá figuruje i Čína, která musí nejprve povolit vstup občanů unijních států na své území. Na listině nejsou například USA a Rusko.

Česko už dříve oznámilo, že hodlá od středy pouštět na své území pouze obyvatele osmi zemí ze schváleného seznamu. Nejsou mezi nimi Čína, Gruzie, Uruguay ani africké státy.

Vlastní seznam má také Rakousko. Místní ministerstvo zahraničí dnes vydalo varování před cestami do balkánských zemí, které nejsou členy EU, tedy do Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Albánie a Kosova. První dvě země jsou přitom na seznamu zemí, který v úterý vydala EU. Ministr Alexander Schallenberg dnes řekl, že unijní seznam je jen "doporučením".

Varování rakouského ministerstva znamená, že po příjezdu z daných zemí budou muset lidé předložit negativní test na koronavirus nebo jít na dva týdny do karantény. Rakušanům ministerstvo "naléhavě" doporučuje, aby balkánské země opustili.

Nelibost nad tím, že se na unijní seznam jeho země nedostala, vyjádřil dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Řekl, že rozhodnutí EU bylo "politické", podrobnosti ale nepřidal. Mluvčí turecké diplomacie Hami Aksoy vyzval Brusel, aby "tuto chybu" co nejdříve napravil.

Související

Dovolená v Chorvatsku? Pro Čechy stále jasná volba

Dovolená v Chorvatsku? Pro Čechy stále jasná volba

Ani zavedení eura neodradilo řadu českých turistů od návštěvy oblíbeného Jadranu. Chorvatsko je zkrátka ideální prázdninovou destinací, kde panuje příjemné klima a moře je díky pozvolnému vstupu a malým vlnám vhodné pro každého. Kde se ale při návštěvě ubytovat a co dalšího je na Chorvatsku tak lákavé?
bankomaty

Dovolená v zahraničí: Je výhodné platit kartou a vybírat hotovost v cizině?

Pro financování zahraniční dovolené už není nutné se zatěžovat velkým množstvím hotovosti. Zejména v rámci Evropské unie je možné spoléhat na bezproblémové platby kartou nebo výběry hotovosti ve měně dané země. Avšak je třeba si dávat pozor na potenciální poplatky a specifika související se směnou měnových kurzů, a to jak před odjezdem, tak i během pobytu na dovolené. Je rozumné, aby spotřebitelé nepodceňovali ani rizika spojená s výběrem konkrétního bankomatu a zvolenou transakční metodou, sdělil naši redakci dTest.

Více souvisejících

dovolená Španělsko portugalsko Řecko malta Recep Tayyip Erdogan EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 11 hodinami

včera

Izrael po rozhodnutí Turecka hledá nové dodavatele. Zvažuje i Česko

Izrael se po rozhodnutí turecké vlády o zastavení vzájemného obchodu chystá najít nové zahraniční dodavatele. Tato volba by mohla směřovat k přátelským zemím, jako jsou Německo, Česko, Británie, Řecko nebo Maďarsko, uvádí server Ynet.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy