"To je válka." V polském Sejmu zněla ostrá slova, zasahovala i parlamentní stráž

Bouřlivě se dnes v polském Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, jednalo kvůli dopadům nálezu ústavního soudu, který prakticky úplně zakázal v zemi potraty. Předsedající přivolal k zásahu parlamentní stráž, ale musel se omluvit, že v zápalu napomínal poslankyni, která ve skutečnosti zahynula při letecké katastrofě před deseti lety.

Vše začalo, když někteří opoziční poslanci dorazili v rouškách s červeným bleskem, symbolem protestů proti zákazu interrupcí. Vicemaršálek Sejmu Ryszard Terlecki, který zasedání předsedal, prohlásil, že někteří poslanci mají roušky "se znaky připomínajícími symboly Hitlerjugend a SS".

Poslankyně z opoziční levice pak předložily návrh na liberalizaci protipotratových předpisů, které ale vzhledem k poměru sil ve sněmovně nemají šanci uspět. Třímaly při tom v rukou třímaly transparenty s hesly "To je válka", "Legální interrupce" či "Žena rozhoduje".

Když poté přistoupily k lavicím koaličních poslanců v čele s předsedou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským, Terlecki přivolal parlamentní stráž, aby zasáhla.

Z dalšího jednání Terlecki vyloučil dva opoziční poslance. Chtěl také pokárat další opoziční poslankyni, ale spletl se a vyslovil jméno její matky, která rovněž bývala poslankyní, ale přišla o život při leteckém neštěstí u Smolenska v dubnu 2010, spolu s tehdejším prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími členy polské delegace.

"Jmenuji se Barbara Nowacká a očekávám, že se omluvíte památce mé matky Izabely Jarugové-Nowacké, kterou jste dnes vyloučil ze zasedání," prohlásila dotčená poslankyně. "Smolenská katastrofa není vaše a zahynuli tam všichni. Stejně tak Polsko není výlučně vaše a nemáte právo si jej přivlastňovat," dodala na adresu vládního tábora.

"Velice upřímně se omlouvám," prohlásil Terlecki. Omluvu Nowacká kvitovala s oceněním, že má odvahu, zatímco jeho stranický šéf Kaczyński "zbaběle utekl" před protesty žen, které už vědí, že Polsko pro ně není přátelská země.

Opoziční list Gazeta Wyborzcza označil zásah parlamentní stráže v jednacím sále za "metaforu celého polského státu, ve kterém jsou všechny síly nastaveny na ochranu moci PiS a pohodlí Jaroslawa Kaczyńského, a ne na řešení problémů".

Straż Marszałkowska blokuje mównicę sejmową. Kolejna odsłona państwa PiS! pic.twitter.com/oVhiVH1mlP

— Dariusz Joński (@Dariusz_Jonski) October 27, 2020

Navzdory rostoucím číslům o počtu nakažených v zemi - v Polsku dnes přibylo rekordních 16.300 nových případů nákazy - neustávají protesty po nálezu ústavního soudu, který znamená prakticky úplný zákaz interrupcí v katolické zemi. Odpůrkyně zákazu vyhlásily na středu celostátní stávku žen.

Před čtyřmi lety masové protesty Polek v ulicích měst přiměly PiS zřeknout se záměru zavést úplný zákaz interrupcí. Ale minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Související

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.
Polsko-běloruská hranice

Polsko posiluje kovovou bariéru na hranici s Běloruskem

Polsko posiluje kovovou bariéru na své hranici s Běloruskem, aby zabránilo nelegální migraci. Připravuje také plány na zvýšení ochrany hranice s Ruskem, uvedl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle agentury AP.

Více souvisejících

Polsko potraty Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy