Útok v Nice odsoudili i představitelé islámu a muslimských zemí

Představitelé muslimských zemí i někteří islámští duchovní vůdci odsoudili dnešní útok v Nice, při kterém zemřeli tři lidé a při kterém útočník volal arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Francouzská policie věc vyšetřuje jako teroristmus. "Takové činy odporují tolerantnímu učení islámu a všech božských náboženství," oznámil velký imám káhirské univerzity Al-Azhar.

Kritiku vzbudil expremiér Malajsie, který krátce před útokem v jihofrancouzském městě zveřejnil prohlášení, podle kterého mají muslimové "právo zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti".

Za "ohavný" útok v Nice označil velký imám univerzity Al Azhar, který zastává jednu z nejrespektovanějších funkcí pro sunnitské muslimy. Varoval také před "stupňováním rétoriky násilí a nenávisti" a vyzval, aby "převážil hlas rozumu".

Útok odsoudila rovněž Francouzská rada muslimské víry (CFCM) a francouzské vyznavače islámu vybídla, aby v solidaritě s oběťmi a jejich blízkými zrušili oslavy narození proroka Mohameda, jehož výročí letos připadá na dnešek.

Svůj nesouhlas s "ohavným" činem vyjádřil designovaný libanonský premiér Saad Harírí. "Terorismus nezná náboženství a všichni muslimové jsou vyzváni, aby tento zločin, který se nijak netýká islámu ani Proroka lásky, odmítli," napsal na twitteru.

Útok jako "extremistický" odmítla také Saúdská Arábie. V tamním městě Džidda byl dnes pobodán člen ochranky francouzského konzulátu. Za Francii se postavily i Spojené arabské emiráty. "Ujišťujeme, že řeč násilí a extremismu nás nereprezentuje," napsal šéf tamní diplomacie. Čin silně odsoudil rovněž Katar.

Řada muslimských zemí včetně těch, které dnes Francii vyjádřily solidaritu, tento týden zaznamenala vlnu kritiky na adresu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který v reakci na nedávnou vraždu francouzského učitele dějepisu islámským extremistou čečenského původu hájil svobodu projevu a právo na zveřejňování karikaturních vyobrazení islámského proroka Mohameda.

K tomu se dnes vyjádřil i expremiér převážně muslimské Malajsie Mahathir Mohamad, který zároveň vraždu na učitele Samuela Patyho odsoudil. "Muslimové mají právo být rozzlobení a zabít miliony Francouzů za masakry v minulosti. Až na výjimky však muslimové zákon 'oko za oko' neuplatnili. Muslimové to neudělali. Francouzi by neměli," napsal Mahathir v prohlášení, které umístil i na svůj twitter.

"Protože všechny muslimy a jejich náboženství viníte z činů jednoho rozzlobeného člověka, muslimové mají právo potrestat Francouze," dodal 95letý muž, který je v muslimském světě respektovaným lídrem, píše agentura Reuters. Twitter příspěvek po intervenci francouzské vlády stáhl, píše agentura AFP. Americká společnost Mohamadovo vyjádření již dříve označila jako sdělení podněcující násilí, bylo však podle ní ve veřejném zájmu, aby na sociální síti zůstalo.

Somálská prezidentská kancelář dnes oznámila, "že hluboce lituje jakéhokoli znesvěcení víry a posvátnosti muslimů, včetně urážek proroka Mohameda pod záminkou svobody projevu". Dnešní útok v Nice nezmínila, poznamenává agentura AP. Ve východoafrické zemi tento týden lidé také protestovali proti prezidentovi Macronovi. Somálsko zároveň varovalo, že "jakékoli činy zraňující city muslimů slouží zájmům extremistických skupin" a lidé by se jich měli za každou cenu vyvarovat.

Související

Saad Harírí

Kandidátem na sestavení libanonské vlády je expremiér Harírí

Kandidátem na úřad příštího libanonského premiéra je Saad Harírí, který už tuto funkci v minulosti zastával. Konzultace o nové vládě mají začít příští týden. Ta minulá podala demisi po ničivém výbuchu v bejrútském přístavu, při němž v srpnu zemřelo přes 190 lidí.

Více souvisejících

Saad Harírí teroristický útok v Nice (29.10.2020) islám Francie

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Dnes je Mezinárodní den tance. Kdy a jak začali lidé tančit?

Tanec je starý tak jako samo lidstvo. Během dlouhé historie prošel tanec vývojem a mnoha proměnami. Vznikly jeho specifické podoby pojící se s obdobími v roce, důležitými okamžiky v životě člověka nebo nejrůznějšími rituály. Pomocí tance se vyjadřovaly emoce či národní identita. Jaká je historie tance, který má dnes svůj mezinárodní den?

včera

včera

včera

Požáry, ilustrační fotografie.

Zákaz rozdělávání ohně. Střední Čechy reagují na výstrahu ČHMÚ

Návrat teplého počasí místy zkomplikuje lidem v Česku pálení čarodějnic. Například Středočeský kraj v pondělí vyhlásil na přesně stanovených místech zákaz rozdělávání ohně. Reagoval tak na dnes aktualizovanou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před nebezpečím požárů.

včera

Rus v Německu zavraždil dva Ukrajince. Byli to vojáci, tvrdí Kyjev

Dva Ukrajinci, které měl v sobotu v německé spolkové zemi Bavorsko ubodat ruský občan, byli příslušníky ozbrojených sil. Kyjev to potvrdil podle ukrajinských médií, které cituje agentura DPA. Ukrajinští vojáci v Německu podstupovali rehabilitaci po zraněních, která utrpěli na bojišti.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy