V centru Berlína má vzniknout říční plovárna, projekt budí nemalé kontroverze

Zaplavat si v jednom z berlínských kanálů řeky Sprévy u Muzejního ostrova v samém centru Berlína se může zdát jako nápad odvážlivců, kteří si nad kvalitou vody hlavu nelámou. S takovým osvěžením ale počítá projekt berlínské říční plovárny, jehož tvůrci věří, že kvalita vody bude díky biologické filtraci a úpravě kanalizace zdravotně nezávadná. Kritici zase uvádějí, že nápad je příliš bláhový, značně se prodraží a kýžené čistoty vody se dosáhnout stejně nepodaří.

"Projekt říční plovárny je jako žádný jiný. Je to jedinečná vize," uvádí někdejší berlínská senátorka pro městský rozvoj Katrin Lompscherová. Pokud své představy občanský spolek dovede do konce, čeká plavce koupání v jedinečných historických kulisách města mezi Pergamonským muzeem, replikou Městského zámku, kde sídlí Humboldtovo muzeum, či ministerstvem zahraničí.

"Ano, ještě se musí udělat mnohé, aby se tato mimořádná idea stala skutečností," uvádí spolek. Hlavním krokem je říční kanál navrátit přírodě, která se podle představ tvůrců postará o čištění sprévské vody. Ta se bude čistit průtokem přes 400metrový úsek se štěrkovým filtrem osázeným vodními rostlinami včetně rákosu. Průtok vody bude zajišťovat úprava současného jezu, přes který bude voda přepadat do asi 1,5 metru níže položeného koupacího prostoru. Ten bude mít délku 835 metrů.

Ein #Flussbad im #Spreekanal an der #museumsinsel. Diese Vision von @flussbadberlin könnte Wirklichkeit werden. Die erste Freitreppe am #Humboltforum wird schon gebaut. Wie das Aussehen könnte, zeigt die #Sonntagsgrafik heute in @morgenpost und hier: https://t.co/bW1yhSb0QJ pic.twitter.com/JfYlPbDA9B

— BM Infografik (@BMgrafik) June 7, 2020

Vize pochází z 90. let, kdy návrh plovárny představili umělci jako nový městský prostor. Nápad postupně získával podporu veřejnosti a také radnice, která loni v prosinci schválila stavbu prvního velkého schodiště, které otevře přístup k říčnímu kanálu. "A to na prominentním místě uprostřed Berlína, což výrazně vylepší kvalitu veřejného prostoru," uvedla tehdy radnice. Schodiště, jehož součástí jsou i bezbariérové rampy, vzniká u dokončené republiky Městského zámku, hotovo by mělo být do roku 2023.

Hlavní překážkou v projektu plovárny je udržení stabilní kvality vody v říčním kanále. Jedním z největších problémů Sprévy v Berlíně jsou prudké lijáky a vytrvalé deště, která zahltí kanalizaci, takže kontaminovaná voda uniká bez čištění bezpečnostními přelivy do řeky.

Autoři projektu chtějí tento problém v místě budoucí plovárny vyřešit úpravou kanalizace a také vybudováním zádržného prostoru o objemu 4500 kubíků, který by kontaminovanou vodu zachytil. Spolek také spoléhá na filtrační část říčního kanálu, který po ozelenění přispěje k lepšímu mikroklimatu během léta a stane se útočištěm vodních živočichů.

Spolek již návrhy biologického filtru testuje a podle hodnotící zprávy vydané letos v létě se tak podařilo snížit mikrobiální znečištění o 90 procent proti běžnému stavu. Po zapojení ultrafialové dezinfekční sekce zůstala kvalita dobrá i při nárazových deštích.

Jedním z velkých kritiků říční plovárny je inženýr a vodohospodář Ralf Steeg, který jinak patří k předním zastáncům regenerace Sprévy. Steeg tvrdí, že v říčním kanále se čistotu vody nepodaří udržet, proto investované peníze budou v podstatě vyhozené z okna. Finance by raději využil k vyčištění řeky na jiných místech. Testovací filtry pak označuje za příliš malé, než aby se jejich funkčnost prokázala. "Je to, jako kdyby se testoval (letoun) Jumbo Jet na modelu o délce 14,5 centimetru," říká.

Kritici také vyčítají nákladnost celého projektu, který by mohl podle některých odhadů přesáhnout i 200 milionů eur (5,3 miliardy korun). Spolek pro říční plovárnu to ale odmítá. "Tato tvrzení nemají věcná opodstatnění," uvádí. Do nákladů podle spolku nelze započítávat sanaci břehů ani výstavbu schodiště u zámku, protože nejsou součástí projektu.

Zda koupaliště skutečně v centru Berlína vznikne, je tak stále nejasné. Spolek by přitom rád říční kanál plavcům otevřel v roce 2025, kdy uplyne sto let od uzavření někdejší plovárny, která v těchto místech bývala.

I když se nad projektem stále vznáší otazník, je možné se zde každý rok vykoupat během plavecké akce se závody, kterou spolek od roku 2015 pořádá. Plavecký den se ale může konat jedině tehdy, pokud je dodržena kvalita vody. Jestliže v předchozích dnech prší, je to vyloučené kvůli tomu, že voda z kanalizace do řeky vyplaví nebezpečné látky. Z těchto důvodů museli v roce 2017 a 2019 organizátoři událost zrušit. Šestý ročník, který byl plánován na červen letošního roku, pak nezhatil déšť, ale pandemie nemoci covid-19. "Nevzdáme se a vrátíme se! Již začínáme s přípravou poháru na rok 2021," uvádí spolek.

Související

Složený snímek bolidu z videozáznamu pořízeného videokamerou na stanici Frýdlant v Čechách.

Země se u Berlína srazila s planetkou 2024 BX1

Podíl astronomů z Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR na vysvětlení tohoto vzácného případu je především v pozorování tohoto velmi výjimečného typu tělesa ještě před jeho srážkou, jehož podstata se ukázala ovšem až po jeho vlétnutí do atmosféry ze světla, které jsme zachytili našimi přístroji, a byla poté potvrzena nalezením meteoritů v oblasti, kterou jsme přesně určili.

Více souvisejících

Berlín Německo Koupaliště

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy