Znalec se v procesu s Kotlebou přiklonil na stranu prokuratury

Šeky v hodnotě 1488 eur (40.180 korun), kvůli kterým předseda krajně pravicové slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba čelí obžalobě z trestného činu, obsahují extremistické symboly. Vyplynulo to z posudku znalce, který dnes v procesu s Kotlebou přečetla soudkyně. Obžalovaný se dříve hájil tím, že vyšetřovatel případu zmíněnou částku, kterou LSNS věnovala několika rodinám, účelově rozdělil na číslice 14 a 88.

Znalec Matej Medvecký se ve svém posudku přiklonil na stranu prokuratury a jejího názoru, že čísla 14 a 88 jsou známá a používaná v extremistické symbolice. "Tato šifra (14 a 88) má v neonacistickém prostředí jednoznačný a specifický význam. Jde o jednu z nejpoužívanějších šifer v prostředí extrémní pravice," napsal v posudku Medvecký.

Zmíněné číslo 14 podle slovenské prokuratury odkazuje na počet slov anglické věty pravicového teroristy Davida Lanea, která v překladu zní: "Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí." Osmička má zastupovat osmé písmeno abecedy, kterým je H, a 88, tedy HH, je považováno za zkrácený tvar nacistického pozdravu Heil Hitler.

Symbolické šeky na částku 1488 eur předal Kotleba v roce 2017 před téměř 400 pozvanými hosty třem rodinám. Akce se konala v den výročí válečného slovenského státu, který byl spjat s nacistickým Německem a ke kterému se Kotlebova strana hlásí. Soud nechal přehrát záznam z akce, během které Kotleba řekl, že jde o malou oslavu na uctění dne slovenské státnosti, na který se zapomíná.

Podle znalce na akci vystoupili také dva zpěváci, kteří se v minulosti pohybovali v extremistickém prostředí. Jeden z nich, nynější mluvčí a poslanec LSNS Ondrej Ďurica, který v minulosti spolupracoval s kontroverzní českou kapelou Ortel, rovněž vypovídal u soudu.

Kotleba tvrdil, že na akci při rozdávání šeků nedošlo k trestnému činu. "Žádný extremismus tam páchán nebyl. Šlo o akci s národním, kulturním a křesťanským poselstvím," uvedl předseda LSNS, kterému v případě uznání viny hrozí vězení a ztráta poslaneckého mandátu.

Soudkyně po zahájení procesu s Kotlebou dříve v tomto roce oznámila, že obžalobu bude možná posuzovat podle přísnějšího ustanovení trestního zákona, než navrhovala prokuratura. To by znamenalo, že Kotlebovi by v případě uznání viny hrozilo až osmileté vězení. Proces s Kotlebou bude pokračovat v červnu.

Související

Více souvisejících

Marián Kotleba soudy

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy