Jednání prezidentů Srbska a Bosny nebylo snadné. Kamenem úrazu jsou hranice

Bělehrad - V Bělehradě se dnes uskutečnilo jednání srbského prezidenta Aleksandara Vučiče s tříčlenným předsednictvem (kolektivní hlavou státu) Bosny a Hercegoviny (BaH). Hovořilo se o stavbě dálnice Bělehrad-Sarajevo, o vymezení hranic a o stanovisku Bosny ke Kosovu.

"Jednání nebylo snadné," prohlásil Vučić na společné tiskové konferenci. Zatímco první téma, stavba dálnice, je zřejmě prosta závažných problémů, téma hranic je složitější. Bělehrad by chtěl, aby vodní elektrárny Zvornik a Bajina Bašta na hraniční řece Drině byly celé na srbském území. Bosenské předsednictvo ale přišlo s jiným návrhem ohledně statusu těchto zařízení. Vučić tento návrh neupřesnil, řekl jen, že se o něm bude dál jednat.

Srbsko rovněž navrhuje určité výměny území, a to na principu "metr za metr", s čímž účastníci bosensko-srbského summitu "v zásadě" souhlasili. Nicméně, jak poznamenal nynější předseda bosenského předsednictva, chorvatský zástupce Dragan Čović, Sarajevo bude potřebovat "ještě trochu prostoru, abychom se doma pokusili dosáhnout shody".

Nejcitlivějším bodem setkání bylo stanovisko předsednictva BaH ke Kosovu. Nedávno se totiž ve vztazích obou zemí zvedlo napětí poté, co bosňácký (muslimský) zástupce v kolektivní hlavě státu Bakir Izetbegović prohlásil, že Bosna měla už dřív Kosovo přiznat. Izetbegović po bouřlivé reakci Srbska sice prohlásil, že byl chybně interpretován, dnes však toto své stanovisko, pro Bělehrad kontroverzní, v zásadě potvrdil.

Vučić podle televize B92 na otázku, jak se dnes jednalo o Kosovu po konfliktním prohlášení Izetbegoviče, odpověděl: "Jsme civilizovaní lidé a mluvíme spolu civilizovaně." Informoval přitom, že je domluveno, že dokud stanovisko ohledně uznání Kosova nezmění Srbsko, nezmění ho ani Bosna.

Související

Milorad Dodik

Přízrak nové války v Evropě. Může vypuknout "do hodiny" s podporou Putina

V případě, že Milorad Dodik oznámí odtržení, je politik z vládnoucí strany v srbské části Bosny a Hercegoviny přesvědčen, že válka vypukne během hodiny. Podle něho o tom není pochyb. Rusko podporuje úsilí místních úřadů o odtržení od zbytku země, což pro Západ znamená využití „balkánského kotle“ v konfliktu.
Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Více souvisejících

Aleksandr Vučič (srbský prezident) bosna a hercegovina Srbsko kosovo Bakir Izetbegović

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy