Putin popřál ke Dni vítězství bývalým sovětským zemím, Ukrajině a Gruzii ne

Moskva/Paříž - Ruský prezident Vladimir Putin blahopřál k výročí konce druhé světové války představitelům zemí bývalého Sovětského svazu s výjimkou Pobaltí, Ukrajiny a Gruzie. Ke Dni vítězství, který Rusko slaví až 9. května, nicméně popřál ukrajinskému a gruzínskému lidu, informovala dnes agentura TASS. Většina evropských zemí si konec druhé světové války připomíná dnes. Německá kapitulace byla podepsána pozdě v noci 8. května 1945 v Berlíně, kdy ovšem kvůli časovému posunu bylo v Moskvě už 9. května.

"Víte, že v Rusku se velmi vřele chováme k bratrskému ukrajinskému lidu, a víte, jak se v Rusku chováme k těm, kteří rozpoutali bratrovražednou a krvavou válku na jihovýchodě Ukrajiny," řekl dnes novinářům Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Odpovídal tak na otázku ukrajinského novináře, proč Putinovo blahopřání nebylo adresováno prezidentovi Ukrajiny Petru Porošenkovi.

Podle tiskového oddělení Kremlu Putinovo přání k 73. výročí konce světového válečného konfliktu, který Rusové nazývají Velkou vlasteneckou válkou, dostali lídři Ázerbájdžánu, Arménie, Běloruska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Moldavska, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Uzbekistánu a regionů Abcházie a Jižní Osetie. Tyto dva proruské regiony považuje Gruzie za své území a Rusko uznává jejich nezávislost, kvůli nim také vedlo v roce 2008 s Gruzií válku; od té doby mají obě země přerušené diplomatické styky.

Jinde v Evropě si konec druhé světové války připomínají dnes. Paříž vítězství nad nacistickým Německem slavila u Vítězného oblouku, kde se francouzský prezident Emmanuel Macron pozdravil s válečnými veterány. Ceremoniál provázela přísná bezpečnostní opatření.

Tradičně rozporuplně si výročí konce druhé světové války připomínají pobaltské země, které po porážce Německa anektoval Sovětský svaz. Litva, Lotyšsko i Estonsko, které mají s Moskvou dlouhodobě napjaté vztahy, mimo jiné odmítly vstoupit do Společenství nezávislých států, což je volné sdružení postsovětských zemí vytvořené po rozpadu Sovětského svazu; pobaltští představitelé mimo jiné předchozí členství v SSSR považují za vnucené a nezákonné. Ruskojazyčná část obyvatel Litvy, Lotyšska a Estonska nicméně slaví 9. květen jako Den vítězství, což někteří označují za oslavu začátku sovětské okupace.

Kritiku si dnes vysloužil starosta lotyšské metropole Nils Ušakovs, když oznámil, že se oslav 9. května v Rize opět zúčastní. Konec druhé světové války se jinak v Lotyšsku oficiálně připomíná 8. května.

Související

Více souvisejících

Vladimír Putin 8. květen 1945

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Mezinárodní trestní soud chce vydat zatykač na Netanjahua

Podle několika izraelských médií se Izrael a Spojené státy snaží diplomatickými prostředky zabránit Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) ve vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a několik dalších izraelských představitelů. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy