Roztržka kvůli vstupu do EU: Návrh Severní Makedonie popudil Albánii

Předsedu albánské vlády Ediho Ramu viditelně popudil severomakedonský prezident Stevo Pendarovski, který dává přednost tomu, aby Evropská unie otázku zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií oddělila od Albánie. Premiér dnes hlavě sousedního státu vytkl, že to "není správné ani praktické", a to tím spíš, že podle něj Albánci pomohli sousedům "v demokratickém vývoji", informovala agentura ATA.

Evropská komise koncem května znovu doporučila členským zemím EU, aby rozhodly o začátku přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a s Albánií. Doporučení přitom opřela o "řadu výrazných úspěchů". "Speciálně Severní Makedonie a Albánie... možnosti využily a uspíšily své reformy," uvedla v této souvislosti šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Obě země očekávají, že se podpory k zahájení rozhovorů s EU dočkají příští týden od unijní ministerské schůzky v Bruselu. To by umožnilo případné schválení startu rozhovorů unijním summitem, který se bude konat 20. a 21. června.

Z diplomatických kruhů se ale proslýchá, že vlády členských zemí se shodnou na souhlasu až v září, ovšem jen pro Severní Makedonii. Výhrady vůči Albánii - kvůli nedostatečnému boji proti korupci a drogám a kvůli stagnující justiční reformě - mají zejména Francie, Německo a Nizozemsko.

"Prezident Stevo Pendarovski chce dát přednost oddělení Albánie z rozhodnutí o jednáních (s EU)? Tento přístup je překvapivý, zvláště když přihlédneme k tomu, že Albánie a Albánci přispěli k demokratickému vývoji a k evropské cestě tohoto přátelského státu. Ve skutečnosti se to nezdá správné ani praktické," reagoval dnes Rama na stanovisko prezidenta sousední země.

President @SPendarovski implicitly favours “decoupling from Albania”? Strange to hear this, especially when one considers the key contribution of Albania&Albanians in our friendly neighbour’s state democratic developments&European path. Doesn’t sound right nor practical frankly!

— Edi Rama (@ediramaal) 15. června 2019

Zhruba čtvrtinu obyvatel Severní Makedonie tvoří albánská menšina. Etnické napětí v zemi v roce 2001 vyústilo v ozbrojenou vzpouru Albánců dožadujících se větších práv a většího zastoupení v místních i v celostátních institucích. Hrozící občanskou válku se podařilo zažehnat s pomocí mezinárodních zprostředkovatelů a dohod, jež vyšly Albáncům vstříc.

Politické strany zastupující albánskou menšinu pak v roce 2017 pomohly současnému premiérovi Zoranu Zaevovi a jeho Sociálnědemokratickému svazu (SDSM) vytvořit koaliční vládu a převzít moc. Zaev na oplátku souhlasil s dalšími požadavky Albánců. Posléze se mu podařilo uzavřít dohodu s Řeky, která sice vedla k přejmenování země z Makedonie na Severní Makedonii, ale také otevřela cestu této bývalé jugoslávské republice do NATO a do EU.

Související

Albánie

Demolici Národního divadla v Albánii provázely střety, policie zadržela i první dámu

V albánské metropoli Tiraně dnes ráno začala demolice budovy Národního divadla. Než mohla kontroverzní akce začít, musely bezpečnostní síly vytlačit z budovy bezmála čtyři desítky umělců a aktivistů, kteří se tam zabarikádovali. Policie nato rozehnala pepřovými spreji pouliční demonstraci několika desítek umělců, kteří se snažili znemožnit přístup k místu chystané demolice.

Více souvisejících

Edi Rama albánie Severní Makedonie EU (Evropská unie) Stevo Pendarovski

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy