V Libyi zahynul ruský novinář, bojoval jako žoldnéř. Kreml dělá, že o ničem neví

V Libyi přišel o život někdejší ruský novinář Jevgenij Žaksybaj Iljubajev z Jekatěrinburgu. V severoafrické zemi, zmítané občanskou válkou, působil jako žoldnéř z Vagnerovy skupiny, uvedl dnes server Znak.com s odvoláním na anonymní zdroje z okruhu známých pětapadesátiletého muže, pochovaného minulý týden v rodné vsi na Urale.

Iljubajev býval jako žurnalista známý hlavně na Urale, ale v posledních letech se z médií vytratil. "Opakovaně jezdil do oblastí ozbrojených konfliktů. Byl v Sýrii. Asi před rokem dostal medaili Za odvahu," citoval server žurnalistova známého a dodal, že medaili Za odvahu dostávali i pozůstalí po žoldnéřích, zabitých v Sýrii.

Iljubajevovi příbuzní byli asi před dvěma týdny pozváni k identifikaci těla, později pohřbeného v Novoorsku. Novinářovu smrt pak Znak.com potvrdil další zdroj z řad válečných veteránů z Donbasu. Úřady oficiálně Iljubajevovu smrt nekomentovaly. Ruské žoldnéřské armády nejsou zcela legální, připomínají ruská média; a tak se ani o zabití žoldnéřů neinformuje.

Vagnerova skupina je spojována se spolupracovníkem ruského prezidenta Vladimira Putina, miliardářem Jevgenijem Prigožinem. Její příslušníci podle médií bojovali a umírali na východě Ukrajiny, v Sýrii i v Libyi, kde válčí na straně východolibyjského maršála Chalífy Haftara. Podle tisku také působí ve Středoafrické republice, Mosambiku, Súdánu či na Madagaskaru.

Opoziční televize Meduza počátkem října na svém webu uvedla, že v bojích soupeřících armád v Libyi zahynuly desítky ruských bojovníků. Jejich přítomnost v neklidné severoafrické zemi je podle ní tak tajná, že těla mrtvých zatím nechtějí úřady ani předat pozůstalým.

Ruská investigativní média už o zapojení ruských ozbrojenců do bojů v Libyi v minulosti informovala. Server Projekt v polovině září napsal, že ruské jednotce velí zástupce velitele ruských výsadkových vojsk Andrej Cholzakov. Haftar se těší sympatiím Moskvy, ale Rusko tvrdí, že jeho armádu nepodporuje.

Libye je v chaotickém stavu i osm let po svržení diktátora Muammara Kaddáfího. Generál Haftar o moc v zemi soupeří s premiérem mezinárodně uznané tripoliské vlády Fáizem Sarrádžem, který ovládá hlavní město a zbytek západní Libye. Haftar, který je podporován odpadlickým parlamentem na východě a působí v oblasti Benghází, zahájil v dubnu tažení na Tripolis.

Podle Meduzy padlo v Libyi až 35 Rusů z řad Vagnerovy soukromé armády. Těla mrtvých prý dříve nechtěli dopravit do Moskvy i kvůli demonstracím, které se ve městě konaly před komunálními volbami.

Související

Více souvisejících

Libye Ruská armáda Rusko Chalífa Haftar novináři Dmitrij Utkin (Vagner)

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy