Gruzie se odklání od euroatlantických spojenectví. Stojí za tím rostoucí vliv Ruska či chyba Západu, ukazuje analýza

Gruzie se postupně odklání od euroatlantické integrace. Stojí za tím napříč gruzínskou společností úspěšná ruská propaganda a ignorace Západu. Když Rusové v roce 2008 na Gruzii zaútočili, přišla od NATO a USA jen vlažná aktivita. Letos přední představitel země nedostal pozvánku na alianční summit ve Vilniusu a NATO se věnovalo především Ukrajině, což mohlo tamní vládu ještě více demotivovat od spolupráce se Západem. 

Podle serveru neziskové organizace Atlantic Council za odklonem Tbilisi od euroatlantické politiky stojí právě zásadní chyba Západu. Tato organizace poskytuje rady a analýzy různým americkým a evropským úřadům.

S odvoláním na německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung nezisková organizace tvrdí, že gruzínský premiér Irakli Garibašvili ani nedostal pozvánku na červencový summit Severoatlantické aliance v litevském Villniusu.

V červenci navíc země podepsala smlouvu o strategickém partnerství s Pekingem a vláda přijala jeho iniciativu Pásmo a cesta. Gruzínci rovněž začínají podporovat snahu komunistické Číny o vytvoření protiváhy Spojeným státům.

Za strategickou chybu je navíc považována situace z roku 2008, kdy Ruská federace do Gruzie podnikla invazi. Atlantic Council to zmiňuje jako akci, která „dodala odvahu Vladimiru Putinovi a připravila půdu pro genocidní invazi na Ukrajinu“.

Gruzínské úřady se odmítly připojit k sankcím proti Moskvě, což je jen jedno z dalších opatření vstřícných vůči Kremlu. Tamní aerolinky obnovily přímé spojení s Ruskem a vládní představitelé napomáhají šíření ruské propagandy o tom, že se Západ „snaží vyvinout na Gruzii nátlak, aby zaútočila na Rusko“.

Vláda v čele se stranou Gruzínský sen projevila na jaře letošního roku snahu zavést legislativu zaměřenou proti „zahraničním agentům“ – velice podobnou té, kterou přijalo Rusko. Rozsáhlé protesty veřejnosti ale tento krok vlády odvrátily.

Podobně jako Rusko se Gruzie postupně vrací k propagování sovětských symbolů. Za poslední roky bylo podle serveru Atlantic Council v zemi vztyčeno jedenáct soch někdejšího sovětského diktátora Josifa Stalina, který se v Gruzii narodil, čehož ruská propaganda náležitě využila. Nyní je Stalin „předobrazem proudu gruzínského nacionalismu, který úzce souvisí s kremelským vyprávěním“.

Dění v Gruzii může připravit půdu pro další akty ruské agrese a prodloužit válku na Ukrajině. „Pokud se Putinovi podaří obnovit ruskou nadvládu nad Gruzií a zmařit euroatlantické ambice země, přičemž bude nadále okupovat dvacet procent země, povzbudí ho to v domnění, že podobný výsledek se nakonec ukáže jako možný i na Ukrajině,“ uzavírá Atlantic Council.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Gruzie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy