Gruzie údajně našla tajnou zásilku výbušnin. Chcete nás poštvat proti Rusku, obvinila Ukrajinu

Úřadující premiér Gruzie Irákli Kobachidze v úterý obvinil Ukrajinu z pokusu vyvolat konflikt mezi Gruzií a Ruskem. 

Podle médií reagoval gruzínský premiér na oznámení gruzínské tajné služby o zadržení tajné zásilky výbušnin, která směřovala do ruského města Voroněž a byla ukrytá v nákladu autobaterií, přepravovaném po souši z Ukrajiny přes Rumunsko, Bulharsko a Turecko.

Média dále uvedla, že tento incident připomíná okolnosti výbuchu na Krymském mostě v říjnu 2022, který Moskva přičítá Kyjevu s použitím výbušnin převážených kamionem vyslaným z Ukrajiny na dlouhou trasu přes třetí státy.

Kobachidze označil incident za vážný a alarmující. Podle něj se tím opět potvrzuje, co "vysocí ukrajinští vládní představitelé otevřeně řekli, že chtějí a pravděpodobně stále chtějí v naší zemi druhou frontu. Fakta, která nám odhalila StB, jsou dalším potvrzením toho všeho".

Ukrajinské velvyslanectví uvedlo, že prověřuje obvinění gruzínské tajné služby týkající se údajného zapojení ukrajinských občanů do nezákonných aktivit, a vyzvalo Tbilisi, aby incident nepolitizovalo.

Úřad Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) v jihoukrajinské Oděské oblasti uvedl, že o tomto incidentu nemá informace a že se o něm dozvěděl až z médií.

Rozhlasová stanice RFE/RL poukázala na fakt, že gruzínské zpravodajské služby zatím nevysvětlily, jak mohlo dojít k uniknutí výbušnin třemi zeměmi: Rumunskem, Bulharskem a Tureckem, ale ne Gruzií.

Irákli Kobachidze nahradil Irákliho Garibašviliho, který minulý týden odstoupil z funkce premiéra, aby umožnil straně Gruzínský sen, která v zemi vládne od roku 2013, vybrat nového lídra pro letošní volby.

Strana Gruzínský sen je vnímána jako politický subjekt, který Gruzie, jednu z donedávna nejvíce prozápadních bývalých republik Sovětského svazu, přeorientoval na Moskvu. Tento trend je pozorovatelný zejména od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. 

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 
Tbilisi, Gruzie

Gruzie se odklání od euroatlantických spojenectví. Stojí za tím rostoucí vliv Ruska či chyba Západu, ukazuje analýza

Gruzie se postupně odklání od euroatlantické integrace. Stojí za tím napříč gruzínskou společností úspěšná ruská propaganda a ignorace Západu. Když Rusové v roce 2008 na Gruzii zaútočili, přišla od NATO a USA jen vlažná aktivita. Letos přední představitel země nedostal pozvánku na alianční summit ve Vilniusu a NATO se věnovalo především Ukrajině, což mohlo tamní vládu ještě více demotivovat od spolupráce se Západem. 

Více souvisejících

Gruzie Ukrajina Irákli Kobachidze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy