Izraelské snahy o obnovení vztahů tvrdě narazily. Libye chce kvůli jednání obvinit ministryni z vlastizrady

Izraelské snahy o obnovení vztahů s arabskými zeměmi nyní narazily v Libyi. Kvůli schůzce se svým protějškem zde byla vydána k vyšetřování tamní šéfka diplomacie. Dosud se Izraeli významněji zadařilo navázat vztahy se čtyřmi zeměmi – Spojenými arabskými emiráty, Marokem, Bahrajnem a Súdánem. Dlouhodobější vztahy má země ještě s Egyptem a Jordánskem. 

Libyjská ministryně zahraničí Najla al-Mangoushová přišla o svůj post po setkání se svým izraelským protějškem Elim Cohenem. Odvolal ji premiér Abdul Hamid Dbeibah, načež ji předal k vyšetřování po obvinění z velezrady.

Libye totiž oficiálně podporuje Palestinu a samostatný stát Izrael neuznává. Cohen navíc setkání s Mangoushovou ocenil jako „historicky první krok k navázání vztahů“.

Podle Cohena došlo k setkání náhodně v Římě. Diskutovali spolu „o velkém potenciálu vztahů mezi oběma zeměmi“, přiblížila britská stanice BBC. Oba diplomaté spolu údajně mimo jiné hovořili o izraelské pomoci v humanitárních otázkách, zemědělství, vodním hospodářství a důležitosti zachování židovského dědictví v Libyi. Na pořadu jednání tedy byla i obnova synagog a židovských hřbitovů.

Libyjské ministerstvo zahraničí ale zprávy o takových diskuzích popřelo a „absolutně“ odmítlo normalizaci vztahů mezi Tripolisem a Jeruzalémem. „Paní Mangoushová setkání se zástupci Izraele odmítla a to, co se odehrálo, bylo nepřipravené, náhodné setkání během schůzky na italském ministerstvu zahraničních věcí,“ prohlásil resort.

Po vydání zprávy BBC informovala o vzniku menších protestů, při kterých lidé zapalovali pneumatiky, blokovali silnice a mávali palestinskými vlajkami. Mezitím se Libye už po několik let zmítá v chaosu, jak připomíná britská stanice. Je rozdělená mezi prozatímní a mezinárodně uznávanou vládu v Tripolisu a konkurenční vládu na východě země, píše.

Izrael chce navazovat vztahy

Jeruzalém se nyní snaží o uznání své nezávislosti ze strany nepřátelských zemí, stejně tak s nimi hodlá navázat diplomatické vztahy. Tomuto postupu, který probíhá od roku 2020, se přezdívá „šarmantní ofenzíva“. Dosud se Izraelcům do určité míry zadařilo se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Súdánem a Marokem.

Jako příklad zahřátí vztahů může působit fakt, že na konci roku Spojené arabské emiráty přistoupily na otevření přímé letové linky mezi oběma zeměmi, od té doby do Abú Dhabí proudí tisíce izraelských turistů ročně. Tehdy rovněž jeden z královských rodů ze SAE koupil izraelský fotbalový tým, který je „známý svým rasistickým vyhýbáním se arabským a muslimským hráčům,“ uvádí server Foreign Policy.

Do roku 2020 uzavřely oficiální vztahy s Izraelem pouze dvě země – Egypt roku 1979 a Jordánsko 1994. Palestinské vedení navazování vztahů odsuzuje a Palestinská samospráva tehdy na protest ukončila své předsednictví v zasedání Ligy arabských států, načež odvolala velvyslance ve Spojených arabských emirátech a Bahrajnu.

Velký podíl na těchto dohodách má i bývalý prezident Spojených států Donald Trump. Jeho administrativa pomáhala uzavírat různé dohody a porušila tak dlouholetý konsenzus napříč arabskými státy. Většina arabských států v současné době k obnovení vztahů s Izraelem požaduje ukončení okupace palestinských území a nastolení dvoustátního řešení v hranicích z roku 1967, jak přibližuje server Al Džazíra.

Související

Více souvisejících

Libye Izrael

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy