Korčok ovládl první kolo voleb slovenského prezidenta. Ve druhém kole podle očekávání vyzve Pellegriniho

Slováci za sebou mají pernou volební noc. Ve 22:30 byly uzavřeny volební místnosti a komisaři začali sčítat hlasy. Voliči poslali do druhého kola prezidentské volby bývalého ministra zahraničí Ivana Korčoka a současného předsedu parlamentu Petera Pellegriniho. Volby ovládl Korčok s více než pětiprocentním náskokem. Volební účast nedosáhla ani 52 procent. 

Korčok volby poměrně jednoznačně ovládl se ziskem přes 42 %, Peter Pellegrini zaostal o více než pět procent.

Průzkum agentury Median SK zveřejněný těsně po volbách tak nebyl úplně přesný. Sice předpokládal vítězství Korčoka, ale pouze o pár desetin procenta a se ziskem 34,9 %. Výrazně přecenil například Štefana Harabína, který celkově získal pouze necelých 12 % hlasů. 

Pellegrini po sečtení 97 procent hlasů vystoupil na tiskové konferenci. Tedy ve chvíli, kdy bylo jisté, že skončí na druhém místě. Děkoval podporovatelům za to, že jej posunuli do druhého kola. „Z devíti kandidátů různého ideologického zaměření bylo dostat se do druhého kola základním cílem,“ uvedl. „Gratuluji Ivanu Korčokovi, že se také dostal do druhého kola. Výsledky ale ukázaly, že Slovensko chce prezidenta, který nebude zemi tahat do války,“ dodal. 

Přiblížil, že nechce, aby byl prezident hned v konfliktu s vládou a očekává slušný souboj ve druhém kole. „Nevím, jestli jsem za dnešní večer řekl jméno svého protikandidáta. On ho řekl asi desetkrát,“ doplnil Pellegrini. 

Asi o deset minut později odstartoval tiskovou konferenci také vítězný Ivan Korčok. Poděkoval nejen všem voličům, ale také politickým stranám, které mu vyjádřily podporu. „Ve druhém kole musíme udělat víc, abychom oslovili voliče v celém spektru,“ naznačil. 

Před druhým kolem chce hovořit k desítkám tisícům voličů vládní koalice, kteří nesouhlasí se současnými kroky kabinetu Roberta Fica. „Nesouhlasí s tím ani voliči vládní koalice. Nesouhlasí ani s tím, kam současná vláda Slovensko tahá. Jak urážíme naše sousedy a pálíme mosty před našimi nejbližšími v Česku a Polsku,“ dodal.

Další slova na tiskové konferenci směřoval hlavně ke kritice vlády a Pellegriniho. „Pellegrini proti tomu, s čím se nedokáže ztotožnit, neumí dělat vůbec nic. Pro něj je podstatná funkce, o kterou se uchází,“ kritizoval svého protivníka do druhého kola voleb. „Někteří politici nabíhají Rusku a podvolují se mu,“ poznamenal.

Zdůraznil také, že je nutné všímat si mladých lidí odcházejících do zahraničí. „Slovensko potřebuje spolupráci. Spolupráci, na kterou jsem připravený i s touto vládou,“ řekl. 

Výsledek prvního kola voleb okomentovala na Facebooku rovněž současná prezidentka Zuzana Čaputová, jejíž mandát končí v červnu. „Na osudu Slovenska nám záleží. Ukázalo se, že nám naše budoucnost není lhostejná. Chci proto poděkovat občanům za účast ve volbách a jejich pokojný průběh. Gratuluji vítězi a blahopřeji oběma postupujícím do druhého kola. Velmi si přeji, aby byla kampaň před dalším kolem férová, korektní a kultivovaná,“ shrnula. 

Lídr strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka již během sčítání hlasů zdůrazňoval, že Pellegrini pouze přikyvuje tomu, co premiér Robert Fico říká. Obvinil ho ze zhoršování vztahů s Českou republikou a podpory ruského prezidenta Vladimira Putina, který už tři roky vede válku proti Ukrajině.

Rychlé a dramatické sčítání

Zhruba čtyřicet minut před půlnocí po sečtení 64 % hlasů už bylo prakticky jasné, kdo do druhého kola postoupí. Peter Pellegrini měl přes 40 % hlasů, Ivan Korčok jeho výrazný náskok ze začátku sčítání postupně dotahoval. Štefan Harabín zaostával s 12,5 %. 

Jen o deset minut později už činil Pellegriniho náskok pouze necelá dvě procenta. Zisky ostatních kandidátů setrvale klesaly. Volební komisaři po celé zemi do 23:30 stihli sečíst bezmála 77 procent hlasů. 

Po aktualizaci dat z 23:40 již bylo sečteno 85,61 % hlasů a Korčok se dostal do vedení o dvě desetiny s 39,28 %. Už bylo jisté, že právě Pellegrini a Korčok do druhého kola půjdou proti sobě. O dalších deset minut později Korčok překonal 40 % hlasů a Pellegriniho za sebou nechával téměř o dvě procenta. O půlnoci Korčok vedl již o téměř 3,5 % se ziskem 41,19 hlasů. 

V prvním kole prezidentských voleb mohlo podle odhadů slovenských statistiků volit více než 4,3 milionu lidí. Hlasovací místnosti se definitivně uzavřely s půlhodinovým zpožděním oproti plánu. Dvakrát se totiž prodlužovalo volební moratorium až do 22:30. Příčinou byl kolaps člena volební komise v Senici a pozdní otevření volební místnosti v obci Norovce v okrese Topoľčany.

Hlas odevzdali oba hlavní favorité i končící prezidentka Čaputová, přičemž všichni tři politici apelovali zejména na vysokou volební účast. Čaputová podotkla, že ať už se prezidentem stane kdokoliv, bude potřebovat silný mandát od občanů.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Ivan Korčok Peter Pellegrini Štefan Harabin volby na Slovensku Slovensko Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy