Král Karel III. dnes bude podruhé korunován. Tentokrát jako panovník Skotska

Britského krále Karla III. čeká ještě druhá korunovace. Skotové ve středu oslavují jeho nástup vlastní slavností. Koná se v rámci tzv. Holyrood Week neboli Královského týdne, během něhož britský monarcha každoročně cestuje do různých koutů země a oslavuje skotskou kulturu, úspěchy a společenství, informuje americká stanice CNN

Ke královskému páru se připojí korunní princ William a Kate. Na sever od anglických hranic používají skotské tituly vévoda a vévodkyně z Rothesay. „Skotsko přivítá nového krále a královnu v červenci řadou akcí u příležitosti korunovace. V Edinburghu se uskuteční lidový průvod, královský průvod, národní děkovná bohoslužba a salva z děla,“ přiblížil skotský premiér Humza Yousaf. 

Uvedl, že se akce zúčastní jednotlivci zastupující různé komunity a organizace. „K zábavě se bude moci připojit i veřejnost,“ podotkl Yousaf. 

Bude se konat také děkovná bohoslužba, a to konkrétně v katedrále svatého Jiljí. Ta byla zastávkou na poslední cestě královny Alžběty II. z Balmoralu zpět do Londýna. Právě zde budou předány králi Karlu III. skotské korunovační klenoty. Jejich součástí jsou koruna, žezlo a meč. Všechny pocházejí ze 16. století. 

Jsou vyrobeny ze zlata, stříbra a drahých kamenů. Navíc jde o nejstarší korunovační klenoty ve Velké Británii. Jako první tuto korunu nosil Jakub V. při korunovaci královny Marie z Guise v roce 1540, píše CNN. Záhadou je ale původ stříbrného žezla. Podle některých bylo papežským darem Inocence VIII. pro Jakuba IV. v roce 1494, poprvé ale bylo použito až roku 1543 při korunovaci devítiměsíční Marie, královny skotské. 

Součástí korunovace bude i kámen ze Scone neboli kámen osudu. Objevil se při korunovaci ve Westminsterském opatství na začátku května, po staletí se používá jako sedátko při korunovaci skotských králů. Nyní je sice uchováván ve Skotsku, na oficiální korunovaci v Londýně ho ale převezli tam. 

Karel III. usedl na trůn automaticky v okamžik smrti královny Alžběty II. dne 8. září 2022. Jako první se Charles musel rozhodnout, jestli bude vládnout jako král Charles III., nebo si vezme jiné jméno. Například jeho dědeček a otec Alžběty, král Jiří VI., se před svým kralováním jmenoval Albert. 

Charles si mohl vybrat jakékoli ze svých čtyř jmen – Charles, Philip, Arthur nebo George. Nakonec zvolil jméno Charles III. – počeštěně se používá Karel III. 

V prvních čtyřiadvaceti hodinách od smrti jeho matky byl Charles oficiálně jmenován králem. Jmenování proběhlo v Paláci svatého Jakuba v Londýně za přítomnosti tzv. Nástupní rady. Ta je tvořena ze skupiny starších členů parlamentu, několika seniorních státních zaměstnanců, vysokých komisařů Commonwealthu a starosty Londýna.

Související

Princezna Kate v březnu oznámila, že má rakovinu.

Nemocná princezna Kate má podporu. Z královské rodiny je nejoblíbenější

Nejoblíbenějším členem britské královské rodiny je momentálně princezna Kate, která v březnu oznámila, že bojuje s rakovinou. Manželka následníka trůnu nově předstihla i svého manžela, prince Williama. Pozitivní vztah k princezně z Walesu mají tři čtvrtiny Britů, ukázal průzkum společnosti YouGov. 

Více souvisejících

Král Charles III. (Karel III.) Skotsko Velká Británie

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 7 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Evropou prošly prvomájové demonstrace. V Německu a Francii zasahovala policie

Prvomájové demonstrace v Paříži a německých městech byly provázeny napětím a incidenty. V Paříži došlo k rozbíjení nejméně dvou výloh obchodů radikály, zatímco ve Stuttgartu se střetly protestující s policií, jak informovala agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy