Král si zvolil jméno Charles III. Usedá na trůn automaticky, ačkoliv není korunován

V okamžik smrti královny Alžběty II. usedává na trůn automaticky a bez ceremoniálu její syn Charles, princ z Walesu. Je zde ale mnoho praktických a tradičních kroků, které se musí učinit, než bude korunovaným králem.

Jako první se Charles musel rozhodnout, jestli si bude vládnout jako král Charles III., nebo si vezme jiné jméno. Například jeho dědeček a otec Alžběty, král Jiří VI., se před svým kralováním jmenoval Albert. Charles si mohl vybrat jakékoli ze svých čtyř jmen – Charles, Philip, Arthur nebo George. Nakonec zvolil jméno Charles III.   

V prvních čtyřiadvaceti hodinách od smrti jeho matky bude Charles oficiálně jmenován králem. Jmenování proběhne v Paláci svatého Jakuba v Londýně v přítomnosti tzv. Nástupní rady. Ta je tvořena ze skupiny starších členů parlamentu, několika seniorních státních zaměstnanců, vysokých komisařů Commonwealthu a starosty Londýna, jak shrnul britský zpravodajský server BBC.

Nástupní rada se znovu schází zhruba o den později a tentokrát i za účasti krále. Na začátku vlády britského panovníka neexistuje přísaha, jako například ve stylu amerického prezidenta. Nový král však musí učinit prohlášení s tradicí od 18. století o zachování skotské církve. Po tom následují fanfáry a Charles bude oficiálně jmenován novým králem Anglie.

Symbolickým vrcholem bude korunovace. Kvůli potřebné přípravě se však neuskuteční ihned po Charlesově nástupu. Královna Alžběta II. nastoupila na trůn v únoru 1952, ale korunovace proběhla až v červnu 1953.  Korunovaci samotnou provádí arcibiskup z Canterbury. Při obřadu položí na hlavu Charlese korunu svatého Edwarda. Ta je z ryzího zlata a pochází až z roku 1661. Panovník ji ovšem nosí pouze v okamžiku samotné korunovace, v neposlední řadě také proto, že váží 2,23 kg.

Charles se nyní stane hlavou Commonwealthu, což je sdružení 56 nezávislých států, ve kterých žije 2,4 miliard lidí. Pro 14 z nich je král Spojeného království také panovník a země je většinou řízena guvernérem.

V tuto chvíli Charles truchlí 

Nový britský král Charles III. v prvním prohlášení po smrti královny Alžběty II. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky. Alžběta II. zemřela dnes odpoledne ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.

"V období smutku a přeměn bude mě i moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a široké oblibě se královna těšila," napsal syn zesnulé panovnice. Je si vědom toho, že její odchod těžce pocítí lidé v Británii i po celém světě.

Následníkem trůnu se nyní stal Charlesův 40letý syn William, který má nově titul vévoda z Cornwallu, jeho manželka Katherine pak vévodkyně z Cornwallu.

Související

Více souvisejících

Král Charles III. (Karel III.)

Aktuálně se děje

před 57 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy