Profil editora

Jakub Jurek

Jakub Jurek

redaktor, komentátor

Studuje Evropská studia a Mezinárodní vztahy na KPES Univerzity Palackého. V žurnalistice se pohybuje od svých 18 let. Nejraději píše o nejrůznějších tématech v post-sovětském prostoru. Ve svém volném čase tráví čas se svými nejbližšími, cestuje a dobrovolně studuje. Z principu usíná u kriminálek na Netflixu.

Zpráva úspěšně odeslána

Zprávu se nepodařilo odeslat. V případě opakování této chyby nás kontaktujte přímo na e-mail redakce@eurozpravy.cz

Napište autorovi

Zbývá 1000 znaků.

Přečtěte si poučení o sbírání a ukládání informací, souvisejících s vaším dotazem.

Související články:

Dívky v depresi, ilustrační fotografie

Na poplach bijeme pozdě. Mladí jsou vlastní psychikou ohroženi na životech

Psychické zdraví mladých lidí jde ke dnu, často jim nemá kdo pomoct. Zatímco ministr zdravotnictví Vlastimil Válek uspořádal konferenci o popularizaci psychiatrie napříč děkany lékařských fakult, řada dospívajících spáchala sebevraždu. Řešení je v nedohlednu a další mladí jsou přímo ohroženi na životě. 
Tomáš Řepa

Nový světový řád je nevyhnutelný. Je to historicky přirozený proces, plyne z rozhovoru s Tomášem Řepou pro EZ

Vojenský expert z brněnské Univerzity obrany Tomáš Řepa poskytl serveru EuroZprávy.cz rozsáhlý rozhovor o proměně světového řádu, rostoucí síle Čínské lidové republiky, a ochabující moci Ruské federace. Poskytl i několik myšlenek o tom, jak se má Západ k rozdělujícímu se světu postavit. „Životní úroveň například v západní Evropě je stále i ve světovém srovnání bezprecedentně vysoko a pokud se povede strukturu ekonomiky změnit a zavádět nové technologie, nemusíme nutně čelit nějakým katastrofickým scénářům, občanským válkám a podobně,“ popisuje. 
Ilustrační foto

Proti Izraeli a jeho spojencům vypukla mohutná kybernetická válka, zasažena je i Evropská unie

Počet kybernetických útoků na Izrael roste, upozornila společnost Check Point Software Technologies v tiskové zprávě zaslané serveru EuroZprávy.cz. Zapojené do nich jsou i zcela nové skupiny, další se přeorientovávají z hybridní války proti Ukrajině.  Jde zejména o skupiny napojené na režim v Moskvě nebo Teheránu. Obětmi jsou ale i země podporující Izrael, v čele počtu obdržených útoků stojí Itálie, Francie a Indie. 
René Andrejs

Bez znalosti ruštiny nemůžeme efektivně pomáhat potřebným, ale také čelit hrozbám dezinformací, říká rusista Andrejs

Válka studium rusistiky výrazně proměnila. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to potvrdil zástupce vedoucího katedry slavistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého René Andrejs, který vede zdejší sekci rusistiky. „Válka studium razantně proměnila. V prvních měsících invaze jsme společně se studujícími primárně pomáhali uprchlicím a uprchlíkům z Ukrajiny,“ vzpomíná.
Jakub Záhora

Hamás zničit nelze. Masakr v Izraeli definitivně pohřbil možnost dvoustátního řešení, říká politolog Záhora

Izraelská pozemní invaze bude katastrofou pro civilisty v Pásmu Gazy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to uvedl politolog Jakub Záhora z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. „Izrael je teď obviňován mimo jiné i z genocidy, ale podle mě to, čeho jsme teď svědky, je disproporční reakce na útok Hamásu, která už přerostla v kolektivní trest obyvatel Gazy,“ popisuje. Podotkl, že odstranění Hamásu je pro izraelský národ tak zásadní, že je ochoten zaplatit i životy mnoha svých vojáků.
Izraelská armáda, ilustrační fotografie.

Izrael dostal varování před pozemní operací v Gaze. Může trvat i deset let

Mogadišo na steroidech. Tak popsal bývalý šéf americké CIA David Petraeus potenciální pozemní operaci izraelské armády v Pásmu Gazy. Podle něj nelze porazit povstalce za krátkou dobu a boje se mohou protáhnout až na deset let. Plánovanou akci Izraelců přirovnával k bitvě o somálskou metropoli z roku 1993, lidem věrně známou ze snímku Černý jestřáb sestřelen. 
Univerzita Palackého, ilustrační fotografie.

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá

Vysoké školy napříč Českou republikou se v rámci iniciativy Hodina pravdy zapojily do jednodenní výstražné stávky. Zatímco vláda opakovaně deklaruje podporu vzdělání a vědě, pedagogové její aktivitu vnímají opačně. EuroZprávy.cz na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci zpovídaly několik pedagogů i studentů tak, aby nabídly ucelený pohled na celkovou situaci v humanitních oborech na vysokých školách. 
Válka v Izraeli: Snímky zachycující dění od sobotního (7. října 2023) napadení Hamásem.

Zapojení Hizballáhu do války proti Izraeli by mohlo být fatální pro existenci Libanonu

Válka mezi Izraelem a Hamásem může mít obrovské dopady na zemi, která se jí fakticky vůbec neúčastní a platí zejména za svou blízkost k celému konfliktu. Podle serveru Politico jsou nyní Libanonci „opět přilepeni k televizorům a nutkavě kontrolují své mobilní telefony, sledují každý zvrat potyček na hranicích a snaží se odhadnout, zda se blíží další válka“. 
Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Má smysl tlačit na Ukrajinu, aby vyjednávala s Ruskem? 84 procent Ukrajinců je pro pokračování bojů

Podle odborného zpravodajského serveru Foreign Policy je vyjednávání s Ruskem „stále špatný nápad“. Kritizuje zejména tlak ve Spojených státech, kdy řada diplomatů a politiků vyžaduje začátek vyjednávání na základě politické nestability v zemi. Ukrajinská protiofenzíva je podle nich těžší a pomalejší, než mnozí doufali. Do karet odpůrcům vyjednávání nehraje ani fakt, že nejnovější odhady mluví až o půl milionu dosavadních obětech války na Ukrajině. 
Ruská armáda při ostřelování Charkovské oblasti na Ukrajině zasáhla obchod a kavárnu

V ukrajinské Hroze znal každý každého, ruská raketa zabila 55 ze 110 obyvatel. Nezbývá nic než kopat hroby

Reportéři americké stanice CNN se vydali do vesnice Hroza v Charkovské oblasti, která se nachází asi čtyřicet kilometrů od frontových linií v ukrajinském vnitrozemí. Rusové ji dokázali začátkem války obsadit, Ukrajinci ji ale v rámci loňské protiofenzívy osvobodili. Minulý týden ve čtvrtek zde ale proběhl jeden z nejničivějších útoků za celou dobu války Ruska proti Ukrajině, který zabil přes padesát lidí.
Další články

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 18 minutami

před 1 hodinou

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

Hrad jako místo debat o zahraniční politice či velvyslanci v Rusku. Pavel prozradil výsledek

Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších ústavních činitelů hostil prezident Petr Pavel. Řeč přišla nejen na dění na Ukrajině a v Izraeli, ale také například na vztah k Číně. Politici si také vyjasnili postoj k otázce obsazení postu českého velvyslance v Rusku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy