Ledové Švédsko se mění ve vinařskou oblast. Vinou globálního oteplování

Švédsko zažívá rozmach komerčního vinařství díky oteplování klimatu a až 23 hodinám slunečního svitu v létě, který umožňuje dozrání inovativních odrůd. O fenoménu napsal britský list The Guardian.

Na většině severní polokoule skončila sklizeň hroznů již před několika měsíci. Ale v malé vinici nedaleko Stockholmu při teplotě osm stupňů Celsia pod nulou a 15 centimetrech sněhu teprve začíná. "Je to perfektní," řekl Göran Amnegaard, když jehož vinařství Blaxsta, které tvrdí, že je jednou z nejseverněji položených vinic na světě, minulý týden zahájilo sklizeň.

Když Amnegaard před 22 lety vysadil první vinnou révu, jeho vinařství bylo jedno z mála komerčních ve Švédsku. Nyní je jedním z rostoucího počtu v této severské zemi, která se podle odborníků může stát vinařskou destinací.

Amnegaardovy hrozny Vidal Blanc dostávají na vrcholu léta až 23 hodin denního světla, než se promění v jeho oceňované ledové víno, které prodává restauracím s michelinskou hvězdou. "Máme jedno z nejvíce unikátních terroir na světě," řekl.

Ačkoli je rozloha švédských vinic poměrně malá - činí 150 hektarů - za poslední dva roky se rozrostly o 50 procent. Očekává se, že do pěti let se jejich rozloha více než zdvojnásobí. Dlouhodobě se předpokládá, že by se mohly rozrůst na 10.000 hektarů a stát se novým průmyslovým odvětvím v hodnotě miliardy eur.

Domácí prodej švédského vína se za posledních pět let téměř zdvojnásobil. Státní řetězec Systembolaget, jehož obchody jako jediné v zemi mohou prodávat nápoje s více než 3,5 procenta alkoholu, sdělil, že prodej vzrostl z 19.388 litrů v roce 2017 na 34.495 litrů do konce listopadu letošního roku. Ačkoli je výroba stále velmi malá, maloobchodní řetězec uvedl, že roste množství, kvalita i zájem zákazníků.

Mezi faktory, které podporují švédskou produkci vína, patří podle odborníků globální oteplování a pěstování nových odrůd vinné révy. Hlavními odrůdami pěstovanými ve Švédsku jsou Solaris, bílá odrůda, která byla poprvé uvedena na trh v roce 1975 Vinařským institutem ve Freiburgu v jihozápadním Německu, a Rondo pro červené víno.

Výzkumná pracovnice Švédské univerzity zemědělských věd Lotta Nordmarková řekla, že většinou se pěstují vína bílá, šumivá a růžová, ale že existuje také potenciál pro výrobu oranžových.

"Znalci mají o švédská vína zájem, protože hrozny mají dlouhou dobu vývoje, vysokou kyselost, která vytváří zajímavou smyslovou paletu, a již nyní se prosazují na mezinárodních degustačních soutěžích," prohlásila Nordmarková.

Společnost Nordic Vineyards, která prodává skandinávská vína na internetu, uvedla, že většinu jejích produktů kupují lidé z regionu, ale že stále častěji dostává žádosti z celé Evropy a Asie, zejména z Japonska.

Předseda Švédské vinné asociace (Svenskt Vin) Sveneric Svensson uvedl, že ačkoli se réva Solaris "zrodila ve Freiburgu ... našla zde svůj domov, protože dozrává v kratší době". "Lidé jsou zvyklí pít Chablis nebo Sauvignon Blanc, ovšem když slyší Solaris, říkají si: ‘Co to je?’ Ale měli by ho ochutnat. Je velmi dobré, podobné sauvignonu blanc," dodal.

Švédský novinář zaměřující se na víno Mikael Mölstad uvedl, že za 20 let se vinařství převážně na jihu země, ve Skaane, změnilo z "kuriozity" ve scénu s vážným potenciálem, na kterou přicházejí vinaři ze zahraničí. "Dnes má Švédsko, stejně jako Anglie před 15 až 20 lety, potenciál konkurovat kvalitou vína respektovaným vinařským zemím v Evropě," uvedl.

"Vzhledem ke klimatickým změnám a čisté a ve srovnání levné půdě, proč ne? Výrobci vína v Evropě se zajímají o pořízení půdy ve Švédsku pro budoucí produkci," dodal Mölstad.

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko víno globální oteplování

Aktuálně se děje

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy