PŮVODNÍ ZPRÁVA | Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

V týdnu naše redakce zveřejnila zprávu o působení cizineckých legií na území Bělgorodské oblasti v Rusku. Její guvernér Vjačeslav Gladkov zmiňoval, že ruští vojáci pátrají po sabotérech v rámci „protiteroristické operace“. V úterý odpoledne Rusové oznámili likvidaci desítek narušitelů. Sedmdesát jich podle tvrzení ruského resortu obrany mělo být zabito a zbytek vytlačen zpět za hranice. 

Britská rozvědka v úterý potvrdila, že Rusko ve svých příhraničních regionech čelí stále vážnější hrozbě z více oblastí. Mezi ně patří ztráty bojových letounů, útoky improvizovanými výbušnými zařízeními na železniční tratě a nyní i přímé partyzánské akce. 

Doporučené články

Zprávu podpořil právě norský analytik Midttun. „Nemohou ignorovat nárůst aktivit, které podkopávají regionální bezpečnost a následně i důvěru v úřady. Uvědomujíc si, že Ruská federace má již nyní problémy s personálním obsazením ve všech sektorech bezpečnosti a obrany, včetně pohraniční služby, bude nucena přesunout síly z Ukrajiny do Ruska,“ popsal pro EuroZprávy.cz.

Ruská armáda tím přijde o tolik potřebné síly podél více než 1200 kilometrů dlouhé frontové linie. „Sníží to její schopnost reagovat na nadcházející ukrajinskou ofenzivu. Útoky proti ruské kritické infrastruktuře navíc ještě oslabí ruskou schopnost udržet operace na Ukrajině v souladu s probíhající vojenskou operací na okupovaných územích,“ pokračoval Midttun. 

Kreml referendum nikdy nedovolí

EuroZprávy.cz ve zprávě upozornily na některé ruské občany, kteří podporují dokonce odtržení Bělgorodské oblasti a vytvoření Bělgorodské lidové republiky. Zde Midttun varoval, že Kreml nikdy nedovolí konání referenda. „Od roku 2014 opravuje zákony a reformuje bezpečnostní sektor, aby zajistil, že federace zůstane právě jednou jednotnou federací,“ přiblížil.

Připomněl v tomto ohledu Kremlem přijatá opatření. „Patří sem reforma Národní gardy, režimní kontrola médií a informačního prostoru, omezení demonstrací nebo shromažďování lidí, zákony omezující svobodu projevu, zákon umožňující bezpečnostním složkám střílet do davů lidí, nařízení o rozšíření odpovědnosti a působení FSB a další,“ vyjmenoval Midttun. 

Kreml podle něj již dlouho chápe, že Rusko bude čelit těžkostem. „Proto posiluje své schopnosti pro domácí represi a cenzuru. Přesto by ruská porážka na Ukrajině mohla vyvolat řadu scénářů, včetně rozpadu Ruské federace,“ uzavřel. 

Související

Více souvisejících

Rusko Hans Petter Midttun Ruská armáda Vladimír Putin válka na Ukrajině Ukrajina FSB (ruská kontrarozvědka)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

MANUÁL: Dnes startují krajské a senátní volby. Jak volit a kde nekroužkovat?

Dnes odpoledne začnou v Česku volby krajských zastupitelů. V některých částech republiky budou spojeny také s prvním kolem senátních voleb. Zatímco krajské volby se týkají voličů mimo hlavní město, o složení horní parlamentní komory budou rozhodovat i voliči ze čtyř senátních obvodů v Praze. 

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy