Před několika dny ruské cizinecké legie varovaly, že zaútočí na Ruskou federaci na jejím vlastním území. Zatímco Rusové informují o ukrajinské diverzní skupině, Kyjev takové nařčení odmítá. Cizineckým legiím se pravděpodobně podařilo dobýt několik vesnic a vstoupit do města Grajvoron. Podle Rusů se tím snaží potlačit politické důsledky pádu Bachmutu.
Začátkem května EuroZprávy.cz citovaly koordinátora Občanské rady Denise Sokolova. OR má na starost rekrutování členů Ruského dobrovolnického sboru, který bojuje na straně Kyjeva proti ruské agresi. „Této výzvě se prostě nedalo vyhnout. Rozhodli jsme se, že po 24. únoru je jediným vhodným způsobem politické činnosti ozbrojený odpor proti Putinovu režimu ve všech jeho formách – od osobní účasti v tajných hnutích až po finanční pomoc bojovým jednotkám. To je jediný způsob, jak zastavit konflikt a svrhnout Putinův režim,“ vysvětlil. Ten připomněl, že na obou stranách bojují vojáci s ruskými pasy, což z konfliktu dělá občanskou válku.
Vznikne Bělgorodská lidová republika?
Guvernér Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov podle serveru BBC zmínil, že ruští vojáci pátrají po „sabotérech“. Má jít o „protiteroristickou operaci“, jejíž součástí jsou kontroly identity a dohled nad komunikací. Snahy o zničení sabotážní skupiny potvrdil také mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Dokonale rozumíme účelu takové sabotáže – odvrátit pozornost od bachmutského směru, minimalizovat politický efekt ztráty Artěmivsku (Bachmut, pozn. red.) ukrajinskou stranou.“
Poradce z ukrajinského ministerstva obrany Yurik Sak si však myslí, že za těmito útoky jsou ruští občané, rozhořčení svým teroristickým režimem. Vítá „rostoucí trend ruského partyzánského hnutí“, jak tyto aktivity označil.
Uživatel Twitteru pod přezdívkou Annalisa dokonce sdílel příspěvek o tom, že coby obyvatel Bělgorodské oblasti plně podporuje referendum o opuštění Ruské federace. Společně s řadou dalších uživatelů podporuje vznik Bělgorodské lidové republiky. Grant H, další z uživatelů, pak posměšně podotkl: „Jen čekám, až se můj bělgorodský pas vyřídí.“
V úterý ráno guvernér Gladkov potvrdil, že ruské jednotky stále nekontrolují určité části Bělgorodské oblasti. Takzvaní diverzanti údajně obsadili distrikt Grajvoron. „Obyvatelé Grajvoronského distriktu by se neměli vracet,“ oznámil guvernér.
Gladkov podle informací serveru CNN také upozornil na útoky dronů v oblasti. Ruští dobrovolníci informovali o „osvobození“ vesnic Kozinka a vstupu do Grajvoronu. Dva útoky bezpilotních letounů směřovaly na administrativní budovy a dům. Obešly se bez obětí.
Informace o Bachmutu jsou nejasné
Jisté ale je, že prošel totální destrukcí. Britská rozvědka včera na Telegramu sdílela video zničeného Bachmutu, převzaté od serveru The New York Times. Snímky z bezpilotního letounu ukazují destrukci města. Přesto se napříč sídlišti ozývají exploze.
Reprotér Kyiv Independent Oleksiy Sorokin na svém Twitteru zveřejnil snímky Bachmutu před a po bitvě. „Bachmut byl opravdu pěkné město. Kdysi kvetoucí město, domov pro 72 tisíc lidí, ukrajinské solné doly a šumivé víno. Teď je to hřbitov,“ napsal. Na Sorokinův příspěvek odpověděl uživatel Dude_Ohio dvěma fotografiemi zdevastovaného britského Liverpoolu – po druhé světové válce a dnes. „Je to 100% možné. Musíte věřit,“ ujistil o možné obnově města.
Související
Výjimečný stav v Rusku: Úřady připouští zhoršení situace v další oblasti
Válka na Ukrajině: Drony zasáhly Bělgorod či ruskou rafinérii. Dva lidé zemřeli
Rusko Belgorod , Rusko , válka na Ukrajině , Dmitrij Peskov , Bachmut , Ruská armáda , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Zemřel cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek. Bylo mu 79 let
před 55 minutami
Stylové zakončení životní sezóny. Rychlobruslař Jílek získal stříbro na MS ve víceboji
před 1 hodinou
Britové posílají jednu válečnou loď blíž k Íránu. Trump je předtím kritizoval
před 2 hodinami
Další důkaz jarního počasí. Meteorologové ale přišli i s varováním
před 2 hodinami
Trumpův plán na zastavení financování ruské válečné mašinérie se útokem na Írán zhroutil
před 3 hodinami
Modžtaba Chámeneí stojí v čele Íránu 48 hodin. Za celou dobu ho ale nikdo neviděl
před 4 hodinami
Nebezpečně vyhlížející požár na Letné. Plameny ohrožují domy
před 4 hodinami
Hegseth varoval Rusko, aby se do války s Íránem nezapojovalo. Íránské duchovní označil za zbabělce
před 5 hodinami
CNN: Letecké údery jaderný program nezastaví. USA zvažují nasazení pozemní armády v Íránu
před 6 hodinami
Írán vyhrožuje likvidací Trumpa. Válka podle Teheránu ani zdaleka nekončí
před 7 hodinami
USA a Izrael selhaly, režim nepadnul. Útoky na okolní země jsou sebeobrana, tvrdí Írán
před 7 hodinami
Politico: Merz chce zabránit příklonu Babiše k radikálním postojům Slovenska a Maďarska
před 8 hodinami
Bílý dům v kleštích. Válka v Íránu sevřela Trumpa mezi hrozbu globální recese a riziko námořní katastrofy
před 9 hodinami
Trump telefonoval s Putinem. Řešili Ukrajinu i válku v Íránu
před 10 hodinami
Ceny ropy pod Trumpových zmatečných prohlášeních klesly, poté opět vyrostly
před 10 hodinami
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
před 12 hodinami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Světová ekonomika se ocitla na prahu vážné krize. Pondělní prudký nárůst cen ropy vyvolal masivní výprodeje na předních světových burzách a mezi ekonomy sílí obavy, že probíhající válka mezi USA, Izraelem a Íránem se stane rozbuškou pro globální ekonomický šok. Situace v Perském zálivu totiž vyústila v energetickou krizi, která s sebou nese hrozivé riziko stagflace.
Zdroj: Libor Novák