Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

Summit EPC v MIMI Castle pro všechny lídry z evropského kontinentu poskytuje zázemí pro vzájemný dialog, mohou vyjadřovat své názory a sdílet informace. I menším zemím poskytne příležitost vyjádřit se k palčivým problémům, mezi něž patří ekonomická a energetická krize, válka na Ukrajině či klimatická krize. Summit EPC také může posílit společnou evropskou identitu. Díky účasti velkých i malých zemí je brán ohled na zájmy Německa stejnou měrou, jako například San Marina.

Organizátoři na webových stránkách summitu přiblížili, že jeho cílem je podpora politického dialogu a spolupráce při řešení otázek společného zájmu a posilovat bezpečnost, stabilitu a prosperitu evropského kontinentu.

Na summit přijel i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který Moldavsko navštívil poprvé od invaze Ruska proti jeho zemi.

Moldavská prezidentka Maia Sandu se ještě v předvečer summitu setkala s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. „Mluvili jsme o moldavské budoucnosti v rodině Evropské unie a poděkovala jsem komisi za dnes oznámenou podporu Moldavsku a jeho obyvatelům,“ píše prezidentka na svém twitterovém účtu.

Server France24 před několika dny upozornil na zásadní roli tohoto setkání. Může totiž vyslat zásadní zprávu Moskvě. Křehká demokracie Moldavska totiž žije ve stínu ruské agrese proti Ukrajině a projevují se snahy Ruskem vyslaných agentů o destabilizaci země. „Ještě nikdy se zde nekonala taková mega-událost v historii Moldavska,“ zmínil expert na Ukrajinu a Moldavsko Felix Hett z německé Friedrich Ebert Foundation.

Asi 35 kilometrů moldavského hlavního města se setkají až dvě tisícovky různých delegátů ze všech 27 zemí EU a 20 dalších zemí evropského kontinentu. Pozváni jsou zástupci například Británie, Turecka, Švýcarska, Islandu, Srbska, Arménie a Ázerbájdžánu. Loňský summitu navštívilo 44 zemí včetně mikrostátů Andorry, Monaka a San Marina.

Ředitel bruselského institutu Jacquea Delorse zmínil, že bude důležité vidět, kdo na fotografiích ze summitu bude a kdo ne. „Je to také příležitost ukázat, že Evropané mohou diskutovat o svých strategických zájmech mezi sebou, bez Američanů,“ vysvětlil.

Hlavní téma: Ukrajina

Americký novinář David Smith na Twitteru zveřejnil video z novinářského zázemí. Na místě summitu EPC se nachází až 700 novinářů z celého světa, kteří jsou v kontaktu s politiky. Ti se poblíž moldavské metropole sjeli z 50 evropských zemí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poukázal na výborné vztahy mezi Ukrajinou a Moldavskem. „Moldavsko a Ukrajina nejsou jen sousedé, ale také spolehliví partneři. Nadále posilujeme spolupráci mezi našimi zeměmi a společně čelíme výzvám, které představuje Rusko,“ citoval jeho slova moldavský zpravodajský server Moldovalive na Telegramu. Sám Zelenskyj tato slova sdílel na též sociální síti ve třech jazycích.

Smutek a lítost nad novým útokem, který dnes ráno proběhl v Kyjevu, vyjádřil vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borell. Podle něj by se hlavní témata jednání měla zaměřit na obnovení míru a bezpečnosti. „K tomu potřebujeme větší jednotu, a to nejen na úrovni Evropské unie, ale i celého světa,“ řekl Borrell.

„To, co se dnes děje na Ukrajině, není pouze evropský problém, ale otázka mezinárodního řádu a světového míru,“ napsal na svém twitterovém účtu francouzský prezident Emmanuel Macron.

Premiér Lotyšska Krišjānis Kariņš pak sdělil, že Evropa musí zajistit, aby Moldavsko zůstalo hraniční zónou, kam nelze vkročit, a Ukrajina se takovou zónou má stát v budoucnu.

„Válka na Ukrajině je v popředí zájmu, ale je to také příležitost vyjádřit solidaritu s Moldavskem, které je rovněž pod tlakem Ruska,“ řekl pro změnu premiér Irska Leo Varadkar.



Pražský summit ve stínu války

Loni v říjnu se první summit konal právě v Praze během českého předsednictví v Radě Evropské unie. Pořadatelé se střídají na rotační bázi. Jeden rok ho bude pořádat členský stát EU, druhý rok nečlenský. Letos jde tedy o první summit EPC mimo unii. Dalšími hostitelskými zeměmi budou Španělsko (2024) a Velká Británie (2025).

Minulý rok se podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) summit konal v kritickém okamžiku pro kontinent. Nová platforma nemá nijak nahrazovat stávající formy evropské spolupráce, jde především o prostor pro neformální výměnu názorů. Informovaly o tom EuroZprávy.cz.

Moldavská prezidentka tehdy uvedla, že pro zemi může pořádání summitu znamenat časnější přístup do Evropské unie. Poděkovala také českému předsednictví za organizování setkání. „Odsuzujeme ruskou agresi a nelegální anexi ukrajinských území, zavázali jsme se Ukrajině pomoci znovu získat suverenitu,“ řekla.

Na summitu se sešly více než čtyři desítky zemí. Kromě členských států EU na summit dorazili i lídři dalších 17 zemí včetně Velké Británie, Ukrajiny a Turecka. Důležitým bodem diskuze byla například energetická krize. „Dostává se nám ujištění od zemí, jako je Norsko či Ázerbájdžán, že jsou připraveny se na tom podílet, spolupracovat na tom s Evropskou unií, pomoci nám. To je mimořádně důležité,“ vyhodnotil.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Analýza

Rozšiřování Evropské unie: Historie i výzvy současnosti. Kde až skončí evropská integrace?

Rozšiřování Evropské unie je velkým a důležitým tématem již od vzniku bloku v roce 1958, tehdy ještě pod názvem Evropské hospodářské společenství. Z původních šesti členů – Francie, Spolkové republiky Německo, Itálie a zemí Beneluxu – se postupem času stalo členů 28, po vystoupení Velké Británie roku 2020 pak 27. Teď má ale unie před sebou bezprecedentní výzvy, s nimiž se musí vyrovnat a řádně promyslet své budoucí kroky. 

Více souvisejících

Moldavsko Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) summit Evropského politického společenství (EPC)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

před 1 hodinou

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Moskva bližší než Praha. Mění se Slovensko na proruský satelit?

Slovenský premiér Robert Fico už mnohokrát deklaroval, že politika jeho vlády bude „nezávislá“, a že nebude loutkou Západu, ale ani Ruska. Z jeho posledních kroků se ale zdá, že je mu přece jen východní pozice bližší. Jeho reálné kroky totiž ukazují, že se zcela záměrně odklání od svých západních spojenců a nadbíhá zájmům Moskvy.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Marek Ženíšek (TOP 09)

TOP 09 našla nového kandidáta na ministra pro vědu

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlak odjel bez strojvedoucího a vykolejil. (2.5.2024) Prohlédněte si galerii

ČD ve čtvrtek odklidí vykolejený vlak, který ujel strojvedoucímu. Na trati bude výluka

České dráhy začnou ve čtvrtek ráno s odstraňováním dvou vozů, které vykolejily minulý týden u středočeského Klínce, informoval dopravce. Vozy budou nakolejeny s pomocí jeřábu a v rámci možností transportovány z místa po kolejích. Na trati mezi Čisovicemi a Měchenicemi tak bude muset být přerušen provoz, zajištěna bude náhradní autobusová doprava. 

před 5 hodinami

Český tým bude na MS hrát v pražské O2 areně.

Bez Vrány, Noska či Chlapíka. Trenéři naopak ze zámoří povolali na domácí MS Kämpfa

Realizační tým české hokejové reprezentace v čele s koučem Radimem Rulíkem v neděli večer na tiskové konferenci oznámil, kteří hokejisté budou Česko reprezentovat na domácím světovém šampionátu, který v Praze a Ostravě odstartuje v pátek 10. května. Stalo se tak po odehrání generálky, tedy Českých hokejových her v Brně, v rámci nichž se Čechům výsledkově vůbec nedařilo, přičemž vstřelili jen dvě branky. Jinak všechny duely s Finskem (1:4), Švédskem (0:2) a Švýcarskem (1:2) prohráli. Z konečné nominace vyplývá, že se na domácím turnaji představí mimo jiné devět hokejistů ze zámoří, pět hráčů z evropských soutěží a 12 z české extraligy.

před 5 hodinami

Kerčský most spojuje pevninské Rusko s anektovaným poloostrovem Krym.

Kyjev by měl přehodnotit plány útoku na Krymský most, ukazují satelitní snímky

Případný ukrajinský útok na most spojující Rusko s anektovaným poloostrovem Krym už nemusí dávat takový smysl jako v minulosti. Britský deník The Independent upozornil, že Moskva přestala využívat Kerčský most k zásobování frontové linie. Odkazuje se na satelitní snímky společnosti Molfar. Rusové aktuálně využívají pozemní trasy na východě Ukrajiny. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

Invaze do Rafahu znepokojuje i USA. Biden chce mluvit s Netanjahuem

Prezident USA Joe Biden bude v pondělí mluvit s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o plánované ofenzivě izraelské armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Oznámil to Bílý dům, uvedla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy