Ponorka Titan je v kritické chvíli: "Potřebujeme zázrak," říká expert na průzkum Titaniku

Týmy hledající záhadně ztracenou ponorku Titan nyní už „potřebují zázrak“, aby ji našli, než dojdou zásoby kyslíku, řekl CNN přední hlubinný průzkumník.

Pátrání po pohřešované ponorce Titan, která byla určena pro expedice s cílem prohlédnout si trosky Titaniku se ve čtvrtek přiblížilo ke kritické 96hodinové hranici. Situace se stává zoufalým zápasem s časem, protože se odhaduje, že lidem v ponorce dojdou zásoby kyslíku nejpozději dnes, píše agentura AP.

"Dobrou zprávou je, že zázrak se může stát," prohlásil David Gallo, hlavní poradce pro strategické iniciativy ve společnosti RMS Titanic Inc.

„Nemsíme pořád myslet na hodiny a hledat tak rychle, jak je to možné,“ řekl Gallo pro CNN v pořadu „This Morning“.
 
"Je to těžké, protože oceány jsou jako černá tma - k efektivnímu zobrazení můžete použít pouze zvuk a musíte být skoro nad vrcholem objektu, abyste ho skutečně viděli," řekl.

Gallo je kolegou francouzského potápěče Paula-Henriho Nargeoleta, jednoho z cestujících na ponorce. Řekl, že Nargeolet je zkušený průzkumník a zajistí, že bouchání zachycované pátracími týmy „nemůže být interpretováno jako nic jiného než lidské“, pokud skutečně zvuky pocházejí z vnitřku plavidla.

expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate. expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate. Foto: OceanGate

Odhaduje se, že ponorka Titan měla při vypuštění v neděli ráno v severním Atlantiku zásobu dýchatelného vzduchu asi na čtyři dny. Na základě informací, které poskytla americká pobřežní stráž a společnost stojící za expedicí, je konečný termín pro nalezení a záchranu ponorky zhruba dnes kolem 13:00 SELČ.

Odborníci zdůraznili, že jde o nepřesný odhad a mohl by být prodloužen, pokud cestující přijmou opatření k zachování dýchatelného vzduchu. A není známo, zda přežili, protože ponorka zmizela v neděli ráno.

Co víme o ponorce Titan?

Titanje ponorka třídy Cyclops s lidskou posádkou navržená tak, aby dopravila pět lidí do hloubky 4 000 metrů (13 123 stop) za účelem průzkumu a inspekce místa, výzkumu a sběru dat, výroby filmů a médií a testování hardwaru a softwaru na hlubokém moři. Díky inovativnímu použití moderních materiálů je Titan lehčí a jeho mobilizace je cenově výhodnější než jakékoli jiné ponorné ponorné zařízení. Kombinace průkopnického inženýrství a běžně dostupné technologie dává Titanu jedinečnou výhodu oproti jiným ponorkám pro hloubkové potápění; patentovaný systém monitorování zdraví trupu v reálném čase (RTM) poskytuje jedinečnou bezpečnostní funkci, která hodnotí integritu trupu během každého ponoru. Použití standardních komponent pomohlo zefektivnit konstrukci a zjednodušilo obsluhu a výměnu dílů v terénu.

Ve spojení s patentovanou integrovanou vypouštěcí a vyprošťovací platformou je Titan snadno ovladatelný v různých mořských státech pomocí místní lodi odpovídající velikosti pro projekt. V pobřežních vodách to znamená, že nepotřebujeme velkou podpůrnou loď s jeřábem nebo A-rámem.

Monitorování zdraví v reálném čase

Nejvýznamnější inovací je patentovaný systém sledování stavu trupu v reálném čase (RTM). Titan je jediným ponorným člunem s lidskou posádkou, který využívá integrovaný systém sledování zdraví v reálném čase. S využitím společně umístěných akustických senzorů a tenzometrů v celém rozsahu tlaku umožňuje systém RTM analyzovat účinky měnícího se tlaku na nádobu, jak se ponorka potápí hlouběji, a přesně posoudit integritu konstrukce. Tento palubní systém monitorování zdravotního stavu poskytuje včasné varování pro pilota s dostatkem času na zastavení klesání a bezpečný návrat na povrch.

Uvádí na svých stránkách provozovatel ponorky Titan.

Související

expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate.

Tragédie ponorky u Titaniku. Slzy záchranáře a VIDEO, které ukazuje, co se patrně stalo lidem uvnitř

Americký záchranář Edward Cassano se nedokázal ovládnout emocionálně, když hovořil o tragickém objevu trosek potopené ponorky, která implodovala během pokusu o ponor k Titaniku. Jeho společnost byla povolána s cílem najít ponorku Titan a zachránit její posádku. Bohužel během akce se situace změnila z záchrany posádky na získání trosek. Záchranáři se domnívají, že trup z uhlíkových vláken nedokázal odolat enormnímu tlaku vody.

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan Titanic OceanGate Expeditions

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 6 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 6 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy