ponorka OceanGate Titan

Plavidlo Titan používané pro cesty k vraku slavného britského parníku se v severním Atlantiku.

Ponorné zařízení pro 5 osob | 4000 metrů

Titanje ponorka třídy Cyclops s lidskou posádkou navržená tak, aby dopravila pět lidí do hloubky 4 000 metrů (13 123 stop) za účelem průzkumu a inspekce místa, výzkumu a sběru dat, výroby filmů a médií a testování hardwaru a softwaru na hlubokém moři. Díky inovativnímu použití moderních materiálů je Titan lehčí a jeho mobilizace je cenově výhodnější než jakékoli jiné ponorné ponorné zařízení. Kombinace průkopnického inženýrství a běžně dostupné technologie dává Titanu jedinečnou výhodu oproti jiným ponorkám pro hloubkové potápění; patentovaný systém monitorování zdraví trupu v reálném čase (RTM) poskytuje jedinečnou bezpečnostní funkci, která hodnotí integritu trupu během každého ponoru. Použití standardních komponent pomohlo zefektivnit konstrukci a zjednodušilo obsluhu a výměnu dílů v terénu.

Ve spojení s patentovanou integrovanou vypouštěcí a vyprošťovací platformou je Titan snadno ovladatelný v různých mořských státech pomocí místní lodi odpovídající velikosti pro projekt. V pobřežních vodách to znamená, že nepotřebujeme velkou podpůrnou loď s jeřábem nebo A-rámem.

Monitorování zdraví v reálném čase

Nejvýznamnější inovací je patentovaný systém sledování stavu trupu v reálném čase (RTM). Titan je jediným ponorným člunem s lidskou posádkou, který využívá integrovaný systém sledování zdraví v reálném čase. S využitím společně umístěných akustických senzorů a tenzometrů v celém rozsahu tlaku umožňuje systém RTM analyzovat účinky měnícího se tlaku na nádobu, jak se ponorka potápí hlouběji, a přesně posoudit integritu konstrukce. Tento palubní systém monitorování zdravotního stavu poskytuje včasné varování pro pilota s dostatkem času na zastavení klesání a bezpečný návrat na povrch.

Vývoj a inovace
Projekt Cyclops

Projekt Cyclops se zrodil z ocenění OceanGate pro složitost podmořských prostředí a potřebu různorodé sady nástrojů a technologií pro řešení provozních požadavků pod 500 metrů. Prostřednictvím strategických partnerství OceanGate využívá nejnovější pokroky v materiálové vědě a technologii, aby čelil výzvám, kterým čelí při průzkumu hlubinného moře. Vzhledem k tomu, že většina mořského dna oceánu stále není prozkoumána, a protože komerční a vědecké subjekty pokračují v rozšiřování iniciativ pro přístup k potenciálním zdrojům, OceanGate uspokojuje poptávku po praktických podmořských plavidlech schopných efektivně přistupovat k těmto zdrojům.

Specifikace Titanu:

Hloubka: 4 000 metrů (13 123 stop)
Kapacita: 5 osob (1 pilot + 4 posádky)
Materiál tlakové nádoby: Uhlíková vlákna a titan
Celkové rozměry: 670 cm x 280 cm x 250 cm (22 stop x 9,2 stop x 8,3 stop výška)
Hmotnost: 10 432 kg (23 000 liber)
Užitečné zatížení: 685 kg (1 510 liber)
Rychlost: 3 uzly 
Pohon: Čtyři elektrické trysky Innerspace 1002
Životní podpora: 96 hodin pro 5 členů posádky
Integrovaná technologie: Sub C Imaging 4k kamera Rayfin, sonar Teledyne 2D, 40 000 lumenů externího světla, laserový skener 2G Robotics, INS/USBL.

Související články:

expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate.

Tragédie ponorky u Titaniku. Slzy záchranáře a VIDEO, které ukazuje, co se patrně stalo lidem uvnitř

Americký záchranář Edward Cassano se nedokázal ovládnout emocionálně, když hovořil o tragickém objevu trosek potopené ponorky, která implodovala během pokusu o ponor k Titaniku. Jeho společnost byla povolána s cílem najít ponorku Titan a zachránit její posádku. Bohužel během akce se situace změnila z záchrany posádky na získání trosek. Záchranáři se domnívají, že trup z uhlíkových vláken nedokázal odolat enormnímu tlaku vody.
Trosky ponorky Titan

První foto: Takhle vypadají trosky ponorky Titan zničené u Titaniku

Vyšetřování tragédie turistické ponorky Titan, která implodovala při plavbě k potopenému parníku Titanic s pěti osobami na palubě, se může posunout na novou úroveň. Loď s vyzdviženými troskami dnes totiž přistála u kanadských břehů, uvedla kanadská veřejnoprávní stanice CBC.
expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate.

Titan? Stroj odsouzený k průšvihu. Vyšetřovatelé zkoumají hlasové záznamy a data z lodi, než ponorka implodovala

Na začátku minulého víkendu se výzkumná a expediční loď MV Polar Prince společně s turistickou ponorkou Titan vydala k místu potopení slavného Titaniku v Atlantickém oceánu. Bohužel, krátce po ponoru plavidlo ztratilo spojení s mateřskou lodí. Následovala několikadenní pátrací operace, která bohužel skončila tragicky, přičemž byly nalezeny pouze trosky ponorky Titan.
Expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate. Prohlédněte si galerii

Katastrofální implozi ponorky Titan zřejmě zachytily citlivé přístroje

Naděje na záchranu expedice k Titaniku jsou ztraceny. Při pátrací akci došlo ve čtvrtek k nálezu trosek ztracené ponorky Titan, která implodovala a její pětičlenná posádka tak neměla šanci na přežití. V uplynulých hodinách se ukázalo, že citlivé přístroje zřejmě zachytily osudový moment plavidla. 
James Cameron se vyjádřil k tragédii ponorky Titan.

VIDEO James Cameron k tragédii ponorky Titan: Jsem ohromen s podobností katastrofy Titaniku

Vynikající režisér fenomenálního filmu "Titanic" z roku 1997 James Cameron a zkušený potápěč a zároveň zkušený potápěč prozradil fascinující paralely mezi tragédií ponorky Titan a potopením ikonického Titaniku. Po svých 33 ponorech k vraku Cameron vyjádřil překvapení nad určitými podobnostmi mezi oběma událostmi, jež daly jasně najevo, že osudný scénář nebyl jen pouhým náhodným výplodem fantazie.
Expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate. Prohlédněte si galerii

Expedice k Titaniku je po smrti, ponorka implodovala, oznámila pobřežní stráž

Americká pobřežní stráž ve čtvrtek oznámila, že s největší pravděpodobností nalezla trosky ztraceného plavidla Titan. Ponorka zřejmě implodovala, pětičlenná expedice k vraku Titaniku neměla šanci na přežití. Úmrtí všech lidí na palubě ponorky předpokládá také majitel plavidla, společnost OceanGate Expeditions.
Wendy Rushová je manželka zakladatele OceanGate a potomkem ikonického páru z nešťastného Titaniku.

Žena majitele ponorky Titan Wendy Rushová je potomkem manželů, kteří zemřeli na Titaniku

V roce 1912 (před 111 lety) se Isidor Straus společně se svou manželkou Idou Strausovou vydali na plavbu Titanikem. Tento manželský pár patřil mezi nejbohatší pasažéry na palubě lodi. Isidor byl známým obchodníkem a spoluzakladatelem obchodního domu Macy's. Jejich život tragicky skončil poté, co loď narazila do ledovce a potopila se do hlubin oceánu. Zajímavým spojením podle New York Post je souvislost se současným dramatem ponorky Titan. Potomkem tohoto manželského páru z Titaniku je Wendy Rushová, manželka Stocktona Rushe, šéfa společnosti OceanGate Expeditions, který je také členem posádky ztracené ponorky Titan.

Specifikace Titanu:

Hloubka: 4 000 metrů (13 123 stop)
Kapacita: 5 osob (1 pilot + 4 posádky)
Materiál tlakové nádoby: Uhlíková vlákna a titan
Celkové rozměry: 670 cm x 280 cm x 250 cm (22 stop x 9,2 stop x 8,3 stop výška)
Hmotnost: 10 432 kg (23 000 liber)
Užitečné zatížení: 685 kg (1 510 liber)
Rychlost: 3 uzly 
Pohon: Čtyři elektrické trysky Innerspace 1002
Životní podpora: 96 hodin pro 5 členů posádky
Integrovaná technologie: Sub C Imaging 4k kamera Rayfin, sonar Teledyne 2D, 40 000 lumenů externího světla, laserový skener 2G Robotics, INS/USBL.

Aktuálně se děje

před 47 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy