Tragédie ponorky Titan byla nevyhnutelná, řekl bývalý zaměstnanec OceanGate

Někdejší zaměstnanec společnosti OceanGate David Lochridge během vyšetřování prohlásil, že loňská tragédie ponorky Titan byla nevyhnutelná. Stroj loni v červnu havaroval při ponoru k vraku legendárního parníku Titanic.

Lochridge podle serveru Guardian dříve působil jako provozní ředitel společnosti OceanGate. Během slyšení uvedl, že upozornil na své obavy ohledně bezpečnosti ponorky, ale společnost ho ignorovala. Nakonec sdělil, že tragédie „byla nevyhnutelná“. „Celá myšlenka společnosti OceanGate byla vydělat peníze. Vědecké práce bylo velmi málo,“ popsal Lochridge. 

Už při slyšení v roce 2017 promluvil o pochybnostech o tom, jak byla ponorka Titan postavena. „Neměl jsem vůbec žádnou důvěru a velmi jsem o tom mluvil a stále mluvím,“ řekl tehdy. OceanGate ho o rok později propustila kvůli tomu, že regulačním orgánům sdělil důvěrné informace. 

Generální ředitel společnosti Stockton Rush měl dokonce v roce 2016 havarovat s jinou ponorkou poté, co se pokusil pilotovat plavidlo k vraku lodi Andrea Doria u východního břehu Spojených států. „Během této chaotické a téměř katastrofální cesty Rush údajně v záchvatu vzteku hodil po Lochridgeovi ovládací prvky plavidla poté, co ho jeden z pasažérů požádal, aby ponorku pilotoval někdo jiný,“ napsal server Guardian. 

Kontakt s miniponorkou Titan byl ztracen v neděli 18. června 2023 po dvou hodinách ponoru. Americká pobřežní stráž oznámila, že zbytky Titanu byly nalezeny na mořském dně asi 490 metrů od vraku Titaniku. Po analýze trosek experti dospěli k závěru, že Titan implodoval a všichni na palubě zahynuli, včetně výkonného ředitele společnosti Rushe.

Rodina francouzského průzkumníka Paula-Henriho Nargeolota se rozhodla žalovat společnost OceanGate kvůli implozi miniponorky Titan v srpnu. Nargeolot byl jedním z pěti lidí, kteří se v červnu loňského roku účastnili osudového ponoru k proslulému vraku lodi Titanic. „Ponorka odsouzená k zániku měla pohnutou historii,“ uvedli podle americké stanice CNN právní zástupci pozůstalých, kteří minulé úterý podali žalobu.

„Zdravý rozum napovídá, že posádka si byla dobře vědoma toho, že zemře, a to ještě předtím, než zemřela,“ vylíčili. „Posádka dost možná slyšela, jak praskání uhlíkových vláken zesiluje s tím, jak váha vody tlačí na trup Titanu. Posádka ztratila komunikaci a možná i energii. Podle odhadu odborníků by s plným vědomím nezvratných poruch plavidla pokračovali v sestupu a zažívali by hrůzu a duševní utrpení před tím než Titan nakonec implodoval,“ shrnuli právníci.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Titanic

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy