Záhada imploze ponorky Titan. Nová studie naznačuje, proč došlo k tragédii

Záhada imploze miniponorky Titan by mohla být brzy vyřešena. Byla zveřejněna nová studie, která naznačuje, že pět lidí, kteří zahynuli na palubě lodi OceanGate, když se ponořila tisíce stop pod hladinu moře, mohly být oběťmi tzv. „mikrodeformace“.

Ponorka Titan bez problémů absolvovala více než 50 ponorů před svou tragickou implozí. Výzkumníci z univerzity v Houstonu uvádějí, že drobné nedokonalosti v tenkostěnné konstrukci se mohly poškozovat s každým dalším ponorem, který plavidlo podniklo. Při návštěvě místa posledního odpočinku Titaniku, nakonec konstrukce podlehla obrovskému tlaku oceánu při osudné cestě 18. června 2023, uvedli výzkumníci z univerzity v Houstonu. Informuje The New York Post.

Začátkem tohoto měsíce byl publikován článek v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, ve kterém experti zkoumali, jak je „štíhlost“ polokulovitého pláště s náhodnými nedokonalostmi mimořádně náchylnější k deformaci. „Nejjednodušší vysvětlení: vezmeš si dlouhé špagety a zatlačíš na ně dvěma prsty. Co se stane? V podstatě se zlomí, prasknou,“ řekl listu The Post Roberto Ballarini, jeden z autorů článku a vedoucí katedry stavebního a environmentálního inženýrství univerzity. Když něco zmáčknete a je to nestabilní, značně se to zdeformuje.

Právě se přehrává: Animace vlivu imploze na lidské tělo.

Animace vlivu imploze na lidské tělo. Video: atomic marvel via YouTube

Ballarini upozornil, že studie přímo nezkoumala, zda mikrodeformace přispěly ke katastrofě Titanu, ale zkoumala nádoby podobného tvaru a materiálu. Existuje několik dalších potenciálních příčin tragédie, včetně problémů s kompozitním materiálem z uhlíkových vláken trupu. Nicméně efekt deformace může hrát roli.

Podle Ballariniho je možnost, že trup vyrobený z kompozitu z uhlíkových vláken se nějakým způsobem degradoval, něco, co by měli zvážit odborníci. Tým univerzity použil počítačové simulace k posouzení náchylnosti Titanu k mikrodeformacím na základě jeho tvaru.

Kontakt s miniponorkou Titan byl ztracen v neděli 18. června 2023 po dvou hodinách ponoru. Americká pobřežní stráž oznámila, že zbytky Titanu byly nalezeny na mořském dně asi 490 metrů od vraku Titaniku. Po analýze trosek experti dospěli k závěru, že Titan implodoval a všichni na palubě zahynuli, včetně výkonného ředitele společnosti Stocktona Rushe.

Místenka na Titanu stála 250 000 dolarů, ale bezpečnostní obavy o plavidlo byly vyjádřeny opakovaně. OceanGate Expeditions, provozovatel Titanu, pozastavil veškeré průzkumné a komerční aktivity na neurčito.

Dále v ponorce zahynul francouzský expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet (77), britský miliardář Hamish Harding (58), prominentní pákistánský podnikatel Shahzada Dawood (48) a jeho 19letý syn Sulaiman Dawood.

Vyšetřovatelé stále zkoumají důkazy získané z vraku ponorky.

Související

expediční ponorka Titan od společnosti OceanGate.

Tragédie ponorky u Titaniku. Slzy záchranáře a VIDEO, které ukazuje, co se patrně stalo lidem uvnitř

Americký záchranář Edward Cassano se nedokázal ovládnout emocionálně, když hovořil o tragickém objevu trosek potopené ponorky, která implodovala během pokusu o ponor k Titaniku. Jeho společnost byla povolána s cílem najít ponorku Titan a zachránit její posádku. Bohužel během akce se situace změnila z záchrany posádky na získání trosek. Záchranáři se domnívají, že trup z uhlíkových vláken nedokázal odolat enormnímu tlaku vody.

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan

Aktuálně se děje

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

včera

včera

včera

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

včera

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy