Záhada imploze ponorky Titan. Nová studie naznačuje, proč došlo k tragédii

Záhada imploze miniponorky Titan by mohla být brzy vyřešena. Byla zveřejněna nová studie, která naznačuje, že pět lidí, kteří zahynuli na palubě lodi OceanGate, když se ponořila tisíce stop pod hladinu moře, mohly být oběťmi tzv. „mikrodeformace“.

Ponorka Titan bez problémů absolvovala více než 50 ponorů před svou tragickou implozí. Výzkumníci z univerzity v Houstonu uvádějí, že drobné nedokonalosti v tenkostěnné konstrukci se mohly poškozovat s každým dalším ponorem, který plavidlo podniklo. Při návštěvě místa posledního odpočinku Titaniku, nakonec konstrukce podlehla obrovskému tlaku oceánu při osudné cestě 18. června 2023, uvedli výzkumníci z univerzity v Houstonu. Informuje The New York Post.

Začátkem tohoto měsíce byl publikován článek v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, ve kterém experti zkoumali, jak je „štíhlost“ polokulovitého pláště s náhodnými nedokonalostmi mimořádně náchylnější k deformaci. „Nejjednodušší vysvětlení: vezmeš si dlouhé špagety a zatlačíš na ně dvěma prsty. Co se stane? V podstatě se zlomí, prasknou,“ řekl listu The Post Roberto Ballarini, jeden z autorů článku a vedoucí katedry stavebního a environmentálního inženýrství univerzity. Když něco zmáčknete a je to nestabilní, značně se to zdeformuje.

Právě se přehrává: Animace vlivu imploze na lidské tělo.

Animace vlivu imploze na lidské tělo. Video: atomic marvel via YouTube

Ballarini upozornil, že studie přímo nezkoumala, zda mikrodeformace přispěly ke katastrofě Titanu, ale zkoumala nádoby podobného tvaru a materiálu. Existuje několik dalších potenciálních příčin tragédie, včetně problémů s kompozitním materiálem z uhlíkových vláken trupu. Nicméně efekt deformace může hrát roli.

Podle Ballariniho je možnost, že trup vyrobený z kompozitu z uhlíkových vláken se nějakým způsobem degradoval, něco, co by měli zvážit odborníci. Tým univerzity použil počítačové simulace k posouzení náchylnosti Titanu k mikrodeformacím na základě jeho tvaru.

Kontakt s miniponorkou Titan byl ztracen v neděli 18. června 2023 po dvou hodinách ponoru. Americká pobřežní stráž oznámila, že zbytky Titanu byly nalezeny na mořském dně asi 490 metrů od vraku Titaniku. Po analýze trosek experti dospěli k závěru, že Titan implodoval a všichni na palubě zahynuli, včetně výkonného ředitele společnosti Stocktona Rushe.

Místenka na Titanu stála 250 000 dolarů, ale bezpečnostní obavy o plavidlo byly vyjádřeny opakovaně. OceanGate Expeditions, provozovatel Titanu, pozastavil veškeré průzkumné a komerční aktivity na neurčito.

Dále v ponorce zahynul francouzský expert na Titanic Paul-Henri Nargeolet (77), britský miliardář Hamish Harding (58), prominentní pákistánský podnikatel Shahzada Dawood (48) a jeho 19letý syn Sulaiman Dawood.

Vyšetřovatelé stále zkoumají důkazy získané z vraku ponorky.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy