Posádka věděla, že zemře. Pozůstalí žalují OceanGate za loňskou tragédii Titanu

Rodina francouzského průzkumníka Paula-Henriho Nargeolota se rozhodla žalovat společnost OceanGate kvůli implozi miniponorky Titan. Zemřel tam společně s dalšími čtyřmi lidmi.

Nargeolot byl jedním z pěti lidí, kteří se v červnu loňského roku účastnili osudového ponoru k proslulému vraku lodi Titanic. „Ponorka odsouzená k zániku měla pohnutou historii,“ uvedli podle americké stanice CNN právní zástupci pozůstalých, kteří minulé úterý podali žalobu.

Ponorku Titan provozovala společnost OceanGate a pozůstalí zdůraznili, že „nezveřejnila klíčové skutečnosti o plavidle a jeho životnosti“. „Přestože přesná příčina selhání nemusí být nikdy určena, odborníci se shodují, že posádka Titanu by si přesně uvědomila, co se děje,“ nastínili právníci.

„Zdravý rozum napovídá, že posádka si byla dobře vědoma toho, že zemře, a to ještě předtím, než zemřela,“ vylíčili. „Posádka dost možná slyšela, jak praskání uhlíkových vláken zesiluje s tím, jak váha vody tlačí na trup Titanu. Posádka ztratila komunikaci a možná i energii. Podle odhadu odborníků by s plným vědomím nezvratných poruch plavidla pokračovali v sestupu a zažívali by hrůzu a duševní utrpení před tím než Titan nakonec implodoval,“ shrnuli právníci.

Společnost OceanGate se k žalobě nijak nevyjádřila; odpovědět musí v příštích týdnech. Žaloba dále kritizuje, že „žádný z ovladačů, kontrolních prvků nebo měřidel by nefungoval bez stálého zdroje energie a bezdrátového signálu“. 

„Mnoho podrobností o vadách a nedostatcích plavidla nebylo zveřejněno a bylo záměrně zatajeno,“ poznamenali zástupci pozůstalých. „Jedním z cílů žaloby je získat pro rodinu odpovědi na to, jak přesně se to stalo, kdo všechno se na tom podílel a jak mohli zúčastnění dopustit, aby se to stalo,“ doplnil jeden z nich Tony Buzbee.

Ponorka Titan bez problémů absolvovala více než 50 ponorů před svou tragickou implozí. Výzkumníci z univerzity v Houstonu uvádějí, že drobné nedokonalosti v tenkostěnné konstrukci se mohly poškozovat s každým dalším ponorem, který plavidlo podniklo. 

Kontakt s miniponorkou Titan byl ztracen v neděli 18. června 2023 po dvou hodinách ponoru. Americká pobřežní stráž oznámila, že zbytky Titanu byly nalezeny na mořském dně asi 490 metrů od vraku Titaniku. Po analýze trosek experti dospěli k závěru, že Titan implodoval a všichni na palubě zahynuli, včetně výkonného ředitele společnosti Stocktona Rushe.

Související

Více souvisejících

ponorka OceanGate Titan OceanGate Expeditions Titanic

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Pentagon

Vlastní reaktor do každé základny? Pentagon v tichosti chystá energetickou revoluci

Vývoj umělé inteligence prudce zvyšuje poptávku po elektrické energii, včetně jaderné. I když zájem investorů roste, dosud jej brzdily praktické a regulační překážky. Pentagon nyní podnikl klíčový krok: jeho agentura Defense Innovation Unit (DIU) vybrala nové firmy, které mohou začít stavět malé jaderné elektrárny, takzvané mikrоrеaktory, na základnách amerického ministerstva obrany.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Země, pohled z Měsíce

Kde se na Zemi skutečně vzala voda? Nový objev otřásl vědeckou komunitou

Vědci z Oxfordské univerzity možná výrazně otřásli dosavadními představami o tom, odkud se na Zemi vzala voda. Podle nové studie, zveřejněné ve středu v odborném časopise Icarus, byl raný materiál, ze kterého se Země formovala, bohatší na vodík, než se dosud předpokládalo, píše CNN. Výzkum přináší možnost, že voda na naší planetě vznikla z jejích původních složek a nebyla „dovezena“ z vesmíru.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Soud v USA, ilustrační foto

Urychlil vyhošťování imigrantů, pak soud deportaci zakázal. Co se děje v USA?

Ve výjimečném rozhodnutí přijatém během noci z pátku na sobotu zablokoval Nejvyšší soud Spojených států deportaci skupiny venezuelských migrantů zadržovaných v Texasu. Tento krok přišel pouhých několik dní poté, co stejný soud umožnil prezidentu Donaldu Trumpovi využít kontroverzní zákon z 18. století – Alien Enemies Act – pro urychlení vyhošťování imigrantů.

před 6 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Hlavně nenaštvat Trumpa. Jak NATO mění rétoriku, aby USA neodešly

Státy Severoatlantické aliance (NATO) začaly mírnit svá tvrzení týkající se klimatu, genderu a diverzity ve svých interních dokumentech. Podle tří dobře informovaných zdrojů je cílem této změny vyhnout se možné odvetě ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, který v druhém funkčním období vede kampaň proti politice rozmanitosti a klimatických iniciativ.

včera

Praha

Česko navštíví belgický král, oznámil Pražský hrad

Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy. 

včera

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Putin vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu. 

včera

Michal Bílek

Bílek se po letošním Euru stane novým trenérem fotbalových „lvíčat“

Přestože do mistrovství Evropy hráčů do 21 let zbývají dva měsíce, už teď je jisté, co se stane u českých reprezentantů této věkové kategorie po něm, ať už na něm česká reprezentace dopadne jakkoliv. Změní se trenér, když toho dosavadního Jana Suchopárka nahradí Michal Bílek. Rozhodl o tom výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR), přičemž její vedení s Bílkem podepsalo smlouvu na nadcházející kvalifikační cyklus s opcí na případné prodloužení, pokud se mu se svěřenci podaří postoupit na evropský šampionát v roce 2027.

včera

Andrij Sybiha

První ukrajinská reakce na ruský návrh příměří. Ozval se i Lipavský

Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico pojede do Moskvy uctít minulost. Zřejmě tu, která se právě přepisuje

9. května se Moskva opět promění v jeviště mocenského rituálu. Vojenská přehlídka ke Dni vítězství má připomínat porážku nacismu, v praxi ale slouží jako nástroj propagandy – k legitimizaci dnešní agrese, posilování nacionalismu a rozdělování Evropy. Letos přibývá nový rozměr: pochodovat mají i veteráni války, která dosud neskončila. Pozorovat je budou „vybraní“ evropští politici. 

včera

včera

včera

včera

včera

Svět a zbraně hromadného ničení. Dlouhý a marný boj, který snad nikdy neskončí

Maďarská a slovenská vláda během tohoto týdne vzbudily pozornost tvrzením o možném bioteroristickém útoku, přestože pro něj nepředložily žádné konkrétní důkazy ani nezmínily souvislosti, které by podezření dávaly smysl. Boj proti biologickým zbraním a dalším zbraním hromadného ničení je přitom i bez toho mimořádně složitý a nepředvídatelný. Zejména s ohledem na skutečnost, že největší riziko dnes nepředstavují státy, ale radikalizované teroristické skupiny s ideologickým pozadím a vůlí způsobit co největší škody.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy