Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou

Po třech letech složitých jednání přijali světoví lídři v Ženevě pandemickou dohodu, která má v budoucnu zajistit lepší koordinaci v boji proti šíření nakažlivých nemocí. Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ji označil za „vítězství pro veřejné zdraví, vědu a mezinárodní spolupráci“.

Nová dohoda, která byla přijata na zasedání Světového zdravotnického shromáždění (WHA), si klade za cíl ochránit svět před dalšími pandemií podobnými té covidové. Přestože Spojené státy americké pod vedením prezidenta Donalda Trumpa zůstaly mimo rámec jednání i samotné dohody kvůli svému dřívějšímu vystoupení z WHO, většina států OSN ji přijala s potleskem.

Plány na vznik globální pandemické smlouvy byly ohlášeny už v březnu 2021. Tehdejší představitelé světových velmocí, včetně bývalého britského premiéra Borise Johnsona, slibovali vytvořit rámec, který bude chránit budoucí generace a omezí dopady budoucích pandemií na společnost i ekonomiku.

Nicméně cesta k dohodě nebyla jednoduchá. Původní termín schválení v roce 2024 se nepodařilo dodržet kvůli napětí mezi zeměmi globálního severu a jihu a také vlně dezinformací. Ty se šířily zejména kolem tvrzení, že by smlouva omezovala státní suverenitu nebo dávala WHO pravomoci nařizovat lockdowny a povinné očkování. Tyto obavy však byly odborníky opakovaně vyvráceny.

Jedním z hlavních nevyřešených bodů zůstává otázka tzv. přístupu k patogenům a spravedlivého sdílení přínosů (Pabs). Tedy dohoda o tom, jaký přístup k vakcínám a léčbě získají země, které včas sdílejí informace o nově se objevujících virech. Tento bod bude dopracován v samostatné příloze smlouvy během následujících 12 měsíců.

Dohodu doporučila už před čtyřmi lety Nezávislá komise pro pandemickou připravenost a reakci, která tehdy hodnotila globální reakci na covid-19. Spolupředsedkyně této komise, bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková, nyní označila přijatou dohodu za základní kámen: „Je to jen začátek. Mezinárodní financování, rovný přístup k léčbě a pochopení nových rizik stále zaostávají. Nemáme čas čekat. Nebezpečné patogeny nepočkají.“

I když zatím nebyla otevřena k podpisu – to nastane až po dokončení přílohy o Pabs – odborníci už nyní považují dokument za klíčový úspěch WHO. Organizace čelí po odchodu USA výraznému snížení rozpočtu, což ji donutilo k řadě úsporných opatření. Dohoda tak zároveň potvrzuje její důležitost i v době omezených zdrojů.

Prezident letošního zasedání WHA a filipínský ministr zdravotnictví Teodoro Herbosa zdůraznil, že přijetí dokumentu musí být následováno reálnými činy. „Nyní, když dohoda ožila, musíme se stejnou naléhavostí pracovat na její implementaci. Včetně vytvoření systémů, které zajistí spravedlivý přístup ke zdravotnickým prostředkům v době pandemie,“ řekl.

I přes absenci Spojených států a některé nedořešené otázky panuje mezi zástupci WHO optimismus. Mnozí vidí dohodu jako zásadní krok k tomu, aby se neopakoval chaos z doby pandemie covidu-19, kdy svět trpěl nedostatkem koordinace, nedůvěrou a nerovnoměrným přístupem k vakcínám.

Jak dodal Tedros: „Tato dohoda je uznáním faktu, že naši občané, společnosti a ekonomiky nesmí být znovu vystaveny ztrátám, jaké jsme zažili při covidu. Je to krok ke kolektivní ochraně celého lidstva.“ 

Svět pět let po covidu: Jsme připraveni na další pandemii?

Před pěti lety svět poprvé zaznamenal zprávy o záhadném respiračním onemocnění v čínském Wu-chanu. Následná pandemie covidu-19 si vyžádala přes 14 milionů životů a zásadně otřásla globální ekonomikou. Dnes visí visící ve vzduchu nová otázka: jsme nyní, s odstupem času a zkušeností, připraveni čelit další pandemii?

Po pandemii se světoví lídři shodli na nutnosti jednotného postupu a posílení globálních zdravotních systémů. Měly následovat konkrétní kroky, zejména v podobě dnes schválené nové mezinárodní pandemické dohody. Jenže jednání měla být dokončena už v roce 2024, tehdy se ale zastavila. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) v loňském roce označila vypuknutí mpoxu (dříve známého jako opičí neštovice) v Africe za stav mezinárodní zdravotní nouze. Konec roku pak přinesl podezření na novou, neznámou nemoc v odlehlých oblastech Konžské demokratické republiky, která se však zatím jeví jako kombinace těžké malárie a jiných onemocnění umocněných akutní podvýživou.

Podle Marie van Kerkhove, která v WHO dočasně vede oblast připravenosti a prevence epidemií, se svět potýká s množstvím ohnisek – od ptačí chřipky až po choleru. „Zdravotnické systémy jsou otřesené. Po covidu zůstaly křehké, pod obrovským tlakem, personál je přetížený, mnozí zdravotníci trpí PTSD, mnoho jich odešlo nebo zemřelo,“ říká.

Co ji prý nejvíc znepokojuje, je celosvětová lhostejnost a falešný pocit bezpečí. „Mnozí si myslí, že nové hrozby samy odezní. Jenže to je velmi nebezpečný omyl,“ varuje.

Na druhé straně Van Kerkhove připouští, že z pohledu technologií, odborných znalostí a datových systémů jsme nikdy nebyli lépe vybaveni. Díky covidu došlo k masivnímu rozvoji genomického sekvenování, zlepšila se dostupnost kyslíku a systémů kontroly infekcí. „To jsou významné zisky,“ říká. „Ale politická vůle a investice chybí. Připravenost je poloviční – ano i ne.“

Znepokojivý je i vývoj kolem tzv. Pandemického fondu, který byl založen v roce 2022 s cílem pomoci chudším zemím v přípravě na budoucí pandemie. Podle rwandského ministra zdravotnictví Sabina Nsanzimany, který fond spoluvede, chybí zásadní finanční prostředky. Zatímco žádosti zemí činí 7 miliard dolarů, k dispozici je jen 850 milionů.

Nsanzimana, jenž v roce 2024 čelil současně výskytu mpoxu v Africe a 66 případům Marburgovy horečky ve Rwandě, hovoří o návratu „cyklu zanedbávání“. „Svět zapomíná, jak drahou daň si covid vybral na lidských životech i ekonomikách. Lekce z pandemie se ztrácejí v zapomnění,“ varuje.

Mezinárodní dohoda, která je základním kamenem nové globální spolupráce, roky stagnovala. Jednání vedená WHO v roce 2022 ztroskotala na neshodách mezi severem a jihem. Největší překážkou byla otázka tzv. přístupu k patogenům a spravedlivého sdílení přínosů (PABS). Tedy: co dostanou chudší země na oplátku za to, že poskytnou vzorky a data umožňující vývoj vakcín a léčby.

Podle výzkumů by rovnoměrnější přístup k vakcínám během pandemie covidu mohl zachránit přes milion životů. I přesto zatím dohoda v této oblasti vázne. Podle odbornice Clare Wenham z London School of Economics jsou vlády natolik vzdálené v názorech, že se reálně nedaří najít kompromis.

„Měli jsme největší pandemii našich životů – a jsme na tom hůř než předtím,“ shrnuje Wenham krutě. Obává se, že pokud bude letos v květnu dohoda v Ženevě prosazena za každou cenu, bude mít jen symbolickou hodnotu a klíčové otázky zůstanou nevyřešené. 

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO: Evropa čelí závažné zdravotní krizi. Miliony lidí jsou v ohrožení

Evropa čelí závažné zdravotní krizi, která se táhne od raného dětství až po stáří. Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), zveřejněné v úterý, se v regionu dramaticky zvyšuje výskyt duševních onemocnění mezi mladými lidmi, stagnuje proočkovanost a chronická onemocnění, jako je obezita či srdeční choroby, ohrožují životy milionů lidí.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) pandemie

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

16. června 2025 21:43

Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?

Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy