Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí

Do posledního zápasu v rámci základní skupiny nastupují čeští hokejisté v úterý odpoledne. Jejich soupeřem jsou Američané, proti nimž se v brance po odmlce představí Karel Vejmelka. Jak se Čechům bude proti nejsilnějšímu soupeři ve skupině dařit, sleduje třetinu po třetině na Eurozprávy.cz.

Jako první se mohli nečekaně dostat do střelecké příležitosti Češi, když při rozehrávce gólman Swayman namazal na hokejku Červenkovi, ale ten se včas nedostal do střelecké pozice tak, aby vystřelil na odkrytou branku. A tak si první střelu v zápase připsali na druhé straně Američané, konkrétně Cooley, jenž jako první prověřil Vejmelku. Ten ještě nevěděl, jak moc si v první třetině zachytá. Za chvíli už to mohl tušit, protože v další šanci Cooley tentokrát trefil tyčku. Poté se snažili otupit postupně se zvyšující americký tlak na druhé straně svými šancemi Špaček s Kodýtkem, ale neúspěšně. Nicméně, tempo hry i tak nadále diktovali Američané a to takovým způsobem, na který v Herningu ještě Češi nenarazili.
 
Neznamenalo to však, že by se toho Češi snad nějak zalekli, jelikož po pěti minutách hry se připomněl Klapka svou rychlostí při přechodu do útočného pásma, ovšem jeho zakončení se nevyvedlo podle představ. Následovala první potyčka mezi oběma týmy na ledě, ze které vzešlo jedno vyloučení na každé straně. Následně zahrozil Pastrňák z prostoru slotu, ale Swaymana nepřekonal. V sedmé minutě se opět Pastrňák od levého mantinelu dostával svou oblíbenou cestou do předbrankového prostoru, místo gólu podobného tomu proti Dánsku z toho bylo vyloučení českého hráče. A to už začal ten pravý americký fičák
 
Nejprve se gólman Vejmelka vytáhl proti Garlandovi a Thompsonovi, a i když přesilovku Američané nedokázali využít, přesto krátce po ní otevřeli skóre, když v 10. minutě se v brankovišti úspěšně zorientoval a následně dorazil Doan, 0:1 pro USA. Poté následovalo přečíslení 2 na 1, které střelecky zakončil Thompson, ale tentokrát byl Vejmelka připraven.

Bohužel následovalo další zbytečné vyloučení, když šel na trestnou Hronek po dohrání po odpískání, a následovaly tak další americké střelecké šance, jako třeba ty od Werenskiho či od Kellera. V další šanci tentokrát neuspěl ani Doan.

Po této přesilovce Američanů následovala přesilovka Čechů po podražení Martina Nečase. Jenže v ní se Čechům tolik nedařilo, naopak v ní ještě Baniers dokázal uniknout sám na branku, byl z toho ale další úspěšný zákrok Vejmelky, navíc nadvakrát. Po další sérii amerických střel se v 17. minutě do šance dostával zpoza klece Pyrochta, jehož pokus byl zblokován, dorážka Pastrňáka se následně také nevydařila. Střelecká aktivita pokračovala nadále i v závěrečných minutách první třetiny, kdy zakončoval nebezpečně osamocený LaCombe. Zkoušel to i Carrol z mezikruží. Odtud se Vejmelku nepovedlo překonat ani nejaktivnějšímu Američanovi Cooleymu.

S úkolem zmírnit americkou střeleckou převahu vstupovali svěřenci Radima Rulíka do druhé třetiny a lépe než vyrovnáním na 1:1 začít opravdu nemohli. Ve 21. minutě se Pastrňák dostal k puku na útočné modré a ujížděl s ním sám na Swaymana, jehož následně překonal. Od té doby se přeci jenom česká hra viditelně zlepšila, jak to ostatně na tomto MS ve druhých třetinách bývá. I když to následně zkoušeli Kesselring či Pinto po objetí české branky, už i směrem dopředu se Češi hru snažili vyrovnávat.
 
Byla tu tak opět spolupráce Pastrňáka s Červenkou, neuspěla ale ani následná tečovaná Špačkova střela od modré. Po Voženílkovi s Klapkou se puk dostal ke Krejčíkovi, který nahodil do brankoviště, s čímž si ale Swayman dokázal poradit. Gauthier poté na druhé straně předvedl střelu ze zápěstí, ale s nedostatečnou razancí. Poté zahrozil Ticháček, jehož ránu Swayman odrazil pouze před sebe, ale veškerá snaha Sedláka o následnou dorážku tehdy nakonec přišla vniveč. Červenka pak směroval svůj pas do předbrankového prostoru, kde byli Sedlák s Pastrňákem, ale ani jednomu se nepodařilo patřičně zakončit.
 
Vzrůstající český tlak byl završen ale v následné přesilovce ve 29. minutě, kdy Pastrňák v útočném pásmu oklamal všechny soupeře s tím, že bude snad střílet, ale v rozhodné chvíli nakonec poslal puk Nečasovi na druhou stranu k pravému mantinelu a ten odtud tvrdě a přesně zakončil, 2:1. Odpovědět se následně snažili Beniers s Gauthierem.
 
V dalších minutách se opět připomněli rozhodčí svým podivným metrem, který pro tento zápas nastavili, když neodpískali další faul na českého hráče, a který vyústil po Laukově zakončení v další téměř nekonečnou strkanici mezi oběma týmy, která začala strhnutím Voženílkovy helmy. Odtrhnout se od sebe dlouho nemohli třeba Klapka s Garlandem. Poté hned dvakrát nepřesně mířil Thompson, Gauthier hrozil z přečíslení 2 na 1.
 
Závěr druhé třetiny byl ve znamení ubývání českých sil, což tak vyvrcholilo Krejčíkovým krosčekem za českou brankou. Protože tu bylo krvavé zranění, jednalo se o čtyřminutovou americkou přesilovku, během níž se do konce třetiny naštěstí Američané netrefili, přestože měli k tomu blízko Werenski, Keller i Garland. Werenski navíc mohl v jedné z těchto šancí pálit do odkryté klece, ale zamířil do boční sítě. Přesilovka tak bude pro Američany pokračovat i začátkem třetí třetiny.

Až po další z mnoha úprav ledu v dánském Herningu nakonec třetí třetina začala. V jejím úvodu se zase Vejmelkovi připomněl nezmar Cooley, a to hned dvakrát. Poté Beniers už měl Vejmelku položeného a zbývalo mu u vzdálenější levé tyče dostat puk do sítě, ale k překvapení všech se mu to nepovedlo. A tak tedy až Nazar svou tečí po Buiumaově střele z pravého kruhu konečně pro Američany vyrovnal na 2:2.
 
Následovalo další sporné rozhodnutí sudích, když po Cooleyho faulu vyloučil i Krejčíka za nesportovní chování, přestože kontakt s ním Cooley výrazně přihrál. Krejčík tak musel potřetí, tentokrát ale neprávem, na trestnou lavici. Ve 45. minutě měli Češi krátce za sebou hned dvě obrovské příležitosti. V první z nich nejprve Flek hledal ve druhé vlně přihrávkou před brankovištěm Nečase, ten poté za chvíli zakombinoval s Kundrátkem, před nímž už zívala prázdná branka, ale on trefil brusli bránícího Skjeieho. Povedená pasáž Čechů byla zakončena faulem Stránského a právě během ní po dalším závalu střel na Vejmelku se Američanům podařilo otočit skóre na 3:2, když opět úspěšně tečoval Nazar. Tentokrát ve 48. minutě usměrnil Gauthierovo nahození.
 
Češi se v následujícím průběhu rozhodně ničeho nevzdávali, jelikož stříleli z dálky Krejčík a Hronek, z pravého kruhu pak zahrozil Kodýtek. V polovině třetí třetiny se podařilo Čechům uzamknout Američany v jejich pásmu až z toho vzešla česká přesilovka a další nebezpečná střela, tentokrát Pastrňákova z mezikruží. A Pastrňák pálil i během přesilovky, když to poprvé zkoušel z pravého kruhu, nakonec to ale bylo ta to jediné, co v ní Češi předvedli. Mrzelo to ještě o to víc, když krátce po nevyužité přesilovce Američané zakombinovali za českou brankou, zpoza níž přihrál najíždějícímu Cooleymu do předbrankového prostoru Keller a Cooley už pro něj konečně trefil cíl, 2:4. Navíc následovalo pro změnu české oslabení po Kundrátkově faulu, ale přeci jenom se v této početní nevýhodě povedlo Flekovi ujet americké defenzivě, ovšem při kličce na forhend ztratil v závěru puk.
 
Více než tři minuty před sirénou to riskli Češi bez brankáře, ale jakmile tato power-play, za chvíli trefou přes kluziště zvýšil na 5:2 Peeke. Jakkoli se Češi ještě pokoušeli o zmírnění výsledku, konkrétně třeba Špaček, zápas už se prakticky jen dohrával. V závěru byl sice ještě vyloučen Garland po faulu na Pastrňáka, ale během ní si akorát další z mnoha zákroků předvedl Vejmelka. Češi tak na závěr skupiny poprvé na MS okusili hořkost porážky. Je dost možné, že se ale nesetkaly oba týmy na MS naposledy, jelikož se můžou utkat ještě ve čtvrtfinále.
 
Úvodní sestavy:

Česko: Vejmelka (Vladař) – Krejčík, Hronek (A), Hájek, Kundrátek, Pyrochta, D. Špaček, Ticháček – Červenka (C), Sedlák, Pastrňák (A) – Beránek, Nečas, Flek – Lauko, Kodýtek, Stránský – Voženílek, M. Špaček, Klapka. Trenér: Radim Rulík

USA: Swayman (Daccord) – Werenski (A), LaCombe, Skjei, Peeke, Vlasic, Kesselring, Buium – C. Keller (C), Cooley, Garland – O'Connor, Beniers, Thompson (A) – Eyssimont, McCarron, Nazar – Gauthier, Pinto, Smith – Doan. Trenér: Ryan Warsofsky

Související

Ilustrační fotografie.

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Tradiční „Den D“ hokejového mistrovství světa, tedy čtvrtfinále, je tady. Čeští hokejisté se ve čtvrtek večer utkávají se Švédy. A oba týmy hlásí nová jména ve svých sestavách. Pouhý den po příletu se na ledě ve Stockholmu ukáže útočník David Kämpf, tolik vytoužený centr k Martinu Nečasovi. Z Toronta však nepřiletěl jen on. Zbrojili totiž i Švédové, které taktéž z Toronta posílil William Nylander. Navzdory tomu, že na dopoledním rozbruslení chyběl útočník Daniel Voženílek, je i on nakonec na ledě. Českou branku pak opět hájí Karel Vejmelka. Povede se Čechům po roce postoupit do bojů o medaile? To sledujte třetinu po třetině na Eurozpravy.cz.
David Kämpf byl součástí loňského mistrovského týmu.

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink

Už ve středu večer byl k vidění v dějišti hokejového světového šampionátu, tedy ve Stockholmu, útočník Toronta David Kämpf, očekávaná posila ze zámořského Toronta. Krátce po svém příletu se zúčastnil tréninku s národním týmem, za nějž by měl nastoupit ve čtvrtek večer v klíčovém čtvrtfinále proti domácímu Švédsku.

Více souvisejících

hokej Hokej MS

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

16. června 2025 21:43

Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?

Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy