Do posledního zápasu v rámci základní skupiny nastupují čeští hokejisté v úterý odpoledne. Jejich soupeřem jsou Američané, proti nimž se v brance po odmlce představí Karel Vejmelka. Jak se Čechům bude proti nejsilnějšímu soupeři ve skupině dařit, sleduje třetinu po třetině na Eurozprávy.cz.
Jako první se mohli nečekaně dostat do střelecké příležitosti Češi, když při rozehrávce gólman Swayman namazal na hokejku Červenkovi, ale ten se včas nedostal do střelecké pozice tak, aby vystřelil na odkrytou branku. A tak si první střelu v zápase připsali na druhé straně Američané, konkrétně Cooley, jenž jako první prověřil Vejmelku. Ten ještě nevěděl, jak moc si v první třetině zachytá. Za chvíli už to mohl tušit, protože v další šanci Cooley tentokrát trefil tyčku. Poté se snažili otupit postupně se zvyšující americký tlak na druhé straně svými šancemi Špaček s Kodýtkem, ale neúspěšně. Nicméně, tempo hry i tak nadále diktovali Američané a to takovým způsobem, na který v Herningu ještě Češi nenarazili.
Neznamenalo to však, že by se toho Češi snad nějak zalekli, jelikož po pěti minutách hry se připomněl Klapka svou rychlostí při přechodu do útočného pásma, ovšem jeho zakončení se nevyvedlo podle představ. Následovala první potyčka mezi oběma týmy na ledě, ze které vzešlo jedno vyloučení na každé straně. Následně zahrozil Pastrňák z prostoru slotu, ale Swaymana nepřekonal. V sedmé minutě se opět Pastrňák od levého mantinelu dostával svou oblíbenou cestou do předbrankového prostoru, místo gólu podobného tomu proti Dánsku z toho bylo vyloučení českého hráče. A to už začal ten pravý americký fičák
Nejprve se gólman Vejmelka vytáhl proti Garlandovi a Thompsonovi, a i když přesilovku Američané nedokázali využít, přesto krátce po ní otevřeli skóre, když v 10. minutě se v brankovišti úspěšně zorientoval a následně dorazil Doan, 0:1 pro USA. Poté následovalo přečíslení 2 na 1, které střelecky zakončil Thompson, ale tentokrát byl Vejmelka připraven.
Bohužel následovalo další zbytečné vyloučení, když šel na trestnou Hronek po dohrání po odpískání, a následovaly tak další americké střelecké šance, jako třeba ty od Werenskiho či od Kellera. V další šanci tentokrát neuspěl ani Doan.
Po této přesilovce Američanů následovala přesilovka Čechů po podražení Martina Nečase. Jenže v ní se Čechům tolik nedařilo, naopak v ní ještě Baniers dokázal uniknout sám na branku, byl z toho ale další úspěšný zákrok Vejmelky, navíc nadvakrát. Po další sérii amerických střel se v 17. minutě do šance dostával zpoza klece Pyrochta, jehož pokus byl zblokován, dorážka Pastrňáka se následně také nevydařila. Střelecká aktivita pokračovala nadále i v závěrečných minutách první třetiny, kdy zakončoval nebezpečně osamocený LaCombe. Zkoušel to i Carrol z mezikruží. Odtud se Vejmelku nepovedlo překonat ani nejaktivnějšímu Američanovi Cooleymu.
S úkolem zmírnit americkou střeleckou převahu vstupovali svěřenci Radima Rulíka do druhé třetiny a lépe než vyrovnáním na 1:1 začít opravdu nemohli. Ve 21. minutě se Pastrňák dostal k puku na útočné modré a ujížděl s ním sám na Swaymana, jehož následně překonal. Od té doby se přeci jenom česká hra viditelně zlepšila, jak to ostatně na tomto MS ve druhých třetinách bývá. I když to následně zkoušeli Kesselring či Pinto po objetí české branky, už i směrem dopředu se Češi hru snažili vyrovnávat.
Byla tu tak opět spolupráce Pastrňáka s Červenkou, neuspěla ale ani následná tečovaná Špačkova střela od modré. Po Voženílkovi s Klapkou se puk dostal ke Krejčíkovi, který nahodil do brankoviště, s čímž si ale Swayman dokázal poradit. Gauthier poté na druhé straně předvedl střelu ze zápěstí, ale s nedostatečnou razancí. Poté zahrozil Ticháček, jehož ránu Swayman odrazil pouze před sebe, ale veškerá snaha Sedláka o následnou dorážku tehdy nakonec přišla vniveč. Červenka pak směroval svůj pas do předbrankového prostoru, kde byli Sedlák s Pastrňákem, ale ani jednomu se nepodařilo patřičně zakončit.
Vzrůstající český tlak byl završen ale v následné přesilovce ve 29. minutě, kdy Pastrňák v útočném pásmu oklamal všechny soupeře s tím, že bude snad střílet, ale v rozhodné chvíli nakonec poslal puk Nečasovi na druhou stranu k pravému mantinelu a ten odtud tvrdě a přesně zakončil, 2:1. Odpovědět se následně snažili Beniers s Gauthierem.
V dalších minutách se opět připomněli rozhodčí svým podivným metrem, který pro tento zápas nastavili, když neodpískali další faul na českého hráče, a který vyústil po Laukově zakončení v další téměř nekonečnou strkanici mezi oběma týmy, která začala strhnutím Voženílkovy helmy. Odtrhnout se od sebe dlouho nemohli třeba Klapka s Garlandem. Poté hned dvakrát nepřesně mířil Thompson, Gauthier hrozil z přečíslení 2 na 1.
Závěr druhé třetiny byl ve znamení ubývání českých sil, což tak vyvrcholilo Krejčíkovým krosčekem za českou brankou. Protože tu bylo krvavé zranění, jednalo se o čtyřminutovou americkou přesilovku, během níž se do konce třetiny naštěstí Američané netrefili, přestože měli k tomu blízko Werenski, Keller i Garland. Werenski navíc mohl v jedné z těchto šancí pálit do odkryté klece, ale zamířil do boční sítě. Přesilovka tak bude pro Američany pokračovat i začátkem třetí třetiny.
Až po další z mnoha úprav ledu v dánském Herningu nakonec třetí třetina začala. V jejím úvodu se zase Vejmelkovi připomněl nezmar Cooley, a to hned dvakrát. Poté Beniers už měl Vejmelku položeného a zbývalo mu u vzdálenější levé tyče dostat puk do sítě, ale k překvapení všech se mu to nepovedlo. A tak tedy až Nazar svou tečí po Buiumaově střele z pravého kruhu konečně pro Američany vyrovnal na 2:2.
Následovalo další sporné rozhodnutí sudích, když po Cooleyho faulu vyloučil i Krejčíka za nesportovní chování, přestože kontakt s ním Cooley výrazně přihrál. Krejčík tak musel potřetí, tentokrát ale neprávem, na trestnou lavici. Ve 45. minutě měli Češi krátce za sebou hned dvě obrovské příležitosti. V první z nich nejprve Flek hledal ve druhé vlně přihrávkou před brankovištěm Nečase, ten poté za chvíli zakombinoval s Kundrátkem, před nímž už zívala prázdná branka, ale on trefil brusli bránícího Skjeieho. Povedená pasáž Čechů byla zakončena faulem Stránského a právě během ní po dalším závalu střel na Vejmelku se Američanům podařilo otočit skóre na 3:2, když opět úspěšně tečoval Nazar. Tentokrát ve 48. minutě usměrnil Gauthierovo nahození.
Češi se v následujícím průběhu rozhodně ničeho nevzdávali, jelikož stříleli z dálky Krejčík a Hronek, z pravého kruhu pak zahrozil Kodýtek. V polovině třetí třetiny se podařilo Čechům uzamknout Američany v jejich pásmu až z toho vzešla česká přesilovka a další nebezpečná střela, tentokrát Pastrňákova z mezikruží. A Pastrňák pálil i během přesilovky, když to poprvé zkoušel z pravého kruhu, nakonec to ale bylo ta to jediné, co v ní Češi předvedli. Mrzelo to ještě o to víc, když krátce po nevyužité přesilovce Američané zakombinovali za českou brankou, zpoza níž přihrál najíždějícímu Cooleymu do předbrankového prostoru Keller a Cooley už pro něj konečně trefil cíl, 2:4. Navíc následovalo pro změnu české oslabení po Kundrátkově faulu, ale přeci jenom se v této početní nevýhodě povedlo Flekovi ujet americké defenzivě, ovšem při kličce na forhend ztratil v závěru puk.
Více než tři minuty před sirénou to riskli Češi bez brankáře, ale jakmile tato power-play, za chvíli trefou přes kluziště zvýšil na 5:2 Peeke. Jakkoli se Češi ještě pokoušeli o zmírnění výsledku, konkrétně třeba Špaček, zápas už se prakticky jen dohrával. V závěru byl sice ještě vyloučen Garland po faulu na Pastrňáka, ale během ní si akorát další z mnoha zákroků předvedl Vejmelka. Češi tak na závěr skupiny poprvé na MS okusili hořkost porážky. Je dost možné, že se ale nesetkaly oba týmy na MS naposledy, jelikož se můžou utkat ještě ve čtvrtfinále.
Úvodní sestavy:
Česko: Vejmelka (Vladař) – Krejčík, Hronek (A), Hájek, Kundrátek, Pyrochta, D. Špaček, Ticháček – Červenka (C), Sedlák, Pastrňák (A) – Beránek, Nečas, Flek – Lauko, Kodýtek, Stránský – Voženílek, M. Špaček, Klapka. Trenér: Radim Rulík
USA: Swayman (Daccord) – Werenski (A), LaCombe, Skjei, Peeke, Vlasic, Kesselring, Buium – C. Keller (C), Cooley, Garland – O'Connor, Beniers, Thompson (A) – Eyssimont, McCarron, Nazar – Gauthier, Pinto, Smith – Doan. Trenér: Ryan Warsofsky
Aktualizováno 25. května 2025 23:17
Související

Česko - Švédsko 2:5. Rozhodla první třetina, zlatá obhajoba nevyjde

Posila z NHL Kämpf už je ve Stockholmu a má za sebou první trénink
Aktuálně se děje
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
16. června 2025 21:43
Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?
Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák