Podpora, kterou Izrael od začátku války v Gaze po útocích hnutí Hamás 7. října 2023 získával od svých západních spojenců, se nyní výrazně ztenčuje. Francie, Velká Británie a Kanada vydaly dosud nejsilnější společné prohlášení odsuzující pokračující izraelskou vojenskou ofenzivu, kterou premiér Benjamin Netanjahu označuje za nezbytnou k likvidaci Hamásu, záchraně zbývajících rukojmích a plnému ovládnutí Pásma Gazy.
Izrael podle jejich vyjádření musí okamžitě zastavit vojenské operace. Společně vyzývají k příměří a zdůrazňují, že "úroveň lidského utrpení v Gaze je nesnesitelná". Připomínají, že po „ohavném útoku“ Hamásu uznali právo Izraele se bránit, ale nynější eskalace je podle nich „zcela nepřiměřená“.
Trojice zemí rovněž kritizovala Netanjahuovo rozhodnutí povolit pouze „minimální“ přísun potravin do obléhané Gazy, označila je za „zcela nedostatečné“. Premiér však obvinil lídry v Londýně, Ottawě a Paříži z toho, že „nabízejí obrovskou odměnu za genocidní útok ze 7. října a zvou k dalším takovým zvěrstvům“.
Netanjahu opakoval, že válka skončí jedině tehdy, pokud Hamás propustí rukojmí, složí zbraně, jeho vedení odejde do exilu a Gaza bude demilitarizována. Odmítl jakékoliv jiné podmínky jako nepřijatelné.
Netanjahu, na kterého Mezinárodní trestní soud vydal zatykač za údajné válečné zločiny a zločiny proti lidskosti – což izraelský premiér označil za antisemitské – čelí obrovskému mezinárodnímu tlaku kvůli humanitární krizi, která se v Gaze prohlubuje. Podle mezinárodních odhadů hrozí v oblasti hladomor.
Na summitu EU a Velké Británie v Londýně označil předseda Evropské rady António Costa situaci v Gaze za tragédii s „systematickým porušováním mezinárodního práva“ a „disproporčním vojenským násilím vůči celému obyvatelstvu“.
Přestože Izrael formálně uvolnil přísun pomoci, do Gazy se v pondělí dostalo jen pět kamionů. Mezitím pokračují izraelské pozemní operace a letecké i dělostřelecké údery, při nichž umírají především civilisté, včetně malých dětí.
Netanjahuovo rozhodnutí o otevření přístupu k omezené pomoci kritizovali i jeho krajně pravicoví koaliční partneři. Ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir, v minulosti odsouzený za podněcování k rasismu a podporu extremistické skupiny, uvedl, že tím Izrael „krmí Hamás, zatímco naši rukojmí trpí v tunelech“.
Odpůrci izraelské destrukce Gazy a zabíjení desítek tisíc civilistů tvrdí, že reakce Francie, Británie a Kanady přišla příliš pozdě. Po celém světě probíhají měsíce protestů proti rozsahu násilí v Gaze a na Západním břehu, kde pokračují zásahy armády i židovských osadníků.
Zlomový okamžik podle analýzy BBC přinesla událost z 23. března, kdy izraelské jednotky v Gaze zabily 15 záchranářů a pracovníků humanitárních organizací. Incident se odehrál pět dní po izraelském porušení dvouměsíčního příměří. Podle videa nalezeného u jednoho ze zabitých se ukázalo, že útok byl veden na jasně označené a osvětlené sanitky – což vyvrátilo izraelské tvrzení, že šlo o bezpečnostní hrozbu.
Tato událost měla silný symbolický dopad a podnítila západní vlády k tvrdším krokům. Prezident Macron se postavil do čela kritiků nové ofenzivy a Francie, Británie i Kanada oznámily, že pokud Izrael neukončí vojenské operace a nezajistí dodávky pomoci, „přistoupí k dalším konkrétním krokům“.
Neřekly sice přesně, co tím myslí, ale možnosti zahrnují sankce či dokonce uznání Palestiny jako samostatného státu. Francie se k tomu může rozhodnout už na konferenci v New Yorku, kterou spolupořádá se Saúdskou Arábií začátkem června. Velká Británie vede s Francií o uznání Palestiny rovněž rozhovory.
Izrael varuje, že by tím západní země poskytly vítězství Hamásu. Avšak tón prohlášení tří západních mocností naznačuje, že Izrael ztrácí schopnost je ovlivňovat jako dříve.
Související

Netanjahu si podřezal větev? Přiznal, že izraelská rozvědka podporuje palestinské klany v Pásmu Gazy

Tragédie v Gaze: Izraelské síly zabily nejméně 60 Palestinců při snaze získat jídlo
Aktuálně se děje
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
16. června 2025 21:43
Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?
Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák