Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo

Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.

Podle dlouhodobých měření vzrostla výška vln v jižním oceánu mezi lety 1985 a 2018 o 30 centimetrů. Tento nárůst – v průměru o jeden centimetr ročně – však není lokální kuriozitou. Vlny z tohoto oceánu se šíří do Pacifiku, Atlantiku i Indického oceánu a způsobují nárůst energie i velikosti vln po celém světě. A tento trend se nezpomaluje – naopak, s přibývající energií v atmosféře a intenzivnějšími bouřemi se zrychluje.

Změny ve vlnění ale neznamenají jen velkolepé záběry vln tříštících se o útesy. Dopady jsou hlubší a znepokojivější. Například studie profesora Iana Younga z univerzity v Melbourne varuje, že do konce století zažije asi 60 % světového pobřeží větší a častější extrémní vlny. Tyto vlny, v kombinaci s rostoucí hladinou moře, mohou zvýšit frekvenci záplav desetkrát a snížit hodnotu světové ekonomiky až o pětinu.

Australská zkušenost ukazuje, že to není jen teoretická hrozba. Přímořské čtvrti Narrabeen a Collaroy na severu Sydney již utrpěly značné škody, když jim moře během jediné bouře vzalo až 25 metrů pobřeží a smetlo bazény i části domů. V jiných částech světa, jako na tichomořských ostrovech nebo v arktických oblastech, kde pobřeží ustupuje o metry ročně, dochází k narušení infrastruktury, ekosystémů a celých komunit.

Nejde však pouze o výšku vln. Důležitá je také jejich délka, směr a četnost. Vědec Mark Hemer z australské agentury CSIRO připomíná, že vlivy na pobřeží jsou komplexní: jakákoli změna v dynamice moře posouvá křehkou rovnováhu pobřežních ekosystémů. To může vést k erozi pláží, změně sedimentace nebo nečekaným záplavám i tam, kde by je nikdo nečekal.

Změny v oceánském vlnění ale přinášejí nejen rizika, ale i potenciál. Vědci a inovátoři se nyní obracejí k moři nejen s obavami, ale i s nadějí. Vlna totiž není jen ničivá síla – je také obrovským zdrojem energie. Podle odhadů by samotné vlny, které dorážejí na australský kontinentální šelf, mohly vyrobit až desetkrát více energie, než země ročně spotřebuje. A protože moře nikdy nespí, vlnová energie má výhodu téměř nepřetržitého výkonu.

Zatímco solární a větrná energie jsou již široce rozšířené, technologie na využití vln teprve hledají cestu k masovému nasazení. Překážkou jsou zejména vysoké náklady a obtížné podmínky v mořském prostředí. Přesto se objevují první vlaštovky – například australská firma WaveSwell již úspěšně testovala zařízení schopné zásobit energií 200 domácností. A na západním pobřeží Austrálie probíhá test nové technologie vyvinuté univerzitou v Manchesteru, která má potenciál k integraci s větrnými elektrárnami.

Podle Dr. Wiebke Ebelingové z University of Western Australia je právě propojení vlnové a větrné energie jednou z cest budoucnosti. Pokud se technologie vhodně zkombinuje, může produkce energie narůst až čtyřnásobně, aniž by se dramaticky zvýšily náklady. Klíčem je tedy spolupráce technologií – a s tím i promyšlené investice.

Přes rostoucí zájem však sektor vlnové energie zůstává ve srovnání se solárními nebo větrnými zdroji pozadu. Ani Evropa, USA či Čína – navzdory miliardovým investicím do obnovitelných zdrojů – zatím nevyvinuly rozsáhlé projekty, které by dokázaly tuto energii plně využít.

Větší a silnější vlny jsou tedy symbolem klimatické proměny, která se neodehrává pouze ve statistikách nebo modelech, ale na skutečných pobřežích, v domech lidí, v přírodních i energetických systémech. A jak připomíná profesor Ian Young, atmosféra a oceán jsou v neustálém propojení: zasáhnete-li jednu část, druhá se okamžitě přizpůsobí – nebo vzbouří. 

Související

Více souvisejících

Moře

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese

Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy