Na pobřeží po celém světě se valí vlna za vlnou. Ale tentokrát nejde jen o přirozený rytmus moře, nýbrž o varovný signál. Vědci hlásí, že vlny v jižním oceánu rostou – jsou větší, silnější a rychlejší než kdykoli předtím. A zatímco pro surfaře může jít o vzrušující výzvu, pro pobřežní oblasti po celém světě představují zvyšující se vlny jedno z nejvážnějších rizik spojených s klimatickou krizí.
Podle dlouhodobých měření vzrostla výška vln v jižním oceánu mezi lety 1985 a 2018 o 30 centimetrů. Tento nárůst – v průměru o jeden centimetr ročně – však není lokální kuriozitou. Vlny z tohoto oceánu se šíří do Pacifiku, Atlantiku i Indického oceánu a způsobují nárůst energie i velikosti vln po celém světě. A tento trend se nezpomaluje – naopak, s přibývající energií v atmosféře a intenzivnějšími bouřemi se zrychluje.
Změny ve vlnění ale neznamenají jen velkolepé záběry vln tříštících se o útesy. Dopady jsou hlubší a znepokojivější. Například studie profesora Iana Younga z univerzity v Melbourne varuje, že do konce století zažije asi 60 % světového pobřeží větší a častější extrémní vlny. Tyto vlny, v kombinaci s rostoucí hladinou moře, mohou zvýšit frekvenci záplav desetkrát a snížit hodnotu světové ekonomiky až o pětinu.
Australská zkušenost ukazuje, že to není jen teoretická hrozba. Přímořské čtvrti Narrabeen a Collaroy na severu Sydney již utrpěly značné škody, když jim moře během jediné bouře vzalo až 25 metrů pobřeží a smetlo bazény i části domů. V jiných částech světa, jako na tichomořských ostrovech nebo v arktických oblastech, kde pobřeží ustupuje o metry ročně, dochází k narušení infrastruktury, ekosystémů a celých komunit.
Nejde však pouze o výšku vln. Důležitá je také jejich délka, směr a četnost. Vědec Mark Hemer z australské agentury CSIRO připomíná, že vlivy na pobřeží jsou komplexní: jakákoli změna v dynamice moře posouvá křehkou rovnováhu pobřežních ekosystémů. To může vést k erozi pláží, změně sedimentace nebo nečekaným záplavám i tam, kde by je nikdo nečekal.
Změny v oceánském vlnění ale přinášejí nejen rizika, ale i potenciál. Vědci a inovátoři se nyní obracejí k moři nejen s obavami, ale i s nadějí. Vlna totiž není jen ničivá síla – je také obrovským zdrojem energie. Podle odhadů by samotné vlny, které dorážejí na australský kontinentální šelf, mohly vyrobit až desetkrát více energie, než země ročně spotřebuje. A protože moře nikdy nespí, vlnová energie má výhodu téměř nepřetržitého výkonu.
Zatímco solární a větrná energie jsou již široce rozšířené, technologie na využití vln teprve hledají cestu k masovému nasazení. Překážkou jsou zejména vysoké náklady a obtížné podmínky v mořském prostředí. Přesto se objevují první vlaštovky – například australská firma WaveSwell již úspěšně testovala zařízení schopné zásobit energií 200 domácností. A na západním pobřeží Austrálie probíhá test nové technologie vyvinuté univerzitou v Manchesteru, která má potenciál k integraci s větrnými elektrárnami.
Podle Dr. Wiebke Ebelingové z University of Western Australia je právě propojení vlnové a větrné energie jednou z cest budoucnosti. Pokud se technologie vhodně zkombinuje, může produkce energie narůst až čtyřnásobně, aniž by se dramaticky zvýšily náklady. Klíčem je tedy spolupráce technologií – a s tím i promyšlené investice.
Přes rostoucí zájem však sektor vlnové energie zůstává ve srovnání se solárními nebo větrnými zdroji pozadu. Ani Evropa, USA či Čína – navzdory miliardovým investicím do obnovitelných zdrojů – zatím nevyvinuly rozsáhlé projekty, které by dokázaly tuto energii plně využít.
Větší a silnější vlny jsou tedy symbolem klimatické proměny, která se neodehrává pouze ve statistikách nebo modelech, ale na skutečných pobřežích, v domech lidí, v přírodních i energetických systémech. A jak připomíná profesor Ian Young, atmosféra a oceán jsou v neustálém propojení: zasáhnete-li jednu část, druhá se okamžitě přizpůsobí – nebo vzbouří.
Související

Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů

Co skutečně leží na dně světových oceánů? Vědci spočítali, kolik plastu jsme už nastřádali
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Počasí do Česka přinese příští týden tropy
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera
Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
Na rozdíl od uplynulého víkendu nás v tom nadcházejícím nečekají tropy. Vyplývá to z předpovědi počasí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák