Co skutečně leží na dně světových oceánů? Vědci spočítali, kolik plastu jsme už nastřádali

Na dně světových oceánů se nahromadilo od tří do 11 milionů tun plastového odpadu, uvádí nová studie australských a kanadských vědců. 

Studii vypracovali vědci z Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO) a Torontské univerzity a zaměřuje se na větší předměty, jako jsou sítě, sklenice nebo plastové tašky.

Pomocí dálkově ovládaných podmořských vozů (ROV) se podařilo vyčíslit, kolik plastového odpadu přibližně skončí na mořském dně a kde se nahromadí předtím, než se rozloží na menší části a smíchá s mořským sedimentem, uvedla Denise Hardestyová z australské CSIRO. Na dně oceánů se podle studie nachází tři až 11 milionů tun plastu.

"Víme, že do našich oceánů se každý rok dostanou miliony tun plastového odpadu, ale nevěděli jsme, kolik z tohoto znečištění skončí na dně oceánů," řekla Hardestyová.

Vědci tvrdí, že vzhledem k tomu, že se do roku 2040 očekává zdvojnásobení spotřeby plastů, je pro ochranu mořských ekosystémů a volně žijících živočichů klíčové pochopit, jak a kam se tento odpad v oceánu přenáší.

Znečišťování plasty na mořském dně může být až 100krát větší než množství plastů plovoucích na hladině, uvedla vedoucí studie Alice Zhuová.

Oceánské dno se stalo jakýmsi zásobníkem pro velkou část plastového odpadu. Podle studie "situaci zhoršuje pomalá rychlost rozkladu plastů v chladném prostředí s nedostatkem kyslíku a UV záření".

Na základě výsledků studie se 46 procent odhadované plastové hmoty nachází v hloubce nad 200 metrů a zbývajících 54 procent sahá do hloubky 11.000 metrů.

Související

Více souvisejících

Moře Vědci

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 6 hodinami

před 6 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy