Co skutečně leží na dně světových oceánů? Vědci spočítali, kolik plastu jsme už nastřádali

Na dně světových oceánů se nahromadilo od tří do 11 milionů tun plastového odpadu, uvádí nová studie australských a kanadských vědců. 

Studii vypracovali vědci z Organizace vědeckého a průmyslového výzkumu Commonwealthu (CSIRO) a Torontské univerzity a zaměřuje se na větší předměty, jako jsou sítě, sklenice nebo plastové tašky.

Pomocí dálkově ovládaných podmořských vozů (ROV) se podařilo vyčíslit, kolik plastového odpadu přibližně skončí na mořském dně a kde se nahromadí předtím, než se rozloží na menší části a smíchá s mořským sedimentem, uvedla Denise Hardestyová z australské CSIRO. Na dně oceánů se podle studie nachází tři až 11 milionů tun plastu.

"Víme, že do našich oceánů se každý rok dostanou miliony tun plastového odpadu, ale nevěděli jsme, kolik z tohoto znečištění skončí na dně oceánů," řekla Hardestyová.

Vědci tvrdí, že vzhledem k tomu, že se do roku 2040 očekává zdvojnásobení spotřeby plastů, je pro ochranu mořských ekosystémů a volně žijících živočichů klíčové pochopit, jak a kam se tento odpad v oceánu přenáší.

Znečišťování plasty na mořském dně může být až 100krát větší než množství plastů plovoucích na hladině, uvedla vedoucí studie Alice Zhuová.

Oceánské dno se stalo jakýmsi zásobníkem pro velkou část plastového odpadu. Podle studie "situaci zhoršuje pomalá rychlost rozkladu plastů v chladném prostředí s nedostatkem kyslíku a UV záření".

Na základě výsledků studie se 46 procent odhadované plastové hmoty nachází v hloubce nad 200 metrů a zbývajících 54 procent sahá do hloubky 11.000 metrů.

Související

Více souvisejících

Moře Vědci

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 40 minutami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

Výrazně se sníží důchody, nebo porostou daně. Jurečka popsal, co bez reformy hrozí Česku

Bez důchodové reformy hrozí v budoucnosti buď výrazné snížení výše důchodů nebo zvýšení daní. Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že navrhované změny, včetně navyšování důchodového věku nad 65 let, mají za cíl udržet propad systému penzí na úrovni jednoho procenta HDP, což odpovídá loňským hodnotám.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy